Izland;Reykjavík;labdarúgó Európa-bajnokság;Gylfi Sigurdsson;

Az izlandiak nem ijedtek meg a jóval erősebbnek vélt hollandoktól, és remek játékkal legyőzték a vb-bronzérmest FOTÓ: EUROPRESS/

- Itt az újabb izlandi kitörés

Három forduló után a 2016-os labdarúgó Európa-bajnoki selejtezők igazi szenzációját egy háromszázezres ország, Izland prezentálja, amelynek válogatottja hétfő este 2-0-ra verte a vb-bronzérmes hollandokat, és továbbra is százszázalékos.

Három meccs után kilenc pont, 8 szerzett, 0 kapott gól, 1. hely a csoportban. Ha a spanyolok, a németek vagy a hollandok kezdik az Eb-selejtezőket ilyen imponáló eredménysorral, az kvázi papírforma, pompás produkció, de nem szenzáció.

Ehhez képest a regnáló világbajnok Nationalelf és az Európa-bajnok ibériaiak egyaránt túlvannak már egy-egy vereségen, a brazíliai vb-n bronzérmes tulipánosok pedig mindjárt kettőn. Hétfőn kikaptak Reykjavíkban is. Történetük során először maradtak alul az izlandiakkal szemben (ez volt a 11. összecsapásuk, korábban 9-szer nyertek ellenük…),s neves válogatottakkal szemben  ők a büszke birtokosai a hibátlan mérlegnek!

Az izlandiaknak. Világszám a javából! A kvalifikációs nyitány gyanánt megejtett alapos törökverést (3-0) még lehetett kifutott eredménynek titulálni, s a litvániai 3-0-ra is ráfogható volt: összejöhetett nekik két jó meccs. Na, de ahogy a hollandokkal elbántak, az már ennél sokkal súlyosabb fegyvertény!

Gylfi Sigurdsson a 10. percben büntetőből szerezte meg a hazai előnyt, a folytatásban Arjen Robben főszereplésével a németalföldiek elpuskáztak 2-3 ígéretes ziccert, amit a szünet előtt a Swansea légiósa azzal büntetett, hogy szöglet után az elé pattant labdát kíméletlenül küldte a léc alá, 2-0-ra alakítva az állást.

A második félidőben néha centik választották el a látogatókat a még méretesebb blamázstól, mivel az ötlettelen támadójátékukat Lars Lagerbäck alakulata hidegvérrel hatástalanította, majd indított szélvészgyors ellencsapásokat. Izland sosem a sportjáról volt híres.

Ugyan a legutóbbi vb-selejtezőkben a svéd kapitány rendkívüli rutinjának hála válogatottja eljutott a pótselejtezőig (az otthoni 0-0 után vesztét a horvátországi 0-2 eredményezte), ám a szigetről inkább jutnak az ember eszébe vulkánok, gejzírek, fjordok, vagy maga

Jón Gnarr, Reykjavík elmúlt négy évben hivatalban lévő polgármestere, aki humoristából lett városvezető, s aki jegesmedvékkel és ingyen törülközőkkel kampányolva szerezte meg posztját. Hiába szerepel nevében a jég kifejezés, az ország még a téli olimpiákon sem ért el soha számottevő eredményt, a nyári játékokról van 2-2 ezüst- és bronzérme, a legutóbbit a férfi kézisek szállították, 2008-ban, Peking lettek másodikak - semmi több.

Az idei szocsi téli játékok után Andri Stefansson, az izlandi olimpiai bizottság egyik tagja úgy nyilatkozott, a helyi időjárás teljességgel kiszámíthatatlan, amikor nem kéne, akkor havazik, amikor nem kellene, akkor fagy, máskor 140 kilométeres szélvihar tombol, ilyen körülmények közepette készülni minden sportágban rendkívül nehéz. A sífutóik is inkább Norvégiában meg Svédországban tréningezve hangolódtak az oroszországi seregszemlére.

Noha a labdarúgóik is többnyire Izlandtól távol pallérozódnak, némileg más oknál fogva: elviszik őket a nívósabb bajnokságokba.  A hollandok elleni mérkőzésre nevezett 22 labdarúgó közül csupán 3 játszik otthon, köztük a 39 éves cserekapus Gunnleifur Gunnleifsson (Breidablik).

Miközben akadnak angol (Rotherham: Kári Árnason, Cardiff: Aron Gunnarsson, Swansea: Gylfi Sigurdsson), belga (Zulte-Waregem: Ólafur Skúlason), dán (Odense: Ari Skúlason, Randers: Theódór Bjarnason, Köbenhavn: Rúrik Gíslason, Áarhus: Helgi Danielsson, Sönderjyske: Hallgrímur Jónasson), hollland (Ajax: Kolbeinn Sigbórsson), norvég (Sandnes: Hannes Halldórsson, Viking: Jón Bödvarsson, Brann: Birkir Saevarsson, Valerenga: Vidar Kjartansson), olasz (Pescara: Birkir Bjarnason, Hellas Verona: Emil Hallfredsson).

Orosz (Krasznodar: Ragnar Sigurdsson, Ural: Sölvi Ottesen) és spanyol (Real Sociedad: Alfredh Finnbogason) légiósok. Ingvar Jónsson (Stjaran) és Thórarinn Valdimarsson (IBV) a példa arra, hogy azért a hazai élvonalból is be lehet kerülni a nemzeti egyletbe – bár ilyen konkurencia mellett nem könnyű. Az együttesben kellően ötvöződik a rutin és a fiatalos lendület (igaz, csak három, 24 évnél fiatalabb játékossal számol a tréner), mindazonáltal a mostani sikerek titka egyértelműen Lagerbäck taktikája.

A 4-4-2-es hadrend idejét múltnak tetszik, ám a két masszív védvonal eleddig tökéletesen zár, s a vetélytársak megakadt támadásai után jókora területek nyílnak a csatárok előtt.

A szakember mindazonáltal nem önmagát, hanem a gárda legkiválóbb futballistáját magasztalja: a nyáron a Tottenhamtől a Swansea-hoz igazolt Gylfi Sigurdsson már négy találatnál jár, s a svéd tréner nem kevesebbet állít róla, minthogy a legkiválóbb futballisták egyike, akivel valaha együtt dolgozhatott.

Ha csak Ibrahimovicból indulunk ki, ez nem kis szó, ám Lagerbäcket a fedezet egy másik honfitársára emlékezteti: „Fredrik Ljungberget juttatja eszembe, ő volt hasonlóan sokoldalú. Védekezésben, támadásban egyaránt kiváló” – fogalmazott a tréner, aki a jelenlegi sikerek nyomán immár aligha elégedne meg az újabb pótselejtezővel.

Kivált, ha novemberben a szintén 9 pontos csehek vendégeként legalább a veretlenségüket sikerülne megőrizni. Akkor aztán végképp senki nem a gejzíreket emlegetné izlandi feltörések kapcsán…

Eb-selejtezők
HÉTFŐ
A csoport
Kazahsztán-Csehország 2-4
Izland-Hollandia 2-0
Lettország-Törökország 1-1
Az állás: 1. Izland 9 (8-0), 2. Csehország 9 (8-4), 3. Hollandia 3, 4. Lettország 2, 5. Törökország 1 (2-6), 6. Kazahsztán 1 (3-7).
B csoport
Andorra-Izrael 1-4
Bosznia-Hercegovina-Belgium 1-1
Wales-Ciprus 2-1
Az állás: 1. Wales 7, 2. Izrael 6, 2. Belgium 4, 4. Ciprus 3, 5. Bosznia-Hercegovina 2, 6. Andorra 0.
H csoport
Horvátország-Azerbajdzsán 6-0
Málta-Olaszország 0-1
Norvégia-Bulgária 2-1
Az állás: 1. Horvátország 9 (9-0), 2. Olaszország 9 (5-1), 3. Norvégia 6, 4. Bulgária 3, 5. Málta (0-6), 6. Azerbajdzsán 0 (2-10).

KEDD
D csoport
Németország-Írország 1-1
Lengyelország-Skócia  2-2
Gibraltár-Grúzia  0-3
Az állás: 1. Lengyelország 6 (9-0), 2. Írország 6 (9-1), 3. Skócia 3 (2-2), 4. Németország 3 (2-3), 5. Grúzia 0 (1-3), 6. Gibraltár 0 (0-14).
E csoport
San Marino-Svájc 0-4
F csoport
Feröer-Magyarország 0-1
Finnország-Románia  0-2
Görögország-Észak-Írország 0-2
Az állás: Észak-Írország 6, 2. Finnország 4 (4-2), 3. Románia 4 (2-1), 4. Görögország 1 (1-2), 5. MAGYARORSZÁG 1 (2-3). 6. Feröer-szigetek 0.
I csoport
Dánia-Portugália 0-1
Szerbia-Albánia 0-0 (félbeszakadt!)
Az állás: 1. Dánia 4 (3-2), 2. Albánia 4 (2-1), 3. Szerbia 1 (1-1), 4. Örményország 1 (2-3), 5. Portugália 0.

Szuper Levi - kalandjaim a Kisstadiontól az NHL-ig címmel megjelent Szuper Levente, 98-szoros válogatott jégkorongozó önéletrajzi könyve.