Jobbik-Konzervatívok;cigányság;zongoraművész;Schiff András;zsidók;

A magyar értelmiség csak annyit tehet, hogy nem adja fel a harcot, és békés eszközökkel mindent elkövet azért, hogy az élet Magy

- Rettenetes, lesújtó, ami történik

Schiff András a jelenleg világszerte hangversenyező magyar zongoraművészek egyik legkiválóbbja, a világ híres hangversenytermeiben újabb és újabb sikereket arat. Amerikától Olaszországig, Kanadától Japánig mindenhol korunk egyik legnagyobb - egyben legnagyobb magyar - művészeként ünneplik. A Népszava kérdéseire válaszolva közölte, hogy mivel a magyarországi politikai viszonyok a 2014-es választások után nem, hogy javultak volna, hanem romlottak, hogy az ország legrosszabb "hagyományait" követve Magyarországon tovább pusztít a romaellenesség és az antiszemitizmus, valamint hogy jóformán megsemmisült az európai értelembe vett demokrácia - mindezek elleni tiltakozásként továbbra sem jön Magyarországra. 

-Tud-e Ön személy szerint Nyugaton fellépni a magyarországi szélsőségek és az egyre erősödő fajgyűlölet ellen?

- Magam nagyon kicsiny, jelentéktelen pont vagyok ahhoz, hogy valamit is tehessek dolgok orvoslása érdekében. Mindenestre nem fogom be pörös számat, különösen, ha megkérdeznek. Az is nagyon fontos - bár egyesek hazaárulásnak tartják -, hogy a külföld figyelmét felhívjuk rá, mi történik egy viszonylag kis országban Európa közepén, a 21. század elején. A világ nagy része nem ért magyarul, ez Orbánék óriási szerencséje. Amit három éve írtam a Washington Postban, miszerint Magyarország nem felel meg az európai elvárásoknak, az ma fokozottan érvényes. Nagy kár, hogy ezt Brüsszelben eltűrik. Az Európai Unió házirendjének meg kellene tudni felelni. Ellenkező esetben számolni kellene a következményekkel. Ezek azonban elmaradnak, mert Brüsszelben bizonyos erők úgy vélik, nekik kötelességük a Fideszt, mint testvérpártjukat támogatni. Ha az EU megvonná Magyarországtól a jelentős anyagi segítséget, akkor talán számíthatnánk változásokra, bár ebben sem vagyok biztos. Mindenesetre várva várom, hogy az általam rendkívül tisztelt Angela Merkel mikor fog már az asztalra csapni Orbán-ügyben.

- Mit tehetnek ebben a helyzetben a magyar polgári erők és a magyar értelmiség?

- A magyar értelmiség csak annyit tehet, hogy nem adja fel a harcot, és békés eszközökkel mindent elkövet azért, hogy az élet Magyarországon elviselhetőbb legyen. Erre pedig még mindig van módja, hiszen nincs diktatúra. Megjelenhetnek kiváló újságok, mint az ÉS, megnézhetik Friderikusz Sándor riportjait, a színházi élet virul, a kortárs magyar irodalom hemzseg a jobbnál jobb alkotásoktól.

- Kitart-e amellett, hogy amíg a magyar viszonyok gyökeresen nem változnak meg, addig nem jön Magyarországra?

- Hogy mikor szándékozom hazajönni? A helyzet nem változott, csak rosszabb lett, tehát a hazatérésemre nincs ok.

Élesen kritizálta az Orbán-kormányt

2011. január
Schiff András olvasói levele a The Washington Postban
Megkérdőjeleződött Magyarország EU-szerepe - ezzel a címmel közölte Schiff András olvasói levelét a The Washington Post. A világhírű zongoraművész Firenzéből írta hozzászólását, amelyben először gratulál a lap december 26-i szerkesztői cikkéhez, amelynek címe "Magyarország putyinizációja": a kommentárban a The Washington Post bírálta a január 1-én életbe lépett magyarországi médiaszabályozást. Schiff levelében megkérdőjelezi, hogy "Magyarország készen áll-e, illetve méltó-e arra, hogy 2011. január 1-től hat hónapig az Európai Unió soros elnöke legyen." Schiff András ezután az elmúlt időszak "aggasztó híreiről" ír.

Szerinte ugyanis "a toleranciaszint Magyarországon rendkívül alacsony, a rasszizmus, a romák diszkriminációja, az antiszemitizmus, az idegengyűlölet, a sovinizmus és reakciós nacionalizmus - ezek a tünetek nagyon nyugtalanítóak." A zongoraművész szerint ugyanis "mindezek olyan emlékeket ébresztenek, amelyeket azt hittünk, hogy régen el lehetett felejteni." Hozzátetette: ezek miatt "sokan félnek." Schiff írt a médiatörvényről is, amely szerinte "a sokkoló események csak egy utolsó láncolata. Ezek az események pedig a művészeteket is érintik." Végül azt írta, hogy "az uniónak és az Egyesült Államoknak a szemét Magyarországon kell tartania."

2011. január
Interjú a a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban

"Nemkívánatos személy vagyok Magyarországon" - jelentette ki Schiff András zongoraművész, a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak adott interjúban. Schiff szerint "apátia" fogadta Magyarországon az új médiatörvényt, amely ellen "sajnos, csak nagyon kevés bátor hang" szólal meg. "Diktatúrára emlékeztet az, ami ma Magyarországon történik" - jelentette ki Schiff András, a konzervatív német lapnak.

A zongoraművész az ellene indított támadásokkal kapcsolatban közölte: nemkívánatos személy lett Magyarországon, és nem hiszi, hogy valaha is újra fellép Magyarországon, vagy akár belép az országba. Arra a kérdésre, hogy a "kellemetlen következmények" miatt hallgatnak-e az emberek, Schiff közölte: feltehetően, hiszen a szélsőjobboldal "nagyon hangos és agresszív, különösen a névtelen internetes blogokon".

2013.december
Születésnapi interjú a BBC-nek

Schiff Andrással közölt interjút a BBC Világszolgálata a Londonban élő Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész minap ünnepelt 60. születésnapja alkalmából. Az interjúban Schiff András annak a véleményének adott hangot, hogy Magyarországon "enyhén szólva nem mennek jól a dolgok". Hozzátette: nemcsak a jelenlegi kormány aggasztja, hanem az is, hogy Magyarországon "nagyon kevés a civil kurázsi, az emberek félnek attól, hogy felemeljék szavukat".

A művész felidézte Horthy Miklós budapesti szobrának felavatását. Schiff András szerint Horthy nem államférfi volt, hanem zsidóellenes törvényekért felelős háborús bűnös, aki végignézte félmillió zsidó deportálását a náci haláltáborokba. A riporter, Tim Franks kérdésére, hogy miért Londonban és nem Magyarországon tartotta a 60. születésnapja alkalmából rendezett koncertjét, Schiff András kijelentette: még magánszemélyként sem teszi be a lábát Magyarországra.

A riporternek arra az érvelésére, hogy a kormány és a szélsőjobb magyarországi ellenzőinek támogatást nyújthatna egy ilyen híres kritikus megjelenése az országban, Schiff András kijelentette: megfenyegették, hogy ha visszatér Magyarországra, mindkét kezét levágják. "Nem akarok fizikai és mentális támadásokat megkockáztatni" - tette hozzá. Elmondta: akik őt megfenyegették, "névtelen emberek az interneten". Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem a keserűség vagy a gyűlölet beszél belőle, inkább az aggodalom.

"Kedves barátaim a Twitteren... újra megtörténik" - ezekkel a szavakkal jelentette be Twitter-csatornáján David Lynch filmrendező, hogy nagysikerű kultsorozata, a Twin Peaks folytatódni fog. Egy videót is közzétett a Youtube-on, így már hivatalos: 2016-ban a Showtime kábelcsatorna hozza a folytatást, ami 25 évvel később is játszódik.