önkormányzati választások;delegáltak;

- Kevesebb a delegált az önkormányzati választásra, mint négy éve

Valamivel több mint 25 ezer delegált kíséri majd figyelemmel az október 12-i önkormányzati választást a több mint 10 ezer szavazókörben, valamint a helyi és a területi választási bizottságokban a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint. A szavazókörökbe delegáltak részt vehetnek a szavazatszámlálásban is.

A választási bizottságokba az önkormányzati választáson jelöltet, listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek küldhettek delegáltakat, a delegálási határidő múlt pénteken járt le, azóta folyamatosan rögzítik a jelöltek adatait a választási informatikai rendszerbe. Az NVI adatai szerint eddig 25 515 delegált adatait rögzítették a választási irodák. Négy évvel ezelőtt 30 ezer delegált vett részt a választási bizottságok munkájában.  A jogszabály szerint a választási bizottságoknak - a választott tagokon felüli - további egy, illetve két tagját a választókerületben jelöltet, listát állító jelölőszervezet vagy a független jelölt bízza meg. 

A szavazatszámláló bizottságba, az egy szavazókörös településen pedig a helyi választási bizottságba két-két tagot lehetett delegálni. A helyi választási bizottságba, a területi választási bizottságba egy-egy tagot delegálhattak a jelölőszervezetek. A Nemzeti Választási Bizottságba a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán nem lehetett tagot delegálni, a testületben csak a választott tagok és az Országgyűlésben frakcióval rendelkező pártok delegáltjai ülhetnek. A jelölőszervezeteknek, független jelölteknek érdekük, hogy valamennyi választási szervbe delegáljanak tagot, mivel így a saját megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, ellenőrizhetik azt, és részt vehetnek az esetleges jogviták eldöntésében. 

A delegálás azért is fontos volt, mert a jelölőszervezetek a delegáltjaikon keresztül olcsóbbá is tehetik a választást. Előírás ugyanis, hogy a szavazatszámláló bizottságoknak legalább öttagúaknak kell lenniük, a választott tagokon felüli két tagot a választáson egyéni képviselőjelöltet, polgármesterjelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek delegálhatják. Ha azonban a jelölőszervezetek nem delegáltak a szükséges számban póttagot, akkor választott póttagokat kell bevonni, akik választásnapi munkájukért fejenként 20 ezer forintot kapnak.

Működési engedély nélkül tevékenykedő nyíregyházi nőgyógyászokat büntetett meg az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ), az orvosoknak fejenként félmillió forint egészségügyi bírságot kellett fizetniük.