Katalónia helyi törvényhozása szeptember 19-én 106 igen, 28 nem szavazattal megadta a felhatalmazást a kormányfőnek a népszavazás megrendezésére. A spanyol kormány azonban már előre jelezte, hogy illegálisnak tartják a referendumot és az alkotmánybírósághoz fordulnak. Ez meg is történt, az alkotmánybíróság felfüggesztette a népszavazást. Spanyolország alkotmánya értelmében csak a madridi kormány jóváhagyásával, az ország egész lakosságának részvételével rendezhető népszavazás. A 7 és félmilliós Katalónia Spanyolország egyik leggazdagabb tartománya, s széleskörű autonóm jogokkal rendelkezik. A skóciai függetlenségi népszavazás nyomán a katalánok többsége támogatta volna, hogy kérjék ki az emberek véleményét a tartomány elszakadásáról.
Artur Mas tegnap este közölte, a megfelelő jogi garanciák hiányában nem tarthatják meg a népszavazást. A katalán kormányzat más módját keresi annak, hogy kikérjék az állampolgárok véleményét. A találkozót zárt ajtók mögött akarták megrendezni, de kiszivárgott a döntés. Felmerült a lehetősége annak is, hogy előrehozott választást írjanak ki, illetve, hogy „népi konzultáció” formájában rendezzék meg a referendumot.
A Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) nevű tömörülés azt követelte, Katalónia azonnal egyoldalúan deklarálja függetlenségét és jelentse be elszakadását Spanyolországtól. Ezt a Generalitat, a tartományi kormányzat kizárta. A többi függetlenségpárti tömörülés kevésbe radikális javaslatokat vetett fel.
„Mas meghajolt a törvény előtt” – a konzervatív néppárti kormányhoz közelálló ABC című lap ezzel a szalagcímmel jelentette be a hírt a népszavazás elmaradásáról.