Szombatra virradóra kaotikus jelenetek játszódtak le Hongkongban. Verőlegények támadtak a tüntetőkre, akik szerint a rendőrök nem védték őket kellőképpen. A rendfenntartók azonban visszautasították a vádakat.
Kérdéses, ki állhat a támadás mögött, amelyben 18-an sérültek meg, köztük hat rendőr. Az aktivisták Pekinghez hű erőket gyanítanak a háttérben. A szombati tüntetést azért is helyezték vissza az üzleti központba, mert Mongkok negyedben támadtak rájuk.
Az ismert hongkongi diákvezető, Joshua Wong a CNN-ben felszólította a hongkongi vezetést, lépjen fel támogatói erőszakos
cselekményei ellen. "Remélem, hogy a kormány ezt mihamarabb megteszi" - mondta. Ezt nevezte meg a tárgyalások folytatása feltételeként.
Kérdéses, meddig tart az idegek harca, s a verőlegények megjelenése új drámai fordulatot hoz-e az események alakulásában. Helyi lapok egyértelműen úgy tudják, Leung Csun-jing tartományi kormányzó a kivárás taktikáját követi, s fenyegetőzései ellenére nem folyamodik erőszakhoz.
Más lehetősége nem is igen van, egyrészt amiatt, mert ha bevetné a rendőrséget a tüntetők ellen, az visszaütne, másrészt pedig Peking nagyon szűk mozgásteret adott a hongkongi vezetés számára a tárgyalásokra. A kormányzat azt még eltűri, hogy a blokád három vagy négy körzetre terjedjen ki.
Ugyanakkor a vezetés arra számít, hogy a tüntetők egyre több más régióra terjesztik ki megmozdulásokat. Ám egy idő után már nem tudják fenntartani jelenlétüket, nem lesz elég emberük erre. Legalábbis ebben bízik a helyi kormányzat. "Konszenzus született arról, hogy türelmesen várunk. Ez nem könnyű ugyan, de a mindent meg kell tennünk azért, hogy békésen záruljon a konfliktus" - közölte az International New York Timesnak a kormányzó egy tanácsadója.
Ugyanakkor a türelem biztosan nem véges. A hongkongi kormányzó hétfőig adott haladékot az utcai blokád feloldására. Leung Csun-jing egyben "nyugalomra" intette a feleket, s elutasította az erőszakot. A tüntetők azt közölték, az államigazgatási épületek blokádját feloldják. Kérdéses azonba, hogy a kormányzó beéri-e majd ennyivel.
A tüntetőknek is meg van kötve a keze. Ha felülnek a verőlegények provokációjának, s erőszakkal válaszolnak az erőszakra, hamar elvesztenék a helyi társadalom
támogatását. Ezzel ők is tisztában vannak, több ízben hangoztatták, hogy csak békés megmozdulásokat irányítanak.
Csakhogy a pénteki és szombati események is mutatták: egyre nagyobb a provokáció esélye. A tüntetők másik gondja, hogy nincs igazi vezetőjük, s a résztvevők számos különféle érdekcsoportból tevődik össze.
Egy biztos, egyik félnek sem állhat érdekében a konfliktus elhúzódása. Hongkong ugyanis elveszítheti azt az imázsát, amely szerint stabil és megbízható pénzügyi központ. Ezen is alapszik a hongkongi vezetés és Peking kivárásos stratégiája. Azt remélik, ha elhúzódik a válság, a középvállalkozók is kihátrálnak a tüntetők mögül.
Abban mindenesetre a Pekinghez hű vezetés tagjai is egyetértenek, akármiként alakul a konfliktus, semmiképpen sem képzelhető el egy Tienanmen térihez hasonló forgatókönyv. "Nem ismételhetjük meg a múlt hibáit" - közölte a kormányzat egyik tanácsadója.
Feltételezhető, hogy Peking egyre inkább a válság megoldását várja el a hongkongi vezetéstől. Múlt szombaton a pekingi pártlapban, a People's Dailyben azt írták, a tüntetők akciója "támadás a jogállamiság ellen", s támogatni kell a rendőrséget a rend helyreállításában.
Előzőleg a lap azt is írta, nem szabad engedni a megmozdulások résztvevőinek, s az egyedüli helyes stratégia ragaszkodni Kína irányvonalához. Ez aligha nevezhető biztatónak. Ám olyan vélemények is akadnak, hogy ez inkább "csak" fenyegetés Kína részéről, de a pekingi vezetés türelmesebb, mint a korábbi évtizedekben az ehhez hasonló politikai válságok esetében.
Miközben azonban a kínai pártlap azt közli, nem szabad kompromisszumot kötni, a tüntetők is ragaszkodnak legfontosabb követelésükhöz: a kormányzó lemondásához. Szerintük ugyanis teljesen eljátszotta hitelét, ezért visszalépése "csak idő kérdése". A hongkongi megmozdulások hosszas folyamat után terebélyesedtek tömegtüntetéssé.
A pekingi vezetés júniusban hozta nyilvánosságra "fehér könyvét", amelyben korlátozta Hongkong önrendelkezését. A dokumentumban kimondták: Peking felülbírálhat bármilyen a város által hozott, s a jogrendszert érintő döntést.
Bár Hongkongban tiltakoztak a "fehér könyv" ellen, hiszen az az 1984-es brit-kínai megállapodás felrúgását jelenti, amely jogilag is ötven évig szóló önrendelkezést biztosított a város számára, augusztus 31-én Kína megerősítette: csak három jelölt indulhat a 2017-es kormányzóválasztáson. Őket azonban nem Hongkongban választhatják ki, hanem egy kínai bizottság dönthet személyükről.