Bulgária;kormányalakítás;Bojko Boriszov;Reformista Blokk;

Bojko Boriszov kemény koalíciós tárgyalásokra számíthat FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAN KITWOOD

- Nehéz kormányalakítás

Nehéz kormányalakításra lehet számítani Bulgáriában. A voksolást ugyan az előrejelzéseknek megfelelően a jobboldali GERB nyerte, de egyedül nem lesz képes kormányt alakítani.  Várhatóan instabil kabinet alakul, már ha egyáltalán sikerül koalíciót életre hívni.

Bár a jobboldali GERB nyerte meg a bolgár parlamenti választást 32,7 százalékkal, a párt elnöke, Bojko Boriszov volt miniszterelnök nem tűnt felszabadultnak a voksolást követően. Nem tartotta kizártnak ugyanis, hogy mivel pártja egyedül nem szerzett abszolút többséget, rövid időn belül már a harmadik előrehozott választást kell rendezni hazájában.

Boriszov azt közölte, nem hajlandó koalíciót kötni a jobbközép Reformista Blokkal. Azzal indokolt, a párt azzal a feltétellel vállalná az együttműködést a GERB-bel, hogy ne ő legyen a kormányfő. Szerinte magától értetődő, csakis ő ülhet a miniszterelnöki bársonyszékbe. Az öntörvényű politikus ezt kérdezte újságírók előtt: "Ki más is lehetne az?"

Boriszovnak hangzatos kijelentése ellenére nem marad más lehetősége: mindenképpen tárgyalnia kell a reformistákkal. Ezt közölte a Nova televízióban Rumjana Bahvarova, a GERB egyik illetékese. Úgy vélte, pártja a jobboldali radikális Hazafias Frontot is megkörnyékezheti.

A voksolás nagy vesztese az eddig kormányzó szocialista párt, amely az exitpoll eredményeknél is gyengébben szerepelt, 15,4 százalékot kapott. Nem sokkal maradt el a baloldali párt mögött a török kisebbséget képviselő DPS 14,8 százalékkal. Ez utóbbi politikai erő is tagja volt az előző kormánykoalíciónak. A reformisták 8,9 százalékos eredményt értek el, a Hazafias Front pedig 7,3 százalékot.

Bekerült még további három párt a parlamentbe: a nemrégiben alakult Bulgária Cenzúra Nélkül (5,7 százalék), az egykor szebb napokat látott szélsőjobboldali Ataka (4,5 százalék), valamint a szocialista pártból kivált, Georgi Parvanov volt államfő-vezette Bolgár Újjászületés Alternatívája (4,18 százalék). Bulgáriában négy százalékos a parlamenti küszöb.

A voksok összeszámlálása lassan haladt, mivel hosszú időt vett igénybe a külföldön - főleg Törökországban és az Egyesült Államokban - élő bolgárok voksainak feldolgozása. A koalíciós lehetőségek közül teljesen kizárt a nagykoalíció létrejötte. A GERB vezetése a szocialistákat nevezete meg legfőbb ellenfelének.

A két párt között óriásiak az ellentétek, ráadásul a szocialisták most saját gondjaikkal vannak elfoglalva. Majdnem biztos azonban, hogy a DPS szövetkezne Boriszovval, ám e két párt együttműködése sem lenne garancia a sikerre.

Politológusok korábban árulkodó jelnek tartották, hogy Boriszov közvetlenül a május végén megrendezett európai parlamenti választás után találkozott a DPS vezetőjével, Ljutvi Mesztannal, s a törökök pártja ezután mondta fel a koalíciós megállapodást a szocialistákkal. Ez még persze nem jelenti azt, hogy ezután magától értetődő lenne együttműködésük.

A legújabb hírek szerint Boriszov kisebbségi kormányt alakítana, ám várhatóan ez is csak hónapokig maradhatna fenn. Így megnyugtató megoldás egyelőre nincs. Ugyanúgy, mint a korábbi választások alkalmával, a pártok ezúttal is szavazatvásárlással vádolták egymást. A közszolgálati rádió szerint a szegényebbek mindössze 50 leváért (25 euró) adták el voksukat.

Georgi Bliznaski bolgár ügyvezető miniszterelnök felszólította a parlamentbe bejutott pártokat arra, két-három héten belül alakítsák meg az új kormányt. Mint mondta, nem az a fontos, mely tömörülések alkotják a kabinetet, hanem az, hogy erős kormánya legyen Bulgáriának.

Rövidesen eleshet a stratégiai szempontból rendkívül fontos szíriai város, Ain al-Arab (kurd nyelven Kobane). A város keleti részén egy többszintes épületre már kitűzték a dzsihadista Iszlám Állam (IS) fekete lobogóját.