(Berlin, október 4.) Hágából jelentik: Egy kiváló belga aviatikus, akit Antwerpenből az angol röpülőtisztek kioktatása céljából küldtek Londonba, kijelentette, hogy kevés remény van arra, hogy Londont a Zeppelinek bombái ellen eredményesen lehessen megvédelmezni. Antwerpen fölött éjjel szállott el egy Zeppelin és hét bombát dobott le, amelyek irtózatos robbanásai explodáltak és rengeteg kárt okoztak. A bombaszilánkok megvizsgálása alkalmából kitűnt, hogy rettenetes átütőerejiik van. A Zeppelin üldözése — mondja ez az aviatikus — teljesen lehetetlen, mert amikor a Zeppelin látta, hogy fényszórókkal világítják meg, egyszerűen
Ezenfölül pedig azért is meg kellett szüntetni a Zeppelin bombázását, mert az utána küldött lövegek visszaestek a városra, több embert megöltek és nagyobb kárt okoztak, mint maga a Zeppelin.
A léghajókra való lövöldözés tehát a fényszórók és az erre a célra alkalmazott ágyúk mellett is teljesen eredménytelen. Éppen ilyen céltalan azonban a belga aviatikus szerint a Zeppelineknek aeroplánok által való üldözése is. Csak arra kell gondolni, hogy mennyivel több időre van szüksége az aeroplánnak arra, hogy magasabbra röpüljön, mint egy kormányozható léghajónak. Az aeroplánnak ezenkívül arra is ügyelnie kell, hogy a léghajó tüzelését kikerülje.
Az éjjeli röpülés pedig ilyen körülmények között majdnem lehetetlen, mert az aeroplán, mint Antwerpenben megtörtént, a Zeppelin bombázásának és az alulról jövő lövegeknek is ki van szolgáltatva. Ehhez járul, hogy minden Zeppelin legénysége harminc emberből áll és két gondolájában négy gépfegyver, van elhelyezve. E fegyverek tüzelése közben lehetetlen a Zeppelint aeroplánnal megközelíteni. Rettenetes fegyverek ezek a léghajók, melyek könnyen manővereznek és alkalmasak arra, hogy 7—800 kilométeres utakat a legnagyobb könnyűséggel, minden erőfeszítés nélkül megtegyenek.
Népszava 1914. október 5.