;

Kern András;Taganka;Jurij Petrovics Ljubimov.;Koncz Katalin;színházi rendező;Raszkolnyikov;

Ljubimov drasztikus megoldásokat is alkalmazott FORRÁS: VK COM

- Jurij Ljubimov halálára

A világ egyik legjobb színházi rendezője volt a 97 évesen maghalt Jurij Petrovics Ljubimov. Orosz és izraeli mellett magyar állampolgár is volt, hiszen elvette tolmácsát, Koncz Katalint. Közös fiúk is született, Péter.

Színháza, a Taganka messze földön híressé vált. Gimnazista voltam, amikor három előadással is vendégszerepelni érkeztek hozzánk. A színészóriás Vlagyimir Viszockij volt a döbbenetes Hamlet. Az ellenzékiség elszánt megtestesülése.

És játszott az előadásban egy hatalmas, élőlényként mozgó függöny, ami a hatalmi gépezet jelképeként elsöpört, maga alá gyűrt, eltüntetett embereket. Lidércesen fantasztikus, fájdalmasan kelet-közép-európai kórkép volt a produkció. És az volt a Csendesek a hajnalok, meg a Tíz nap, ami megrengette a világot előadása is.

A lezserül öltözködő, beszélő, premiereken is farmerban meghajló Ljubimov a magyar színházakat szintén megrengette, ha nálunk dolgozott. Amikor a Vígben a Bűn és Bűnhődést állította színpadra, többekben már az visszatetszést keltett, hogy egy kis epizódszínészt, Kern Andrást választotta Raszkolnyikov szerepére.

Milyen fenemód jó szeme volt! Hírhedten kemény próbamódszere miatt többen visszaadták a szerepüket. De végül igen jó lett az előadás. A Nemzetiben, a Koldusopera próbái alatt megríkatta Udvaros Dorottyát, aki el is rohant a próbáról, de aztán lenyűgöző volt.

A minden újra fogékony Törőcsikkel és Garassal viszont harmonikusan dolgozott együtt. Az előadás nagy truvájaként az öregek színészotthonából hozatott ki idős művészeket. Akik a koldusfinálékban minden erejüket összegyűjtve, velünk szembefordulva, haragos kisemmizettekként, mint forradalmi tömeg indultak el a nézőtér felé. Nem volt véletlen, hogy az őrjöngő siker ellenére hamar lekerült a műsorról a produkció.

Ljubimov az Erkel Színházban például azzal kavart vihart, hogy a zenekart fölhelyezte a színpadra, igencsak leszűkítve a játékteret, amivel pedig korlátozta a hamisan nagy operai gesztusokat. Olyan hatalmas művész, mint Polgár László, aki Leporellót adta, is kikelt a módszerei ellen, de nagyszerű lett, és innentől számította magát nemcsak jó énekesnek, hanem jó színészeknek is.

A premieren tüntető vastaps, ováció, és fujjolás egyaránt volt, Ljubimov megosztó személyiségének megfelelően. Nem azok közé tartozott, akik agyoncizellálják a produkcióikat. Mindig akadt néhány  drasztikus ötlete, amivel helyére tett sok mindent, megoldott olyan dolgokat, amiket másoknak nem sikerült. Teátrális, erős, nagy hatásokra törekedett. És igen nagy rendező volt.

Elhunyt Jurij Ljubimov orosz rendező, a moszkvai Taganka színház alapítója.