;

kiszivárogtatás;TASZ;Trócsányi László;Hajas Barnabás;

FOTÓ: Tóth Gergő

- Trócsányi vélelmezi embere ártatlanságát

"Jelenleg nem áll a rendelkezésre olyan adat, amely más intézkedés meghozatalát tette volna szükségessé. A tárcavezető döntését az ártatlanság vélelme, az arányosság és a fokozatosság elve figyelembe vételével hozta meg" - válaszolta lapunknak az Igazságügyi Minisztérium (IM) arra, miért nem függesztette fel a munkavégzés alól Trócsányi László volt kabinetfőnökét, akinek személyes érintettsége felmerült a józsefvárosi tűcsereprogram kapcsán.

Megírtuk: továbbra is az IM-ben dolgozik Hajas Barnabás, noha az eddigi miniszteri kabinetfőnök lemondását a tárcavezető elfogadta. Trócsányi bizalmasa azért keveredett "bajba", mert - mint a Népszava feltárta - tőle származhattak azok a kifotózott levélrészletek, amelyekkel a Magyar Nemzet támadást indított az ombudsman ellen a józsefvárosi tűcsereprogram ügyében. Hajas, aki az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának (AJBH) volt munkatársa, saját számítógépén hozhatta létre azokat a képfájlokat, amelyeket néhány hete a kormánypárti napilap változtatás nélkül közzétett honlapján (is) a tűcsereprogram ügyében írt cikkeihez.

A tisztségviselő személyes érintettségét még hétfőn megerősítette az IM, közölve: Hajas még szeptember 30-án lemondott kabinetfőnöki posztjáról, amit a miniszter azonnal elfogadott, "és az illetékes hatóságok vizsgálatának eredményétől függően hozza meg a további döntését". Ezután jutott tudomásunkra, hogy Trócsányi a volt kabinetfőnök esetleges érintettségét mégsem ítélte olyan súlyosnak, hogy a hatósági eljárások lezárásáig felfüggessze a munkavégzés alól Hajast, aki információink szerint főosztályvezető-helyettesként tevékenykedik. Kérdésünkre az IM azt közölte: a miniszter Hajast "konkrét szakmai feladattal a Közjogi Koordinációs Osztályra helyezte át a Miniszteri Kabinetről".

Megírtuk: Székely László ombudsman a többi között jogosulatlan adatszerzés bűntettének gyanújával, ismeretlen tettes ellen tett feljelentést a Legfőbb Ügyészségen (LÜ), s az Alkotmányvédelmi Hivatal (AVH) vizsgálatát is kezdeményezte a Magyar Nemzethez kiszivárgott belső hivatali levelezés miatt. Mindkét eljáró hatóságot felkerestük kérdéseinkkel, ám az LÜ a Fővárosi Főügyészséghez irányított, ahonnan mindössze azt a választ kaptuk: a feljelentés megérkezett, annak "vizsgálata folyamatban van, ezért arról több felvilágosítás jelenleg nem adható". Az AVH eközben a Belügyminisztériumra (BM) hárította a válaszadást, amely tegnap azt "javasolta" lapunknak, hogy forduljunk "az érintett ügyészi szervhez".

Eközben Szabó Tímea írásbeli kérdéssel fordult Pintér Sándorhoz. Az Együtt-PM társelnöke azt tudakolta a belügyminisztertől, hogyan fordulhatott elő az elmúlt időszakban többször is, hogy "az Alkotmányvédelmi Hivatal által biztosított intézmények belső levelezései kiszivárogtak a köztudottan kormányközeli Magyar Nemzethez". Szabó azt is tudni akarja, indít-e ezügyben vizsgálatot a BM és milyen objektumvédelmi intézkedéseket tesznek azért, hogy több ilyen kiszivárgás ne fordulhasson elő.

Az Európai Bizottság (EB) megválasztott elnöke, Jean-Claude Juncker egyelőre nem gondolkozik B-tervben, a biztosjelölti meghallgatások végeztével kezd majd egyeztetéseket az Európai Parlament (EP) vezetőivel - közölte szóvivője.