Először a KCNA hírügynökség közölte, hogy Kim Dzsong Un felkeresett egy újonnan, tudósok számára emelt épületegyüttest a Viszong nevű negyedben. Később a pártlap jelentetett meg fotósorozatot, amelyből kiderült, vezető pártkáderek kísérték el felderítő útjára.
Elképesztő összeget, 644 millió amerikai dollárt költött Észak-Korea luxuscikkekre - állította egy dél-koreai parlamenti képviselő. Ez kétszer annyi, mint amennyit Kim Dzsong Un apja, Kim Dzsong Il fordított erre a nem éppen nemes célra.
Bár e cikkeket a szankciók miatt nem lehetne bevinni az országba, Phenjan rendszeresen megkerüli az ellene hozott intézkedéseket. Főként alkoholt, órákat, táskákat, kozmetikumokat, drágaköveket és szőnyegek "importálnak". Az említett összegből 3,6 millió tonna kukoricát és 1,5 millió tonna rizst vásárolhatna az ország.
Az egyik lakásban aztán helyet foglalt, egy botra támaszkodott, s minden bizonnyal rendkívül értékes tanácsokat fogalmazott meg az építkezések menetéről, vagy éppen a belső lakberendezésről. Egyik kísérője szervilisen jegyezte fel egy papírra fontos gondolatait.
Sem a KCNA, sem a pártlap nem közölte, mikor került sor a fontos eseményre, sem a Rodong Sinmun, de valószínűleg egy nappal korábban, hétfőn történhetett a látogatás. "Tudósunk hazafiak, akik egész életüket arra áldozzák, hogy gazdag, erős nemzetet építsünk.
Bizonyították azt, nem léteznek határok a tudományban, szocialista hazájuk és
pártjuk segítik őket" - jelentette ki a kis vezér a tudósítás szerint. Mivel videofelvételt nem hoztak nyilvánosságra a KCTV-ben, nem tudni, sántított-e, amint az a nyári róla készült felvételeken látható volt.
A kis vezér felbukkanásáig nem telt el nap, hogy ne foglalkozott volna valamely világlap eltűnésének kérdésével. Ugyan a Kim család sarjának egy ízben már 21 napra nyoma veszett, még 2012-ben, ezúttal negyven napig nem tűnt fel a nyilvánosság előtt. Különösen két eset keltett feltűnést: szeptember 9-én az ő távollétében ünnepelték Észak-Korea megalapítását, október 10-én pedig a Munkapárt megalakítását.
Feltűnő volt továbbá az is, hogy az ország vezetőinek egészségi állapotáról sosem beszámoló phenjani televízió néhány hete azt közölte, a kis vezér rosszul érzi magát. De milyen kór gyötörhette? Bokasérülést szenvedett, amikor egy laktanyában tett látogatást?
Cukorbeteg lett? Köszvény miatt nem tud rendesen járni? Netalán dohányzásának negatív következményei okozták bajait? Egy német orvos, aki állítólag nemrégiben találkozott a kis Kimmel azt állította, belső elválasztású mirigyeivel adódtak problémák.
Apja, Kim Dzsong Il esetében nem is számított igazán hírnek, ha hetekre eltűnt a nyilvánosság elől. Féktelen életvitele miatt több betegség is gyötörte, előfordult, hogy hónapokig nem lehetett látni. Fia azonban láthatóan élvezi a reflektorfényt, szinte naponta bukkant fel koncerteken, katonai parádékon. Nem hiányozhatott a helyi síparadicsom, illetve a phenjani vidámpark átadójáról sem.
Néhány héttel "eltűnése" után észak-koreai menekültek álltak elő azzal az elmélettel, hogy valójában már nem is ő irányít. A hadsereg vezetése megelégelte azt, hogy semmihez sem ért, miközben parancsokat osztogat. A legdrámaibb találgatás szerint valójában politikai puccs áldozata lett, s házi őrizetben tartják.
A hatalomátvétel oka lehet az is, hogy a hatalmi elit egy részét megrendítette, 2013 decemberében milyen hidegvérrel végzett nagybátyjával, a kínai kapcsolat erősítését szorgalmazó Dzsang Szong Tekkel - hangzott az elmélet
Kim Dzsong Un leváltásából kiindulóknak egyvalamiben igaza van: politikája eddig teljes csőd, külpolitikája pedig valósággal katasztrofális következményekkel járt. Kínának kezd nagyon elege lenni a megzabolázhatatlan szomszédból, Peking ezért az eltelt években mind szorosabbra vonta kapcsolatait Szöullal.
Phenjan a "húzd meg-ereszd meg" stratégiáját követte Dél-Koreával kapcsolatban, ami abból állt, hol a megszokott háborús retorikát alkalmazta a déli szomszéddal szemben, hol készségét fejezte ki a béketárgyalásokra. Ez a kettős taktika semmiféle eredménnyel sem járt.
Észak-Korea ugyan nyitna más államok felé azután, hogy Kína egyre inkább kezdi elengedni a kezét, de az ideológiai akadályok miatt nincs lehetőség valódi közeledésre. Bár az Ázsia játékok zárónapján magas rangú észak-koreai küldöttség érkezett a dél-koreai Incseonba a marsall helyettese, Hvang Pjong Szo vezetésével (a tegnapi fényképfelvételeken ő is feltűnt a Kim Dzsong Un mellett), lényegében semmit sem értek el, Pak Gun Hje elnök sem fogadta tagjait.
A phenjani médiumok be sem számoltak a látogatásról, a Dél-Koreával szembeni észak-koreai retorika pedig mit sem változott azóta.Phenjan ugyan már évek óta azon mesterkedik, hogy nukleáris föld alatti robbantásaival atomhatalomnak tekintsék, s az Egyesült Államok egyenrangú ellenfélként kezelje, ez a taktika sem jött be: minden erőfeszítése ellenére mindmáig senki sem veszi komolyan.
Kim Dzsong Un külpolitikája abban tér el apjáétól, hogy - amint azt nagybátyja kivégzése is mutatta - egyre jobban eltávolodik Kínától. Öntörvényű személyiség, akinek minden lépésén látható, mennyire tapasztatlan, s nincs is tisztában döntéseinek következményeivel.
Ezért is tekinthető veszélyes vezetőnek. Az eltűnése alatti időszakban az észak-koreai televízió, a KCTV beszámolói alapján sem lehetett következtetni arra, hogy bármi változás történt volna az országban. A Kim család tagjai továbbra is elmaradhatatlan szereplői voltak az egyes műsoroknak.
Ha a kis Kimet letartóztatták volna, azonnal "elvarázsolták" volna a képernyőről. Miután például Dzsang Szong Teket kivégezték, kivágták az archív videofelvételekről, kiretusálták a régebbi fényképekről.
Bár Észak-Koreában a hadsereg a legszervezettebb és leghatalmasabb intézmény, s egyedül a katonaság vezetői lennének képesek sarokba szorítani a diktátort, valójában nagyon csekély az esély egy katonai puccsra. Észak-Korea nem afrikai ország. Más egykori kommunista államokhoz hasonlóan itt is depolitizálták a hadsereget azzal a céllal, hogy ne válhasson a Munkapárt, a hatalmi elit riválisává.
Az eltűnés "drámai" heteiben az észak-koreai helyzetet jól ismerő déli orgánumok, a dél-koreai titkosszolgálat, a Chosun Ilbo napilap, valamint a Daily North Korea portálja egytől egyig úgy vélték, nem történt változás az észak-koreai hatalmi struktúrában, s továbbra is a kis vezér irányít. Nekik volt igazuk.
A Daily NK egyébként néhány napja azt írta, Észak-Koreában az a szóbeszéd terjedt el, hogy Kim Dzsong Un bokasérülést szenvedett. A honlap helyi forrásokra hivatkozva úgy értesült, hogy bal bokáját műtötték meg. Ez a hír "futótűzként terjedt el az országban" - írta a Daily NK.
A kis Kim távolléte azért rányomta bélyegét a mindennapokra. A Munkapárt megalapításának 69. évfordulója alkalmából rendezett múlt heti megemlékezésen elmaradt a nagyszabású ünnepség. Bár az ilyenkor megszokott módon felolvasó esteket tartottak a gyárakban, az ünnep csúcsának tartott rendkívüli ételosztás ezúttal elmaradt.
A nagyobb eseményekkor, így például Kim Ir Szen, vagy Kim Dzsong Il születésnapján élelmiszerrel, csokikkal "kedveskednek" az embereknek. Ez is a pszichikai hadviselés része. Az a cél, hogy már gyermekkoruktól fogva ráneveljék az embereket arra: ezek az ünnepek valami nagyon jó dolgot jelentenek.
Kim Dzsong Un azonban visszatért, így minden mehet tovább a régi kerékvágásban. Dél-koreai lapok szerint azonban túlzás lenne azt állítani, hogy a helyieket nagyon érdekelte volna hőn szeretett diktátoruk egészségi állapota. Mivel megkezdődött az őszi betakarítás, sokkal jobban foglalkoztatja őket az, mekkora fejadagra számíthatnak majd az elkövetkező időszakban.