Azért győzött az egész ország, mert a választás végeredménye és következménye egy sohasem tapasztalt méretű összefogás, együttműködés és egység, márpedig az európai politika elmúlt hatvan évéből tudható, hogy egy ország akkor emelkedhet fel, ha egységes - fogalmazott beszédében a kormányfő a helyhatósági szavazás másnapján.
Az egység erejét jól kell felhasználni - folytatta -, ami a kabinet és a kormánytöbbség felelőssége, és e felelősség elől "nem bújunk el".
Orbán Viktor szerint ha jól használják fel az egység erejét, ha kitartanak "a valamit valamiért politikája" mellett, ha nem engednek "a valamit semmiért politikájának", akkor eljuthatnak a teljes foglalkoztatáshoz.
Ezzel kapcsolatban ismertette: míg 2010-ben 3,6 millióan dolgoztak, és 1,8 millióan fizettek adót, addig ma 4 millióan dolgoznak, 4 millióan fizetnek adót, a gazdasági növekedés 3 százalék felett van, a munkanélküliség pedig 8 százalék alatt. Külön megjegyezte, hogy - csak a roma közösség saját kimutatása szerint - 57 ezer olyan roma család van, amely most először vállalt munkát.
Az önkormányzati választás eredménye is igazolja, hogy "Magyarország munkába állt, Magyarország dolgozik" - értékelt a miniszterelnök, hozzátéve: "ideje, hogy magunk mögött hagyjuk az ideológiák és az izmusok korszakát", mert "ha az ideológiát majmolod, orra buksz az első buckában", ahogyan ez néhányakkal meg is történt.
Orbán Viktor szerint az önkormányzati választás megerősítette a kormánytöbbséget abban is, hogy nemzeti alapon álló, néppárti politikát kell folytatnia a következő években is.
Szavai szerint olyan "kegyelmi pillanatban" van az ország, amikor nem újrakezdeni kell valamit, hanem megerősíteni, folytatni, végigvinni a megkezdett munkát. A javuló adatok biztatóak, még a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint is jobban teljesít Magyarország - mondta, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a kormánypártoknak nem a statisztikákra, hanem a valóságos magyar életre kell figyelniük.
A helyzet javul, "Európa pincéjéből följöttünk a földszintre, és most kell, most kellene nekivágni az emeleteknek" - fogalmazott a kormányfő, aki szerint a vasárnapi választás azt mutatja, "van még szufla az országban", van lehetőség újabb munkahelyeket teremteni, újabb lépéseket tenni a munkaalapú társadalom felé.
Orbán Viktort abban is megerősítette az előző napi voksolás - mondta -, hogy a jóléti társadalmak valószínűleg azért rendülhettek meg Európában, mert kiderült, a jólét nem alapja semminek sem, legfeljebb és jó esetben a következménye, méghozzá a munkának.
Úgy látja, az emberek újból igent mondtak arra a politikára is, amely középpontba állítja és támogatja a családokat, így a következő időszak egyik legfontosabb feladatának annak elkerülését tartja, hogy a munkahely és a család közötti választás csapdájába essenek az emberek.
Orbán Viktor végül arra kérte a képviselőket, hogy az elkövetkező három és fél évben használják ki a mostani "kegyelmi pillanatot", és erősítsék az egységet, az összefogást az országban.
MSZP: biztosítsák a társalmi krízis kezeléséhez szükséges feltételeket az önkormányzatoknak!
Az MSZP frakcióvezetője szerint ha a politikai többség nem kapcsolódik társadalmi többséghez akkor nincs valódi, sikeres, erős Magyarország.
Tóbiás József hétfőn az Országgyűlésben a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta, a kabinet az elmúlt négy évben kiüresítette az önkormányzatiság eszméjét, elvonta hatásköreit, "otthagyva" a legfontosabbat a szociális rendszert.
Azt követelte a kormányfőtől és a kormánypárti képviselőktől, biztosítsanak minden feltételt az önkormányzatoknak, hogy képesek legyenek a Magyarországon meglévő társadalmi krízist kezelni.
Kitért arra is, hogy ma minden harmadik gyermek nélkülöz és 3,4 millióan nem keresnek többet 65 ezer forintnál.
Schiffer: esélyteremtő Magyarországra van szükség
Az LMP szerint Magyarország nem lehet függő, szolidaritáshiányos, kiszolgáltatott ország, hanem esélyteremtő, független, megújuló Magyarországra van szükség.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlésben hétfőn elhangzott napirend előtti felszólalására reagálva bírálta, hogy a kormányfő szerinte szélsőjobboldali gazdaságpolitikát követ. Szavai szerint jólétet nem lehet sem hitelre, sem kizsákmányolásra alapozni.
Az ellenzéki politikus beszédében kifogásolta, hogy munkahelyek szűnnek meg, s úgy értékelt: a kormányzati intézkedések miatt felpörgött a jövedelemkiáramlás.
Jobbik: gazdasági, politikai, kulturális "bombán csücsülünk"
A Jobbik frakcióvezetője a munkahelyteremtés, az önkormányzatiság és a magyar-cigány együttélés területén szorgalmazott hangsúlyváltást.
Vona Gábor hétfőn az Országgyűlésben - Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva - azt mondta: a kormány számos intézkedését a Jobbik programjából vette át.
Az ellenzéki politikus szerint a munkahelyteremtés területén sikerpropaganda zajlik, félmillió ember hagyta el az országot; az önkormányzati rendszer kudarcosan működik; a magyar-cigány együttélés területén pedig "humánus megoldást kell találni", mert - ahogy fogalmazott - gazdasági, politikai, kulturális "bombán csücsülünk".
DK: Orbán olyan összefogásról beszélt, amelyik soha nem jött létre
A Demokratikus Koalíció véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök hétfői, napirend előtti parlamenti felszólalása során olyan összefogásról, együttműködésről és egységről beszélt, amelyik soha nem jött létre - fogalmazott a független Varju László budapesti sajtótájékoztatóján.
A DK elnökségi tagja hangsúlyozta, hogy a korábbiaknál kevesebben vettek részt a szavazáson. A Fidesz valóban jelentős eredményt ért el, de mindezt úgy, hogy egy tisztességtelen választást bonyolítottak le - jelentette ki. A Fidesz - a kormány támogatásával - olyan eszközöket használt fel, köztük a közmédiát és egyéb felületeket, amelyekkel hátrányba hozták az ellenzéket - folytatta.
A kormányfő munkaalapú társadalomról és a munkát támogató kormányról beszélt, de a mostani adatok pedig azt mutatják, hogy a foglalkoztatottak létszáma nem növekedett érdemben az elmúlt négy során - jelentette ki.
Varju László azt is megjegyezte: a kormányfő szívesen megfeledkezik arról, hogy az elmúlt hetekben "letiltották" azokat a statisztikai adatok, amelyekből kiderül, hogy Magyarország az EU 25. legszegényebb tagállama. Ilyen körülmények között senki sem lehet büszke az egyre csökkenő választási részvétel mellett, egy "megfélemlített" országban született választási eredményre.
A családok egy részét éppen a Fidesz gazdaságpolitikája taszította rossz szociális helyzetbe - mondta.
A kormányfő az önkormányzati választások eredménye alapján olyan helyzetet kíván teremteni, amelyik egy szűkebb csoport lehetőségeit tovább erősít, az emberek nagy többségét viszont továbbra is szegénységben tartja - összegzett.
MLP: Orbán beszéde visszavezet a Kádár rendszerbe
A Magyar Liberális Párt véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök egy olyan beszédet mondott el hétfőn napirend előtt a parlamentben, "mintha a Kádár-rendszerbe mennénk vissza" - erről Fodor Gábor pártelnök beszélt budapesti sajtótájékoztatóján.
A független képviselő úgy fogalmazott: a kormányfő folyamatosan az emberek, a munkahelyek megvédésével foglalkozott, az elvek és értékek száműzésével, a gyakorlati élet középpontba helyezésével. Ebben az ellenzék egy jelentős része is partner volt, a Liberálisok viszont úgy látják, hogy az elvekre és értékekre is szükség van, az MLP saját elveit és értékeit akarja képviselni - közölte.
A párt véleménye szerint a miniszterelnök politikájának egyik "legsúlyosabb kifejezője", hogy az európai biztosnak jelölt Navracsics Tibor "nem győzi" elhatárolni magát a kormány politikájától, ugyanis az EU-ban elveket és értékeket kérnek rajta számon - folytatta.
Semmitmondónak tartja a miniszterelnök felszólalását a PM
A Párbeszéd Magyarországért (PM) véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök hétfői, napirend előtti felszólalása során a sokadik semmitmondó beszédét mondta el - ezt Szabó Tímea társelnök közölte budapesti sajtótájékoztatóján.
Miután a kormányfő hosszasan sorolta az adatokat, beszédéből kiderült, hogy az adatoknak nem lehet hinni - mondta a független képviselő. Hozzátette, az is kiderült, hogy a kormánynak valahonnan egységes adatai vannak a roma közösségtől. Hangsúlyozta, ezekre ő is kíváncsi lenne, mert nem tudta hogy létezik Magyarországon olyan, hogy "egy roma közösség" és annak vannak homogén adatai.
Elkeserítőnek tartotta, hogy Orbán Viktor arra sem méltatta a választókat, hogy a választás után elmondja, mire készül a kabinet a következő három évben.
Orbán Viktor a munkaalapú társadalmat is megemlítette, miközben célnak tartotta a teljes foglalkoztatást - folytatta. Hangsúlyozta, hogy teljes foglalkoztatásról utoljára Kádár Jánostól hallott. Amikor a miniszterelnök a teljes foglalkoztatásról beszél, akkor nyilvánvalóan a Fidesz és a fideszes káderek teljes foglalkoztatásáról beszél - fogalmazott.
A PM követeli, hogy Magyarország kövesse a nyugati, illetve észak-európai példát és egy tudásalapú társadalmat hozzanak létre - szögezte le Szabó Tímea.