Dominik Stillhart, a Vöröskereszt genfi műveleti igazgatója közölte: mélyen megrázta őket DuPasquier halála, tudomásuk szerint csütörtökön több civil meghalt Donyeckben. A szervezet közleményt adott ki, amelyben leszögezi, lakott terület elővigyázatosság nélküli tűz alá vétele elfogadhatatlan és sérti a nemzetközi humanitárius jogot.
A történtek után megszólalt Didier Burkhalter, az EBESZ svájci elnöke, felszólította a feleket, hogy szüntessék be a harci cselekményeket és tegyenek eleget a tűzszüneti megállapodásban vállalt kötelezettségeknek. Az EBESZ elnöke meghökkentőnek nevezte a Nemzetközi Vöröskereszt munkatársának halálát. Emlékeztetett, a nemzetközi humanitárius jogi normák értelmében a feleknek szavatolniuk kell a humanitárius szervezetek dolgozói és a polgári lakosság biztonságát.
Ban Ki Mun ENSz főtitkár is a tűzszüneti megállapodás tiszteletben tartására szólította fel a feleket és azt kérte, kétszerezzék meg a diplomáciai erőfeszítéseket a békés rendezés érdekében, mert a harci cselekmények felújítása nemcsak Ukrajnában, hanem a régióban, sőt azon túl is katasztrófát idézhetnek elő.
A kijevi terrorellenes hadművelet parancsnoksága arról számolt be, hogy bár a szakadárok folyamatosan támadják a donyecki repülőteret, a létesítmény továbbra is az ukrán fegyveres erők ellenőrzése alatt van. A kiadott közlemény szerint csütörtökről péntekre virradóan is több kelet-ukrajnai településnél érte tüzérségi támadás az ukrán fegyveres erőket.
Az UNIAN ukrán hírügynökség pedig arról számolt be, hogy a Kreml egyik szócsövének számító orosz állami Pervij Kanal televízió manipulál, megpróbálta elhitetni a nézőkkel, hogy az ukrán hadsereg lövi tüzérséggel a donyecki lakónegyedeket, holott ez nem így van. Állítólag nem a lakóházakat lövi a hadsereg, hanem a Grad rakétavetőt a szakadárok működtetik közvetlenül a lakóház mellett. A Donyeckben tartózkodó EBESZ megfigyelők nem foglaltak állást a vitában, ők azt mondják: gyakorlatilag lehetetlen egy-egy lövésről megállapítani, hogy a szemben álló felek melyikétől származik. A tíz halálos áldozatot követelő iskola és autóbusz elleni támadást is mindkét fél a másikra hárítja.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy tegnap telefonon egyeztetett a kérdésben John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.