A változás érdekében a legesélyes demokrata főpolgármester-jelöltet támogatják a budapesti szocialisták - jelentette be tegnap este Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke. A szocialisták budapesti párttanácsa közel három órás vitában döntött arról, hogy ha a jobboldali konzervatív Bokros Lajos mögé az Együtt és a DK is felsorakozott, akkor ők sem hátrálnak ki a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) elnöke mögül. Kiadták a jelszót, aki változást akar, szavazzon Bokrosra. Kunhalmi közölte, a jelenlegi helyzetben akkor van esély a változásra, ha a Liberálisok, az LMP és a PM is egy demokratikus jelöltet támogat.
A sajtótájékoztatót levezető Pusztai Erzsébet, a MoMa elnökségének tagja egyébként közölte, hogy Bokros neve mögött a MoMa logója lesz csak, ezen már nem lehet változtatni. Lapunk azon kérdésére, hogy ha Bokros - aki mögött nincs kompenzációs lista, hiszen a MoMa nem tudott állítani ilyet - nem győz, elvesznek a ráadott szavazatok, a tájékoztatón jelenlévő politikusok érdemben nem válaszoltak.
Pedig az ülés előtt az MSZP elnöksége arra kérte a budapesti testületet, hogy a főpolgármester-jelölttel kapcsolatban "értékazonos döntést" hozzon, baloldali párthoz méltót. Lukács Zoltán alelnök Bokros utalva azt mondta, számára "ez a személy" a baloldali értékekkel nem párosítható. Bárándy Gergely, az országos etikai bizottságának elnöke pedig azt mondta, ha pártja elvi politizálást kíván folytatni, nem tud hitelesen támogatni egy magát jobboldalinak valló politikust. A párttanács ülésén történtekről később Horváth Csaba, a szocialisták volt főpolgármester-jelöltje azt mondta: "tudomásul vesszük az Együtt és a DK közös döntését, Falus visszalépést Bokros javára, ha jól értettük a bejelentést, de a választókra bízzuk ennek a döntésnek az elbírálását". Horváth a Budai Liberális Klubban az index.hu szerint azt is mondta, miután a MoMa elnöke jobboldali konzervatív demokrata politikus, csak a demokrata jelzőnél van közös pont az MSZP és Bokros között, így "ugyanazzal a vehemenciával, lelkesedéssel nem tudjuk támogatni, mint Falus Ferencet". Közölte, a baloldalnak ezen a választáson nincs főpolgármester-jelöltje, ilyenre nem volt példa az elmúlt 24 évben, amiből a választás után le kell vonnia a konzekvenciákat.
Meg kell törni a Fidesz hatalmi törekvéseit, ennek pedig akkor van több esélye, ha kevesebb az ellenjelölt Tarlós Istvánnal szemben. Ezt még délben mondta visszalépését indokolva Falus Ferenc, az Együtt-PM (már csak volt) főpolgármester-jelöltje, akit az MSZP és a DK is támogatott. A volt országos tisztifőorvos közölte, ehhez kevesebb jelöltre és szélesebb koalícióra van szükség, aminek érdekében ő nem indul október 12-én. Arról beszélt, hogy korábban az önkormányzati választás helyi ügyekről szólt, de ma a Fidesz szándéka az, hogy megsemmisítse az önkormányzatokat, felszámolja a szabad önrendelkezés utolsó bástyáját, amit meg kell akadályozni. A választóktól azt kérte, hogy október 12-én szavazzanak a demokratikus pártok jelöltjeire és arra, aki "ténylegesen változást, tiszta levegőt, demokratikus változást akar a városban". Falus tegnap délben jelentette be, hogy végül mégsem indul az önkormányzati választáson, de azt, hogy a MoMa-t vezető Bokros Lajos javára lép vissza, nem mondta ki. Jelezte, viszont, maga döntött a visszalépés mellett, hogy kisebb legyen a választék. Nem volt sok választásuk: "Együttműködünk, vagy beletörődünk az orbáni egyeduralomba" - fogalmazott. Hozzátette: "együtt győzni fogunk".
A független Magyar György azonban közölte, hogy a volt pénzügyminiszter javára mond le a jelöltségről és büszke arra, hogy elsőként ő kezdeményezte a visszalépéseket. "Only one, csak egy maradjon" - mondta, hozzátéve: ennyi jelölt nem tudja leváltani Tarlóst, ezért "elő kellett vennünk a józan eszünket, hogy ez a verseny értelmes legyen". Sikernek nevezte, hogy végül megvalósult a korábbinál szélesebb egység, más kérdés, hogy ezt az egységet későn vagy éppen idejekorán sikerült létrehozni. Ezt majd a választók eldöntik - mondta. Úgy fogalmazott, hogy ő egy "ügyvéd típusú ember", azaz ügyfelei érdekeit kell képviselnie. Ha öt ellenzéki főpolgármester-jelölt maradt volna, akkor lett volna "öt kis vesztes és egy óriási vesztes, Budapest" - mondta Magyar, majd felmutatta a visszalépéséről szóló iratot.
Ma nem a szakpolitikai kérdések vannak előtérbe helyezve, hanem a rendszerpolitikaiak. Ezt már Bokros Lajos mondta azon a sajótájékoztatón, ahol Falus és Magyar az ő javára visszalépett. A MoMa főpolgármester-jelöltje lényegében programot hirdetett; kijelentette, október 12-én demokrácia és diktatúra között kell választani. A Nyugat és az Oroszország ihlette irányított diktatúra, "a verseny és a monopóliumok között, alkotmányosság újraépítése és annak eltaposása között". Értékelése szerint ugyanis "egy vezérelvű parancsuralom megroppantotta a demokratikus állam gerincét". Arról beszélt, hogy az önkormányzati választás lehet, hogy szabad lesz, de tiszta nem. Már csak azért sem, mert az összes BKV-jármű felületét egyetlen pártnak sikerült eluralnia. Ennek ellenére, ha október 12-én sokan elmennek szavazni, van esély a győzelemre. Bokros megköszönte a visszalépő főpolgármester-jelölteknek "a színvonalas kampányukat és nagyvonalú, önzetlen döntésüket". Hozzátette: rájuk szüksége van Budapest népének, és a leendő önkormányzatnak is.
Azt is jelezte, hogy a MoMa marad a nyugati értelemben vett konzervatív-liberális szervezet, ő pedig továbbra is jobboldaliként határozza meg magát. Egyúttal felszólította Tarlóst, hogy álljon ki vele főpolgármester-jelölti vitára, mert szerinte a nyugati kultúra, az alkotmányos jogállam sarkköve a nyilvánosság, az ellenőrizhetőség. A újrázni akaró főpolgármesternek azt üzente, "nem kell félni, nem eszek embert", a vita nem személyeskedésről, hanem az érvekről fog szólni. Sárdobálásban nem akar részt venni, de az elemi követelmény a magyar politikai kultúra felemelése végett, hogy legyen nyilvános vita - fogalmazott a MoMa elnöke.
Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke nagyszerű, tiszteletre méltó döntésnek nevezte az eredetileg általuk jelölt Falus visszalépését, majd elmondta, hogy az erről szóló titkos tárgyalásokat maga kezdeményezte a múlt héten Gyurcsány Ferenccel, Bokros Lajossal, Magyar Györggyel és másokkal. Ezzel a nappal új lendületet kap a kampány, "tisztességes emberek tisztességes célért fognak össze a fővárosban, hogy leváltsák Tarlós Istvánt" - fogalmazott. Kijelentette, van esély a főpolgármester leváltására. Közölte: "mostantól Bokros Lajos az esélyes jelölt", bár tegnap délben már sejtette, hogy a liberális Bodnár Zoltán, és az LMP-s Csárdi Antal elindul a főpolgármester választáson, így a demokratikus ellenzéknek a visszalépések után is három jelöltje lesz. Az Együtt ügyvezető társelnöke nem titkolta, hogy vannak szakpolitikai vitáik Bokrossal, mert szerinte a 90-es évek konszenzusánál baloldalibb politikára van szükség, ennek ellenére a MoMa elnökét támogatható jelöltnek tartja. Falus visszaléptetését nem tekinti személyes kudarcának, Szigetvári szerint a kudarc az lett volna, ha nem tesz meg mindent az utolsó pillanatig az ellenzéki szavazatok maximalizálásáért, és ezzel a kerületi polgármesterjelöltek győzelmét is veszélyezteti.
Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy ha az önkény emberei és demokrata pártok küzdenek egymással, akkor már nem fontosak azok a különbségek, amelyek elválasztják egymástól a liberálisokat, a konzervatívokat, a különböző színezetű baloldaliakat. Ilyen küzdelemben a demokraták egységére van szükség. Bokros demokrata, ezért állnak mögé, és a DK alapításakor is az volt az egyik céljuk, hogy jobbközép, konzervatív meggyőződésűeket is integráljanak - mondta és arra kérte a szimpatizánsait, szavazzanak a MoMa elnökére.