Orbán Viktor;

Törő András

- Pincéből a padlásra

Ismét megtudtunk valamit. Négy éve még Európa pincéjében voltunk, most már a földszinten, és valami nagy-nagy erő az emeletre visz majd bennünket. És utána elszállunk? Orbán Viktor újabb avatóbeszédében szombaton ráerősített a napok óta minisztereitől, államtitkáraitól hallható bejelentésekre az uniós pályázatok beindulásáról, a gazdaságba pumpálandó milliárdokról. A négymillió foglalkoztatott már a múlté, előre az ötéves terv - bocsánat a nyelvbotlásért -, az ötmilliós munkáslétszám eléréséért! A miniszterelnök szerint csak akarni kell mert, mint mondja "ha elszántan akarjuk, sikerülhet". És közben imádkozzunk, hogy ne fogyjon ki az Unió pénze.

Ugyanis azt a bombasztikus kijelentést, hogy "január elsejétől Magyarország történetében a valaha volt legnagyobb gazdaságfejlesztési program veszi kezdetét", megint csak a Brüsszelből jövő pénzekre lehetett alapozni. Nem győzik hangsúlyozni kormányék, hogy a következő hét évre várható 34 milliárd euró támogatás 60 százalékát a gazdaságfejlesztésre fordítják, míg az előző időszakban (amiből négy év ugyan a Fidesz-érára esik) ez csupán 16 százalék volt. Csak csöndben jegyezzük meg: az uniós forrásokat eddig is itthon igyekeztek elkölteni, és amit nem loptak el belőle, az így vagy úgy beépült a gazdaságba. A nagy csinnadratta inkább arra való, hogy elfedje a bajokat, mert úgy tűnik, nem sikerül maradéktalanul lehívni az előző időszak még megmaradt kétezer milliárd forintját a jövő év végéig.

Nézzünk előre, csodálkozzunk a hatalmas számokra, de ne kérdezzük, hogy milyen iparágban van lehetőség elkölteni ilyen irdatlan összeget. Arról nem beszélve, hogy melyik vállalkozó meri megkockáztatni, hogy ha van is eladható terméke, piac nélkül, úgymond "elszámolásra", felvegye a fejlesztéshez kínált támogatást. Hacsak az ingyenpénz szagára meg nem jelennek az "arra pályázunk amire adnak" típusú cégek. A miniszterelnöki szólamot pedig, miszerint „minden magára valamit is adó ország saját nemzeti iparát és tőkéjét igyekszik erősíteni” némiképp árnyalja, hogy a jövendő pályázatokra az iparfejlesztésben és exportban amúgy túlsúlyban lévő multinacionális cégeket is várják.