Tudomány;Pécsi Tudományegyetem;ikerpár;Dunántúli Napló;Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika;Molnár Gábor;

Illusztráció: Fotó: Thinkstock

- Egyedül álló műtétet végeztek Pécsett

Az országban egyedülálló műtétet hajtottak végre júniusban a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján – s a beavatkozásnak köszönhetően született meg néhány napja egy ikerpár - adta hírül a Dunántúli Napló.

– Az iker-iker transzfúziós szindróma az egypetéjű ikerterhességek körülbelül tíz százalékánál fordul elő – nyilatkozta Molnár Gábor, a műtétet elvégző orvos. – Ilyenkor az egyik magzat a másiktól vért vesz el, ezért egyik kicsi, a másik túl nagy lesz. A magzatok kilencven százaléka még a méhen belül meghal, amelyik megszületik, azoknál súlyos rendellenességek lépnek fel.

A pécsi klinikának egy pályázatnak, valamint a külföldi hallgatók adományainak köszönhetően sikerült olyan műszereket beszereznie, amelyekkel elvégezhető a műtét – ennek során lézerrel zárják el a méhlepényi érösszeköttetéseket.

A klinika két szülésze, Molnár Gábor és Vizer Miklós korábban Hamburgban tanulta a műtéti technikát. A két baba a 35. héten született meg, a nagyobbik, Zoárd 1980, a kisebbik, Sámson 1730 grammal.

Megállapították Európa legősibb tava, a Macedónia és Albánia közt fekvő Ohridi-tó korát: több mint egymillió éves, fiatalabb, mint hitték - olvasható a Pisai Egyetem portálján.