Országgyűlés;zárszámadás;Tállai András;

Nem sokan voltak kíváncsiak az államtitkár expozéjára FOTÓ: MTI, Soós Lajos

- Zárszámadás - Tállai szerint fenntartható a növekedés

A 2013-as büdzsé zárszámadásáról szóló javaslatot tárgyalják a képviselők kedden az Országgyűlésben. Tállai András, a nemzetgazdasági tárca államtitkára expozéjában azt mondta, tavaly fenntartható pályára állt a gazdasági növekedés.

Tállai: fenntartató pályára állt a növekedés

Fenntartható pályára állt a gazdasági növekedés 2013-ban, ami jó alapot adott az idei évre a teljesítmény további erősödéséhez - jelentette ki Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára a 2013-as büdzsé zárszámadásáról szóló javaslat országgyűlési vitáját megnyitó keddi expozéjában.

Hangsúlyozta, a nemzetközi szervezetek és a befektetők is elismerik a kormány gazdaságpolitikájának és fegyelmezett költségvetési gazdálkodásának eredményeit, ezt mutatja a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése is.

Az államtitkár kifejtette: a kabinet tavaly folytatta a kormányzati ciklus elején meghirdetett strukturális reformjait, amelyek fő célja a magas államadósság csökkentése, a versenyképességének javítása, a munkaerő-piaci aktivitás fokozása és az ország növekedési potenciáljának emelése volt.

ÁSZ: a makroszámok a fenntartható költségvetést szolgálják

A fenntartható költségvetést és a fejlődést szolgálják a főbb makrogazdasági mutatók - mondta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke .

Domokos László a számvevőszék elemzése alapján arról is beszámolt, hogy stabilizálódott az önkormányzatok gazdálkodása, a helyhatóságok kedvezőbb költségvetési egyenlege pedig hosszabb távon is fenntartható.
A

z európai uniós támogatások 45 százalékkal növekedtek az előző évihez képest, felhasználásuk többsége azonban az év második felére húzódott - tette hozzá.

Beszámolója szerint míg az ország 272 milliárd forinttal járult hozzá az unió költségvetéséhez, itthon 1583 milliárd forintnyi uniós forrás felhasználása teljesült. Hozzátette: a kifizetések aránya a megelőző év mintegy 40 százalékáról 61 százalékra emelkedett.

Fidesz: 2013 a gazdasági fordulat éve volt

A gazdasági fordulat éveként jellemezte 2013-at Szűcs Lajos, a Fidesz vezérszónoka. A kormánypárti politikus kiemelte: egyidejűleg megvalósult a költségvetési stabilizáció, tartósan alacsony lett a hiány, Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól.

A vártnál nagyobb gazdasági növekedést a saját forrásból megvalósított beruházásoknak tulajdonította és kitért arra is: az autói- és a feldolgozóipar is jelentősen hozzájárult a gazdasági élénküléshez. Hozzátette: egyebek mellett a rezsicsökkentés miatt alacsony maradt az infláció, és javult az uniós pénzek felhasználása is.

Szűcs Lajos kiemelte azt is: a kormány több pénzt hagyott az embereknél és a növekedés gátjának tartott devizaadósság csökkentése érdekében is számos intézkedést hozott. Ezek közé sorolta a végtörlesztést, az árfolyamgátat ás a Nemzeti Eszközkezelő létrehozását. Az állami adósságátvállalásra utalva megjegyezte: a kormány az önkormányzatokat is segítette.

A fideszes képviselő szólt a foglalkoztatás növeléséről és a munkanélküliségi ráta csökkenéséről, a bruttó átlagkereset növekedéséről, valamint arról is, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv 800 ezer munkavállaló munkahelyének megtartásához járult hozzá.

Szűcs Lajos szerint a kormány jó munkát végzett az előző évi költségvetés tervezésekor és végrehajtásakor, s ezt igazolja az Állami Számvevőszék jelentése is. A politikus a kormánypártok nevében elfogadásra ajánlotta a zárszámadási törvényt.

MSZP: az államadósság nagyobb, mint valaha volt

Az MSZP vezérszónoka arról beszélt, hogy ma az államadósság nagyobb, mint valaha volt, nagyobb, mint 2010-ben Orbán Viktor kormányzásának kezdetén. Burány Sándor kijelentette: az államadósság elleni harcot a kormány elbukta, nem lehet csökkenő adósságpályáról beszélni, az államadósság aránya a gazdaság teljesítőképességéhez képest növekvő tendenciát mutat.

Burány Sándor 2013-at a növekvő adókkal jellemezte, valamint - több éves távlatban - a leszakadó keresetek, jövedelmek évének nevezte. Szerinte tavaly "brutális" megszorítások voltak, továbbá kapkodó és kiszámíthatatlan volt a gazdaságpolitika.
Megfogalmazása szerint a Fidesz egyfajta állami piramisjátékot vezetett be: aki a piramis alján van, annak jövedelméből egyre többet vonnak el, míg a piramis csúcsán lévők egyre több kedvezményt kapnak.

Az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke szerint a kormány több adót vezetett be, mint amennyit megszüntetett. Bírálta az egykulcsos adórendszert, amely szerinte csak a legmagasabb jövedelmi sávba tartozóknak hozott adócsökkentést, az alacsony vagy közepes keresetűeknek nőtt az adója.

Burány Sándor szerint a kormány által hirdetett családbarát politika ellenére kétéves távlatban nézve csökkent a gyermekes családok reáljövedelme. Kitért arra, hogy 2013-ban az előző évekhez képest mintegy 1000 milliárd forintot vontak ki az egészségügyből, az oktatásból, a nyugdíjrendszerből és a szociális ellátórendszerből.

Mint mondta, erős a gyanú, hogy a forint gyengülése tudatos gazdaságpolitika eredménye, ennek árát pedig a növekvő devizahitelekben, illetve az államadósságban fizeti meg az ország.

A 2013-as költségvetési törvényről szólva megemlítette, hogy azt hétszer módosították, ami minden, csak nem kiszámítható és átlátható gazdaságpolitika.
Közölte, pártja nem szavazza meg a zárszámadást.

A bankok elszámoltatása mellett a következő időszak másik fontos feladatának a bürokrácia csökkentését nevezte Kósa Lajos kedd reggel a TV2 Mokka című műsorában. A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint "jó harminc százalékkal" csökkenteni kellene a magyar jogszabályok mennyiségét.