Erdélyi Magyar Néppárt;

- Óvatos lázadás

Már az európai parlamenti választás idején nyilvánvalóvá vált, hogy vége felé közeledik Tőkés László politikai pályafutása, de pártja hétfői közleménye után ez már bizonyosság.

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP), amelyet 2010 után testre szabottan Tőkés számára hozott létre a nemzeti egység kormánya, eléggé kínos helyzetet teremtett a Fidesz számára. Az MTI-hez is eljuttatott közleményükben a párt nem is burkolt követeléssel állt elő. Közölte, önkéntesei személyesen is részt vettek a Fidesz szolnoki és pécsi kampányában, segítettek a mozgósításban, cserébe számítanak a fideszes politikusok jelenlétére a novemberi elnökválasztás kampányában, hiszen szerintük Hoppál Péter kulturális államtitkár, a pécsi Fidesz elnöke, erre ígéretet is tett. Ez utóbbi eléggé valószínűtlen. A Tőkés által védnökölt EMNP eleve Orbán akarata ellenére állított jelöltet Szilágyi Zsolt személyében a román elnökválasztásra. A miniszterelnök ezt nem vette jó néven, annyira nem, hogy fogadni sem volt hajlandó Szilágyit és csak a régi ellenséggel, az RMDSZ jelöltjével tárgyalt.

Tőkésék azonban képtelenek elfogadni a kegyvesztett szerepét, óvatosan, de rafináltan próbálják visszaszerezni egykori státusukat. Pedig nagyon jól ismerik Orbánt, tudhatnák, hogy annyira nem szeret veszíteni, hogy ezért akár korábbi harcostársakon is átgázol. Orbánnak elege lett erdélyi protezsáltjai 2004 óta tartó sorozatos kudarcaiból, van annyira jó politikus, hogy közel tíz év után felfogja, nem tudja legyőzni az RMDSZ-t, inkább mellé áll, hogy győztesnek tűnjön.

Amikor Tőkést a Fidesz EP-listájára emelte Orbán, nyilvánvalóvá tette, hogy nem kívánja többé az erdélyi magyar politika előterében támogatni. Csak Tőkés jellemével nem számolt, azzal, hogy a püspök képtelen a nyilvánosság, s anélkül meglenni, hogy valaminek ne legyen tiszteletbeli elnöke, védnöke vagy más elsőszámúja. A Fidesz EP-lista számára elefánttemető, istencsapása. Egy lett a sok közül, természetes közegén kívülre szorulva, amit nyilván nem tűrhet a forradalmár lelke. Lehet, hogy Orbán keményebb dió lesz számára, mint Ceausescu diktatúrája és egykori egyháza. De lehet, hogy újra lavinát indít el, csak ezúttal akarata ellenére?