tüntetés;agrárdemonstráció;

Fotó: MTI, Kovács Tamás

- Hova tűnt 8 millió sertés? - Gazdák a Kossuth téren

Jelentős korrekcióra szorul az agrárpolitika - egyebek mellett erre kívánta felhívni a figyelmet a Kossuth téren megtartott gazdatüntetéssel  a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége. A demonstráció kora délután, rendbontás nélkül véget ért. 

Nagy Tamás, a Mosz elnöke  a Földművelésügyi Minisztériumhoz közelében zajló megmozduláson kijelentette: a földforgalmi törvény és az agrártámogatások újraszabályozása jelentős gondokat okoz a gazdálkodóknak,  a kormány téves úton jár. Ezt az is mutatja, hogy az agrárágazat teljesítménye 1990-hez képest is 20 százalékkal csökkent negyedszázad alatt.

Raskó György korábbi agrár-államtitkár, vállalkozó szerint amennyiben a figyelemkeltő demonstráción ismertetett kiáltványban foglaltakat megfogadja a kormány, úgy a magyar mezőgazdaság ismét fellendülhet és többlettermelést, valamint új munkahelyek tízezreit produkálhatja. 

A Mosz elnöke emlékeztetett: 25 év alatt a munkahelyek 100 ezrei tűntek el, eltűnt 8 millió sertés, 200 ezer tehén, és nem zárkózott fel a magyar mezőgazdaság a fejlett Nyugathoz, hanem még a kelet-európai országokhoz képest is lemaradt a magyar agrárgazdaság. Ezeket az éveket a magyar gazdálkodók megszenvedték, de túlélték, mert a falu népe bölcs volt, és összefogott. Felhívta a figyelmet: a mostani kormány bejelentette, hogy pontot tesz az ezeréves földvitára az országban, és új agrár-vidékpolitikát hirdet meg. Ennek a politikának néhány eleme már ismert - húzta alá -, a földforgalmi törvény és a támogatások újraszabályozása. Az üzenet - Nagy Tamás szerint - világos: a kormány nem fogadja el a kialakult helyzetet a magyar mezőgazdaságban. "Az elmúlt évtizedek szerves fejlődését semmibe veszik" - fogalmazott.

A MOSZ elnöke úgy vélekedett: a kormány építkezés helyett, újraelosztást hirdet; együttműködés helyett újra szembe akarják állítani a termelőket. Azt mondta: "Mi azért vagyunk itt és most, hogy felhívjuk a közvélemény figyelmét, a döntéshozók rossz úton járnak." A meghirdetett új szabályok - szerinte - ugyanis nem versenyképes árutermelést, nem fenntartható vidéket, nem a magyar mezőgazdaság bel- és külpiaci helyzetének megszilárdítását eredményezik, hanem az esélytelenek táborába száműzik a magyar mezőgazdaságot.

A demonstráción ismertették azt a kiáltványt, amelyet a Mosz képviselői átadtak a Miniszterelnökség vidékfejlesztésért felelős államtitkárának, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős államtitkárának, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) képviselőjének is. A kiáltványban a Mosz követeli, hogy vonják vissza a bérkompenzáció nélküli támogatáscsökkentést; vizsgálják felül a földforgalmi törvényt; szüntessék meg a valódi termelők kiszorítását az állami földek használatából; vessenek véget a jogbizonytalanságnak; tegyék közzé a 2014-2020 közötti vidékfejlesztési programot; azonnal hirdessék meg az augusztus végén lejárt agrár-környezetgazdálkodási program folytatását.

Raskó György agrár-közgazdász, vállalkozó és egykori agrárállamtitkár arról beszélt, ha mindezeket a követeléseket és kéréseket figyelembe veszi a kormány, akkor tényleg lesz Magyarországon 6 millió sertés, lesz újra egymillió szarvasmarha, vagy akár másfél millió juh, de megszűnik az elégtelen belföldi alapanyag-termelés miatti kényszerimport is és duplájára emelkedik a magyar élelmiszer-kivitel, és létrejön 20-30 ezer új munkahely is az agrárágazatban.

A Mosz kiáltványát Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség vidékfejlesztésért felelős államtitkára, valamint Bitay Márton Örs, az FM állami földekért felelős államtitkára vette át a tüntetők képviselőitől a Földművelésügyi Minisztérium árkádjai alatt.

Elutasította az FHB Ingatlanlízing Zrt. magyar állam ellen benyújtott devizahiteles keresetét a Fővárosi Törvényszék kedden kihirdetett elsőfokú ítéletében.