A parlagfű, a hulladék-elhelyezés kérdésében a földművelésügyi tárcának kellett volna tájékoztatást adnia. A módosított napirend keretében a képviselők így csak a múlt évi zárszámadási törvénytervezetről tárgyaltak, valamint megvitattak a bizottság munkájával összefüggő napirendi pontokat.
Az, hogy az adófizetők személyi jövedelemadójukból parlagfű irtásra felajánlott egy százalékát másra is felhasználták elég soká és elég nehezen derült ki. A TASZ adatkérése nem volt elég a tisztázáshoz, a bíróságnak kellett köteleznie a tárcák az adatszolgáltatásra. A titkolódzásra megvolt minden okuk, hiszen a felajánlott 1,1 milliárd forintnak alig felét fordították a az allergén növény pusztítására.
A szaktárca magyarázkodásából kiderült, hogy az átcsoportosításra lehetőséget adtak az akkori törvények és különben is a szocialista kormányokkal ellentétben, ez a kormány 2010 óta jelentős anyagi forrást fordít arra, hogy Magyarország parlagfű fertőzöttsége csökkenjen, ezáltal az allergiás, és asztmás megbetegedésben szenvedők életminősége javuljon.
A költségvetés 2012-2014 között a kormány csak a Vidékfejlesztési, majd a Földművelésügyi Minisztériumon keresztül parlagfű-mentesítésre közvetlenül, a hatósági feladatok ellátására 276,6 millió forintot biztosított úgy, hogy az állampolgárok már nem ajánlhatták fel személyi jövedelemadójuk 1 százalékát erre a célra. A korábbi években történt költségvetési átcsoportosítást az államháztartási törvény lehetővé tette, ezzel a 2010 előtti kormány is élt. A kormány a 2011-es zárolás után az átcsoportosított pénzek többszörösét költötte parlagfű-mentesítésre. Ennek érzékelhető eredményét a parlagfű-szennyezettségi adatok jelentős javulása is jelzi - írja a minisztérium.
Lapunk megkeresésére Oláh Lajos, független DK-s országgyűlési képviselő elmondta, az előző ciklusban a parlagfű elleni képviselői csoport vezetőjeként többször, írásban is feltette a kérdést Fazekas Sándor agrárminiszternek, a parlagfű irtásra fölajánlott állampolgári adóforintokkal kapcsolatban. Sajnos miniszteri felelősség akkor sincs, ha a kérdésekre adott válaszokról utólag kiderül, hazugság, mellébeszélés volt, hiszen a tárcavezető többször megerősítette, a megjelölt célra költötték az adófizetők felajánlásait - fogalmazott a képviselő.
Oláh az Állami Számvevőszékhez is fordult ahol írásban azt közölték vele, a vizsgálati tervbe vették a parlagfű felajánlások ügyét. Majd egy újabb érdeklődésre adott válaszban már arról tájékoztatták, módosították a tervet és kivették ezt a tételt. A tegnapi bizottsági ülésen sem tudhattak meg többet a képviselők, mint ami a sajtóhírekben már egyébként megjelent.
A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ felhívása sem jut el a képviselőkhöz. Néhány hét múlva lesz egy éve, hogy Magyarországon elkezdődött az európai hírű ökogazdaság módszeres felszámolása, a szakemberek ellehetetlenítése. A föld új birtokosai gazdasági érdeknek mindent alárendelve semmisítik meg, teszik tönkre az ökológiai mintagazdaság 20 éves eredményeit - figyelmeztettek a kishantosiak. A Pesti Központi Kerületi Bíróságon amúgy ma tartják az ökogazdaság kontra Nemzeti Földalapkezelő Szervezet per nyilvános tárgyalását.