Rajk-per;posztumusz felmentés;

- Posztumusz felmentés a Rajk-perben

A Kúria szerdán bűncselekmény hiányában mentette fel a népellenes bűntett miatt 1950-ben elítélt Bokor Lajost, aki az akkori vádak szerint besúgásra vette rá Rajk Lászlót az 1930-as években. Az 1950-es ítélet megváltoztatása és Bokor felmentése érdekében a Legfőbb Ügyészség kezdeményezett felülvizsgálati eljárást a Kúrián.

Rajk a második világháború előtt az illegális kommunista párt tagja volt, a háborút követően állt a belügyi és a külügyi tárca élén, majd koholt vádakkal eljárás indult ellene, melyben halálra ítélték és 1949. október 15-én kivégezték. Rehabilitálására 1955-ben került sor, 1956. október 6-ai újratemetése a Rákosi-rendszer elleni százezres tömegdemonstrációvá és az október 23-án kitört forradalom egyik előzményévé vált.

Az 1949-es koncepciós perben Bokor Lajost azzal vádolták meg, hogy a 30-as években az egyetemista Rajk Lászlót rábírta, hogy besúgóként adjon információkat illegális kommunista csoportosulásokról. Továbbá a vádlók szerint azzal követett el "népellenes bűntettet", hogy belügyi dolgozóként, segédfogalmazóként, fogalmazóként határozattervezeteket készített. Bokort 1950. június 6-án jogerősen nyolcéves szabadságvesztésre ítélték, ám a kihirdetés napján elhunyt a váci börtönben, a hivatalos dokumentumok szerint agyvérzésben, de tegnap a Kúrián az ügyész úgy fogalmazott, a férfi sok sorstársához hasonlóan "tisztázatlan körülmények között" halt meg.

A Kúria döntésének szóbeli indoklása szerint az 1950-es ítélet a korabeli jogszabályoknak sem felelt meg, azok szerint ugyanis népellenes bűncselekményt önálló, kikényszeríthető, végrehajtható döntések hozatalára jogosult személy hajthatott végre, Bokor pedig nem volt ilyen. Továbbá ilyen bűntettet az valósított meg, aki pártállásra, felekezetre, vagy más szempontokra tekintettel megkülönböztette eljárása során az embereket, ám Bokor esetében erre sem volt bizonyíték a korabeli iratokban.

A Rajk-ügyben indult számos koncepciós eljárás elítéltjeit jobbára már rehabilitálták, volt akit a rendszerváltás előtt, volt akit csak azt követően. Bokor Lajos ügyében Zinner Tibor történész Rajk-perrel kapcsolatos kutatásai alapján kezdődött el a tényfeltárás.

Végrehajtást indított Mészáros Lőrinc két cégével szemben is az adóhatóság - még az év elején. A felcsúti polgármester "szégyenfoltjáról" a Népszabadság számolt be: eszerint a gázszerelőből lett milliárdos vállalkozó-polgármester egyik cégét, az R-Kord Építőipari Kft.-t a NAV Fejér megyei adóigazgatóságának hátralékkezelési osztálya még márciusban eljárás alá vonta, míg az állattenyésztéssel és tojástermeléssel foglalkozó Aranykorona Zrt.-nél január és március között indult végrehajtás.