Bokros;favorit;

Fotó: TÓTH GERGŐ, Népszava

- Bokros lett a baloldal új favoritja

Visszalépett tegnap Bokros Lajos javára Falus Ferenc, az Együtt-PM és a baloldal főpolgármester-jelöltje, illetve a független Magyar György. Az Együtt és a DK szerint a szakpolitikai különbségek most nem számítanak, csak az, hogy Bokros demokrata, ezért felsorakoztak az esélyesebbnek tűnő jobboldali konzervatív politikus mögé. Az MSZP elnökségének többsége nem támogatta a MoMa elnökét, a párt fővárosi küldöttei azonban tegnap este kiadták a jelszót, aki változást akar, szavazzon Bokrosra. A PM viszont kihátrált mögüle. 

A változás érdekében a legesélyes demokrata főpolgármester-jelöltet támogatják a budapesti szocialisták - jelentette be tegnap este Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke. A szocialisták budapesti párttanácsa közel három órás vitában döntött arról, hogy ha a jobboldali konzervatív Bokros Lajos mögé az Együtt és a DK is felsorakozott, akkor ők sem hátrálnak ki a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) elnöke mögül. Kiadták a jelszót, aki változást akar, szavazzon Bokrosra. Kunhalmi közölte, a jelenlegi helyzetben akkor van esély a változásra, ha a Liberálisok, az LMP és a PM is egy demokratikus jelöltet támogat.

A PM nem támogatja
Falus visszalépése után az Együtt-PM fővárosi kompenzációs listáját Karácsony Gergely, a PM társelnöke vezeti, a párt a tájékoztatóval egy időben bejelentette, nem támogatja a jobboldali jelöltet - derült ki lapunk kérdésre. "Tiszteljük Bokros Lajost, és jó munkát kívánunk neki a kampányához, ám tisztában vagyunk azzal, hogy a jobbközép Modern Magyarország Mozgalom főpolgármester-jelöltjétől a zöld és baloldali értékek képviseletét nem várhatjuk maradéktalanul el" - indokolták a döntést. Szabó Tímea, a párt másik társelnöke blogjában arra is emlékeztetett, hogy Bokros április hatodika előtt egy időben azzal kampányolt, hogy "akinek elege van" a baloldalból, az támogassa pártját, mozgalmát. Szigetvári azt állította, a PM is részt vett az egyeztetéseken és támogatta ezt a folyamatot, ezért tájékozódnia kell az ügyben. Forrásaink szerint azonban az Együtt vezetője tudta, mire készül a szövetségesük.
A sajtótájékoztatót levezető Pusztai Erzsébet, a MoMa elnökségének tagja egyébként közölte, hogy Bokros neve mögött a MoMa logója lesz csak, ezen már nem lehet változtatni. Lapunk azon kérdésére, hogy ha Bokros - aki mögött nincs kompenzációs lista, hiszen a MoMa nem tudott állítani ilyet - nem győz, elvesznek a ráadott szavazatok, a tájékoztatón jelenlévő politikusok érdemben nem válaszoltak.

Pedig az ülés előtt az MSZP elnöksége arra kérte a budapesti testületet, hogy a főpolgármester-jelölttel kapcsolatban "értékazonos döntést" hozzon, baloldali párthoz méltót. Lukács Zoltán alelnök Bokros utalva azt mondta, számára "ez a személy" a baloldali értékekkel nem párosítható. Bárándy Gergely, az országos etikai bizottságának elnöke pedig azt mondta, ha pártja elvi politizálást kíván folytatni, nem tud hitelesen támogatni egy magát jobboldalinak valló politikust. A párttanács ülésén történtekről később Horváth Csaba, a szocialisták volt főpolgármester-jelöltje azt mondta: "tudomásul vesszük az Együtt és a DK közös döntését, Falus visszalépést Bokros javára, ha jól értettük a bejelentést, de a választókra bízzuk ennek a döntésnek az elbírálását". Horváth a Budai Liberális Klubban az index.hu szerint azt is mondta, miután a MoMa elnöke jobboldali konzervatív demokrata politikus, csak a demokrata jelzőnél van közös pont az MSZP és Bokros között, így "ugyanazzal a vehemenciával, lelkesedéssel nem tudjuk támogatni, mint Falus Ferencet". Közölte, a baloldalnak ezen a választáson nincs főpolgármester-jelöltje, ilyenre nem volt példa az elmúlt 24 évben, amiből a választás után le kell vonnia a konzekvenciákat.

Nem maradt baloldali jelölt?
Tarlós István szerint "ami politikai túloldalon történik most már negyedik hónapja, az elég nehezen értelmezhető". A fideszes főpolgármester kijelentette, mindezt egyáltalán nem szükséges minősítenie. Az mindenesetre érdekes, hogy nem maradt baloldali jelölt és a baloldali pártok logója a főpolgármester-jelölti szavazólapon nem is fog szerepelni - jegyezte meg Tarlós.Egyetlen jelölt javára sem lép vissza Csárdi Antal - jelentette be saját Facebook-oldalán az LMP főpolgármester-jelöltje. Csárdi szerint ő Tarlós István egyetlen olyan ellenzéki kihívója, aki a budapestiek problémáit szeretné megoldani. "Budapest nem lehet az elhasználódott politikusok gyűjtőhelye. Megújuló Budapestre van szükség, ahol a politika a fővárosiakról szól, ahol egy új vezetés már az első naptól azért dolgozik, hogy Budapest ne a korrupció fővárosa legyen, hogy a tömegközlekedés ne életveszélyes, hanem valódi alternatíva legyen, hogy fiatalok helyzetét javító bérlakásprogram induljon, hogy nőjön a bölcsődei és óvodai férőhelyek száma, és több legyen a zöldfelület a városban, hogy egészségesebb és jobb legyen itt élni" - fogalmazott.Önállóan indulnak a fővárosi választáson a Liberálisok. Fodor Gábor pártelnök lapunknak elmondta, a maguk útját akarják járni, mert ebben a politikában hisznek és úgy vélik, ma Bodnár Zoltán az egyetlen liberális főpolgármester-jelölt. Új ellenzéket építenek, ezért meg kell mutatni magukat, egyébként is látnak esélyt arra, hogy a párt ezt az első akadályt sikerrel átugorja. Az országban több mint 300 jelöltjük van, akik közül többen is önkormányzati mandátumot szereznek majd. Az önkormányzati választásra toborzott baloldali összefogás a kezdetek óta nem volt teljes, velük ugyanis az elején senki nem tárgyalt - reagált Fodor Gyurcsány Ferenc bejelentésére, hogy Falus visszalépéséről telefonon tájékoztatta a liberálisok elnökét, és kérte, az ő jelöltjük is lépjen vissza. A pártelnök szerint ha akkor nem tartottak igényt a Liberálisokra, most se akarják őket visszalépésre kényszeríteni. Paradox dolognak nevezte, hogy két baloldali párt egy jobbközép párt konzervatív elnökét támogatja.

Meg kell törni a Fidesz hatalmi törekvéseit, ennek pedig akkor van több esélye, ha kevesebb az ellenjelölt Tarlós Istvánnal szemben. Ezt még délben mondta visszalépését indokolva Falus Ferenc, az Együtt-PM (már csak volt) főpolgármester-jelöltje, akit az MSZP és a DK is támogatott. A volt országos tisztifőorvos közölte, ehhez kevesebb jelöltre és szélesebb koalícióra van szükség, aminek érdekében ő nem indul október 12-én. Arról beszélt, hogy korábban az önkormányzati választás helyi ügyekről szólt, de ma a Fidesz szándéka az, hogy megsemmisítse az önkormányzatokat, felszámolja a szabad önrendelkezés utolsó bástyáját, amit meg kell akadályozni. A választóktól azt kérte, hogy október 12-én szavazzanak a demokratikus pártok jelöltjeire és arra, aki "ténylegesen változást, tiszta levegőt, demokratikus változást akar a városban". Falus tegnap délben jelentette be, hogy végül mégsem indul az önkormányzati választáson, de azt, hogy a MoMa-t vezető Bokros Lajos javára lép vissza, nem mondta ki. Jelezte, viszont, maga döntött a visszalépés mellett, hogy kisebb legyen a választék. Nem volt sok választásuk: "Együttműködünk, vagy beletörődünk az orbáni egyeduralomba" - fogalmazott. Hozzátette: "együtt győzni fogunk".

A független Magyar György azonban közölte, hogy a volt pénzügyminiszter javára mond le a jelöltségről és büszke arra, hogy elsőként ő kezdeményezte a visszalépéseket. "Only one, csak egy maradjon" - mondta, hozzátéve: ennyi jelölt nem tudja leváltani Tarlóst, ezért "elő kellett vennünk a józan eszünket, hogy ez a verseny értelmes legyen". Sikernek nevezte, hogy végül megvalósult a korábbinál szélesebb egység, más kérdés, hogy ezt az egységet későn vagy éppen idejekorán sikerült létrehozni. Ezt majd a választók eldöntik - mondta. Úgy fogalmazott, hogy ő egy "ügyvéd típusú ember", azaz ügyfelei érdekeit kell képviselnie. Ha öt ellenzéki főpolgármester-jelölt maradt volna, akkor lett volna "öt kis vesztes és egy óriási vesztes, Budapest" - mondta Magyar, majd felmutatta a visszalépéséről szóló iratot.

Ma nem a szakpolitikai kérdések vannak előtérbe helyezve, hanem a rendszerpolitikaiak. Ezt már Bokros Lajos mondta azon a sajótájékoztatón, ahol Falus és Magyar az ő javára visszalépett. A MoMa főpolgármester-jelöltje lényegében programot hirdetett; kijelentette, október 12-én demokrácia és diktatúra között kell választani. A Nyugat és az Oroszország ihlette irányított diktatúra, "a verseny és a monopóliumok között, alkotmányosság újraépítése és annak eltaposása között". Értékelése szerint ugyanis "egy vezérelvű parancsuralom megroppantotta a demokratikus állam gerincét". Arról beszélt, hogy az önkormányzati választás lehet, hogy szabad lesz, de tiszta nem. Már csak azért sem, mert az összes BKV-jármű felületét egyetlen pártnak sikerült eluralnia. Ennek ellenére, ha október 12-én sokan elmennek szavazni, van esély a győzelemre. Bokros megköszönte a visszalépő főpolgármester-jelölteknek "a színvonalas kampányukat és nagyvonalú, önzetlen döntésüket". Hozzátette: rájuk szüksége van Budapest népének, és a leendő önkormányzatnak is.

Azt is jelezte, hogy a MoMa marad a nyugati értelemben vett konzervatív-liberális szervezet, ő pedig továbbra is jobboldaliként határozza meg magát. Egyúttal felszólította Tarlóst, hogy álljon ki vele főpolgármester-jelölti vitára, mert szerinte a nyugati kultúra, az alkotmányos jogállam sarkköve a nyilvánosság, az ellenőrizhetőség. A újrázni akaró főpolgármesternek azt üzente, "nem kell félni, nem eszek embert", a vita nem személyeskedésről, hanem az érvekről fog szólni. Sárdobálásban nem akar részt venni, de az elemi követelmény a magyar politikai kultúra felemelése végett, hogy legyen nyilvános vita - fogalmazott a MoMa elnöke.

Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke nagyszerű, tiszteletre méltó döntésnek nevezte az eredetileg általuk jelölt Falus visszalépését, majd elmondta, hogy az erről szóló titkos tárgyalásokat maga kezdeményezte a múlt héten Gyurcsány Ferenccel, Bokros Lajossal, Magyar Györggyel és másokkal. Ezzel a nappal új lendületet kap a kampány, "tisztességes emberek tisztességes célért fognak össze a fővárosban, hogy leváltsák Tarlós Istvánt" - fogalmazott. Kijelentette, van esély a főpolgármester leváltására. Közölte: "mostantól Bokros Lajos az esélyes jelölt", bár tegnap délben már sejtette, hogy a liberális Bodnár Zoltán, és az LMP-s Csárdi Antal elindul a főpolgármester választáson, így a demokratikus ellenzéknek a visszalépések után is három jelöltje lesz. Az Együtt ügyvezető társelnöke nem titkolta, hogy vannak szakpolitikai vitáik Bokrossal, mert szerinte a 90-es évek konszenzusánál baloldalibb politikára van szükség, ennek ellenére a MoMa elnökét támogatható jelöltnek tartja. Falus visszaléptetését nem tekinti személyes kudarcának, Szigetvári szerint a kudarc az lett volna, ha nem tesz meg mindent az utolsó pillanatig az ellenzéki szavazatok maximalizálásáért, és ezzel a kerületi polgármesterjelöltek győzelmét is veszélyezteti.

Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy ha az önkény emberei és demokrata pártok küzdenek egymással, akkor már nem fontosak azok a különbségek, amelyek elválasztják egymástól a liberálisokat, a konzervatívokat, a különböző színezetű baloldaliakat. Ilyen küzdelemben a demokraták egységére van szükség. Bokros demokrata, ezért állnak mögé, és a DK alapításakor is az volt az egyik céljuk, hogy jobbközép, konzervatív meggyőződésűeket is integráljanak - mondta és arra kérte a szimpatizánsait, szavazzanak a MoMa elnökére.

Átlátható önkormányzatokat!
Az Átlátszó.hu, a K-Monitor, a Political Capital és a Transparency International Magyarország arra kéri az önkormányzati képviselő- és polgármesterjelölteket, vállalják, hogy megválasztásuk esetén, már munkájuk első száz napjában mindent megtesznek önkormányzatuk átláthatóbbá tételéért. Az Ezaminimum.hu internetes oldalon az önkormányzati választásokon induló jelöltek kinyilváníthatják, hogy az átláthatóság javítása érdekében készek konkrét és számonkérhető intézkedéseket tenni. Gondoskodnak egyebek mellett arról, hogy az önkormányzat költségvetése közérthető formában legyen elérhető a település, illetve a kerület honlapján, ahogy a képviselők, polgármesterek, alpolgármesterek, valamint az önkormányzati cégek vezető tisztségviselőinek a vagyonnyilatkozata.

A Demokratikus Koalíció elnöke szerint nem jelenti az elvek feladását, ha a demokraták összefognak. Gyurcsány Ferenc Debrecenben ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy pártja a visszalépett Falus Ferenc helyett Bokros Lajos főpolgármester-jelöltet támogatja.