"Az emberek félnek" - jelentette ki Sylvia Burwell amerikai egészségügyi miniszter. A tárcavezető aután tartott sajtótájékoztatót, hogy Dallasban elhunyt az első Amerikában diagnosztizált ebolás beteg. Burwell szerint az emberek azért félnek mert a járvány halálozási rátája igen magas és mert nem tájékozottak a betegséggel kapcsolatban.
A The Daily Beast internetes magazin szerint az amerikai kórházakban országszerte megszaporodott a pánikszerű hívások és megfázásszerű tünetekkel jelentkezők száma - függetlenül az amerikai járványvédelmi hatóság folyamatos, kampányszerű híradásaitól, miszerint a járvány kizárólag a betegek testnedveivel terjed. Az Egyesült Államok keleti felének öt nemzetközi repülőterén mától fokozatosan kötelező szűrésnek vetik majd alá a Libériából, Sierra Leonéból és Guineából érkező utasokat.
Az intézkedést megelőzően New Yorkban csütörtökön 200 repülőgép-takarító függesztette fel egy napra a munkát, az ellen tiltakozva, hogy miközben a mellékhelyiségekből gyakran hányást és ürüléket is el kell távolítaniuk, nem kapnak megfelelő védőfelszerelést. Jeh Johnson belbiztonsági miniszter kijelentette: a cél az, hogy a reptéri szűrést minél több határátkelőhelyre kiterjesszék. Közben 23 republikánus és három demokrata képviselő levélben sürgette Barack Obama elnököt, hogy tiltsa meg a beutazást az ebola által leginkább sújtott országokból, és korlátoztassa a vízumkiadást Libériában, Guineában és Sierra Leonében.
James Inhofe szenátornak, a szenátus katonai bizottsága rangidős republikánus tagjának ellenállása miatt a szövetségi felsőház még mindig nem hagyott jóvá több mint 700 millió dollárt abból az egymilliárdból, amit a Pentagon kért a nyugat-afrikai ebolaellenes amerikai katonai fellépés fedezetére. Inhofe aggályait hangoztatta a műveletben részt vevő 3900 katona egészségével kapcsolatban, és további felvilágosítást sürgetett a védelmi minisztériumtól. A kontingens tevékenysége az első fél évben mintegy 750 millió dollárba kerül majd, amiből a törvényhozás eddig csak 50 milliót engedélyezett. Monroviába egyébként négy MV-22 Osprey billenő rotoros repülővel és két KC-130-as szállítógéppel száz újabb tengerészgyalogos érkezett. Ezzel valamivel 300 főlé nőtt az amerikai fegyveres erők Libériában állomásozó tagjainak száma. Feladatuk egészségügyi központok építése lesz.
A Dallasban elhunyt, libériai állampolgárságú Thomas Eric Duncan hozzátartozói csütörtökön az amerikai sajtónak nyilatkozva kifogásolták, hogy a férfit csak több napos késéssel kezdték el kezeli, hogy későn kapott kísérleti gyógyszert és akkor sem azt, amit azok a szerencsésebb sorstársai, akiknek sikerült túlélniük a kórt. Texasban szerda óta kórházi megfigyelés alatt tartanak egy rendőrt, aki megfordult abban a lakásban, ahol Duncan lakott, Wisconsinban pedig egy őrizetes nőt küldtek elkülönítőbe a bevándorlási hivatal emberei, miután megtudták, hogy Libériából érkezett. Az intézkedést annak ellenére határozták el, hogy nem voltak tünetei.
Tegnap kiderült, mégsem Ebola-fertőzött az a cseh férfi, akit ezzel a gyanúval kezeltek egy prágai kórházban. "A halálos betegség gyanúját a cseh és németországi laboratóriumokban elvégzett tesztek kizárták" - közölte Roman Prymula, a cseh vakcinológiai társaság elnöke pénteken Prágában. Az 56 éves cseh férfi 22 napja érkezett haza a libériai Monroviából, magas lázzal - alighanem maláriával - csütörtökön szállították kórházba.
Az Ebola-járvány megelőzése végett egészségügyi megfigyelés alá helyeztek 708 embert Szerbiában. Közülük 92-en a ragálytól sújtott térségből, Nyugat-Afrikából érkeztek az országba. Macedóniában karantén alá helyeztek egy szállodát, ahol valószínűleg Ebola végzett egy brit férfivel. Egy egészségügyi illetékes közlése szerint az elhunyt férfi október 2-án érkezett Szkopjéba Nagy-Britanniából. A szerbiai egészségügyi minisztérium szerint az Ebola-vírus európai megjelenése miatt Szerbiában is szigorítani kell az eddigi megelőző intézkedéseket.
Spanyolországban rosszabbodott annak az ápolónőnek az állapota, aki egy Afrikából hazatért, Ebolában megbetegedett spanyol paptól fertőződött meg. A 44 éves Teresa Romero az első személy, aki Afrikán kívül kapta el a járványt. Madridban további négy embert különítettek el fertőzés gyanújával.
Fokozott egészségügyi szűrést rendelt el a brit kormány a legforgalmasabb brit határátkelő pontokon. A Downing Street bejelentése szerint az intézkedést egyelőre a Londont kiszolgáló két legnagyobb repülőtér, Heathrow és Gatwick, illetve a Párizsból és Brüsszelből Londonba érkező Eurostar szuperexpresszek fő fogadó pályaudvara, a King's Cross-St. Pancras beléptető pontjain alkalmazzák. A brit miniszterelnöki hivatal szerint az angol-walesi tiszti főorvos ajánlása az, hogy az érkezők ellenőrzésével teremtsenek "újabb védvonalat" az ebolával szemben. A brit egészségügyi minisztérium a hét elején még azt közölte, hogy az alacsony járványveszély miatt nincsenek tervek a beutazók szűrésére.
Frankfurt után egy lipcsei kórházba is ebolás beteget szállítottak be. A férfit külön repülőgép szállította Nyugat-Afrikából Lipcsébe. A szász regionális egészségügyi minisztérium közlése szerint egy ENSZ-munkatársról van szó. A férfi már a harmadik ebolában megfertőzött beteg, akit kezelésre Németországba szállítottak.
Annak ellenére, hogy a nyugat-európai kórházakban - ellentétben Afrika egyes részeinek egészségügyi létesítményeivel - van lehetőség a fertőzött betegek elkülönítésére, Jakab Zsuzsanna, a WHO európai igazgatója szerint „szinte elkerülhetetlen, hogy a jövőben is történjenek hasonló esetek, mert Európából sokan utaznak az érintett országokba és fordítva”. Ennek ellenére Jakab Zsuzsanna szerint Európában még mindig alacsony a járvány kockázata, mert – különösen a kontinens nyugati része – a világon a legfelkészültebb a vírusos lázak kezelésére.
Közös európai uniós stratégiát szorgalmazott az Ebola-járvány európai elterjedésének megakadályozására Beatrice Lorenzin, az olasz egészségügyi tárca vezetője, aki mindenekelőtt az európai repülőterek szigorúbb ellenőrzését sürgette. Lorenzin azt kérte, az EU azonnal hívja össze az egészségügyi bizottságot.
A három ebolával sújtott nyugat-afrikai országban a gazdasági hatás kilencmilliárd dollárt tesz ki, a „helyreállítás” a következő évben már meghaladhatja a 32,5 milliárd dollárt – számol be az afromarket.hu a Világbank jelentéséről, amely szerint a
járvány terjedésének megállítása, a gazdaságok stabilizálása 2015 végéig legalább ekkora összeget igényel. David Evans vezető közgazdász megismételt néhány, már ismert állítást arról, hogy Guinea, Libéria és Sierra Leone és még több más közvetve érintett ország számára külön gazdasági problémákat okoz a vállalkozások nagy számának leállása, a bányászat szüneteltetése, a beruházások lelassulása. A fogyasztási cikkek ára gyorsan nő, miközben az élelmiszerkészletek csökkennek.
A gazdasági növekedés üteme zuhan ezekben az ebola-sújtotta országokban. A világbanki vezető közgazdász összegzésében szerepel, hogy számos afrikai ország törölte légitársaságai járatait, lezárta a határait, jelentős mértékben korlátozódik a nemzetközi kereskedelem és üzleti élet.