A parlamenti többség hétfőn az országgyűlésben tárgyalni sem volt hajlandó az élelmiszerek áfájának csökkentéséről, holott az idei választások még engedékenynek mutatkozott a kormány. A téma nem ismeretlen a kormány számára, hiszen éppen ő rendelte meg az agrártárca egyik háttérintézményétől az áfa csökkentésről hatástanulmányt három éve. Tudvalevő, hogy Magyarországon a legmagasabb egész Európában az élelmiszereket terhelő áfa, az átlag 10-12, de több országban is 0 százalék.
Harangozó Gábor, a mezőgazdasági bizottság szocialista alelnöke keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, a szakbizottság hétfői ülésén nyilvánvalóvá vált, hogy az alapvető élelmiszerek áfa csökkentésével egyetért Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára, valamint a kormánypárti és az ellenzéki képviselők többsége is. A plenáris ülésen mégis leszavazták a szocialisták javaslatának napirendre vételét - tette hozzá. Harangozó szerint az áfakulcs mérséklése a családok terheinek csökkentésével valódi "rezsicsökkentést" jelentene, illetve hozzájárulna a feketegazdaság és a feketefoglalkoztatás visszaszorításához.
Ezzel egyetértett Csorba Attila, a Baromfi terméktanács elnök-igazgatója is, aki a Népszavának elmondta, az étkezési piacon 30 százalékosra becsüli fekete- és szürkegazdaság arányát, melynek okát a szakemberek főleg a 27 százalékos áfában látják. Évente átlagosan 1-1,5 milliárd tojást visznek piacra a hazai termelők, s tavaly 500 ezer importtojás érkezett Magyarországra. Idén, a hazai termelés zsugorodása miatt a behozatal elérheti a 800 millió darabot is, a gyors átcsomagoló berendezéseknek köszönhetően ennek nem csekély hányada illegális csatornákon kerül a kereskedőkhöz.
A szocialisták 2010 óta többször javasolták a tőkehúsok, a tej, a kemény sajtok, a vizes zsömle, kifli, a fehér és félbarna kenyér, valamennyi hazai zöldség-gyümölcs, a tojás, az édesvízi halak áfájának egy számjegyűre mérséklését. Becslések szerint ez 100 milliárd forintos adóbevétel kiesést okozna, de a fekete gazdaság kifehéredése, a legális foglalkoztatás bővülése már rövidtávon is pótolná a kieső bevételeket. Az sem közömbös, hogy az adóterhek mérséklése a legrászorultabbak terhein enyhítene.
Több agrár terméktanács is készített áfacsökkentési javaslatot, amit egyeztettek a szaktárcával. Határozott nemet nem mondtak nekik, így joggal gondolhatták, hogy a kormányzat érdemben foglalkozik a javaslattal. Most kiderült, csak hitegették a gazdákat.
Bár a költségvetést csak október végén ismerheti meg az ország, de kormányzati oldalról már többször elhangzott, a bürokrácián takarékoskodnak. Ez akár megteremthetné az áfacsökkentés fedezetét is.