A Népszava figyelmét minderre egy névtelen levélben hívták fel, hozzáférést adva egy olyan internetes oldalhoz, melyen a virtuális térben közzétett képfájlok eredetét, adatait, a létrehozó számítógép-felhasználó nevét - tehát az úgynevezett metaadatokat ellenőrizni lehet. Lapunk meggyőződött az oldal hitelességéről, s magunk is ellenőriztük ott a Magyar Nemzet Online-on jelenleg is megtalálható képeket is, melyekre hivatkozva a lap lejárató hadjáratot indított az ombudsman ellen. Az eredmény: a kifotózott levélrészleteket valóban egy Hajas Barnabás nevű személy hozta létre, s bocsátotta a kormánypárti lap rendelkezésére. Az interneten egyetlen Hajas Barnabást sikerült fellelnünk, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatóját, aki ráadásul egészen a jelenlegi kormány megalakulásáig, azaz 2014 tavaszáig az AJBH közjogi főosztályvezetője volt, azóta pedig - saját személyes szakmai oldala szerint - az igazságügyi miniszter kabinetjét vezeti. Magyarán Trócsányi László közvetlen munkatársának köze lehet az ombudsman elleni támadássorozathoz.
Megírtuk: Székely László feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen, s az Alkotmányvédelmi Hivatal vizsgálatát is kezdeményezte a józsefvárosi tűcsereprogramról készült jelentése kapcsán a Magyar Nemzethez kiszivárgott belső hivatali levelezés miatt. Az ombudsmant az Országgyűlés illetékes bizottsága is meghallgatta a múlt héten, a testület megállapította, nem történt szabálytalanság. Székely meghallgatását azért kezdeményezte Rubovszky György, az igazságügyi bizottság KDNP-s elnöke, mert korábban a Magyar Nemzet "A TASZ irányítja a hivatalt" címmel arról írt, az ombudsmani hivatal egyeztetett egy civil szervezettel, a TASZ-szal, mely szerintük azt akarta elérni, hogy a jelentés nyilvánosságra hozatalát az önkormányzati kampányra időzítsék, és ebben a hivatal egyik munkatársa kész volt segíteni. Csakhogy a kormánypárti lap által bizonyításul közölt első levél a hivatal zárt levelező rendszeréből származott, és sem feladóként, sem címzettként nem szerepel rajta a TASZ. A Nemzet később közzétett egy másik levelezést is, ám erről a képről később kiderült, valójában nem a kérdésre válaszolt a hivatali munkatárs, az összefotózott levélrészletek között hónapok teltek el. Emlékezetes: az ügyben Kocsis Máté fideszes józsefvárosi polgármester azt mondta, "befészkelte magát a droglobbi az ombudsmani hivatalba", Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig azt, ha a Magyar Nemzet igazat írt, Székelynek mennie kell.
A távirati iroda ma kiadott közleménye szerint Hajas Barnabás tehát szeptember 30-án már lemondott kabinetfőnöki tisztségéről, a tárcavezető pedig még aznap elfogadta a lemondását, és "az illetékes hatóságok vizsgálatának eredményétől függően hozza meg a további döntését". A közleményben az MTI is hivatkozik a Népszava internetes oldalán vasárnap este megjelentekre, miszerint Hajas Barnabástól - aki az ombudsmani hivatal volt munkatársa - származhatnak azok a kifotózott ombudsmani hivatali levélrészletek, amelyek alapján a Magyar Nemzet közzétette a józsefvárosi tűcsereprogram ügyében írt cikkeit.