Európai Parlament;Európai Bizottság;Jean-Claude Juncker;Alenka Bratusek;Margaritasz Szkínasz;szlovén biztos;

- Új biztost állít Szlovénia

Már csak a szlovén biztos személye kérdéses az új Európai Bizottságban. Intenzív konzultáció folyt csütörtökön Brüsszel és Ljubjana között. Bár Jean-Claude Juncker szóvivője, Margaritasz Szkínasz csütörtökön délben még úgy nyilatkozott, hogy továbbra is Alenka Bratusek a jelölt, a volt szlovén kormányfő délután bejelentette visszalépését.

Bratusek, aki gyakorlatilag magát jelölte a testületbe, minden idők legrosszabb teljesítményét nyújtotta bizottsági meghallgatásán, s 113-12-es nagy szavazataránnyal utasították el megerősítését. Szlovénia azt ígéri, péntekre megnevezi új jelöltjét.

Az Európai Parlament középbal pártcsoportjai Tanja Fajon szlovén szocialista EP-képviselő jelölését javasolják, s úgy tűnik, hogy személyét az EPP is támogatná. Ha Szlovénia mégis férfit jelölne, akkor nem teljesülne a bizottság elnökének ígérete, hogy kilenc női tagja lesz az új testületnek.

Bratusek visszalépése megkönnyítette ugyan Juncker dolgát, hogy véglegesítse a bizottságot, de azt is jelenti, hogy még egy meghallgatást kell tartani. Juncker szóvivője tegnap nem zárta ki, hogy csúszik az október 22-re tervbe vett EP-végszavazás, s november 1-én nem tud hivatalba lépni az új Európai Bizottság. A német Spiegel szerint még az is megeshet, hogy december 1-én vagy csak januártól láthat munkához az EB.

Előző nap az utolsóként meghallgatott jelöltek is megkapták a jóváhagyást, igaz, a francia szocialista Pierre Moscovici csak nehezen ment át (32-15) a bizottsági szűrőn.

A függőben lévő jelöltekre is rábólintottak. A brit Jonathan Hill második meghallgatásán eloszlatta a kételyeket (42-16-os szavazataránnyal hagyták jóvá), s elfogadták a spanyol Miguel Arias Canete pótlólagosan benyújtott, az összeférhetetlenségi kételyeket eloszlató dokumentumait is. A cseh Vera Jurovát már korábban megerősítették.

A tárcák elosztásáról folyt találgatások tegnapi állása szerint csekély az esély arra, hogy Navracsics Tibor kapná a közlekedési tárcát. A Reuters azt valószínűsítette, hogy az állampolgársági ügyeket kiveszik a portfóliójából, s másik biztosnak adják át. Canete tárcájától a fenntarthatósági kérdések a holland Frans Timmermanshoz, a Bizottság első alelnökéhez kerülnének át.

Hamarosan véget ér az olasz kormány által tavaly októberben indított Mare Nostrum program, amellyel 90 ezer menekült életét mentették meg. Bár a humanitárius akció e tekintetben teljes siker volt, jelentős anyagi áldozatot kellett hoznia Olaszországnak. Róma folyvást az unió segítségét kérte, ám Brüsszel sokáig igyekezett úgy tenni, mintha a menekültkérdés Olaszország belügye lenne. A programnak nem is lehetett más a sorsa, csak a bukás.