Megtisztelő, hogy politikai ellenfeleim közül még mindig a három héttel ezelőtt, szeptember 6-án, a Pozsonyi Piknik alkalmából a Népszavában megjelent írásomra adott reakcióval vannak elfoglalva. Sajnálom, hogy a XIII. kerületben ellenünk induló ideiglenes politikai koalíció nevében nem kerületünkről, hanem továbbra is kizárólag a DK-Együtt-PM által idő előtt, július 30-án lezárt választási összefogás tárgyalásáról van közlendőjük. Sajnálatos, hogy számukra csak egyféle demokrácia létezik: a rossz kiindulási alapra épülő, diktátumként kezelt ajánlat. Hogy idézzem: "Nem akartunk semmi mást, csak hogy arányosan legalább annyi helyünk legyen a képviselői testületben, mint amennyivel szavazóink megtiszteltek bennünket az EP választáson. Mert ez így demokratikus." (Sic!)
Az EP-választás május 25-én lezárult, az ott leadott szavazatokat arányosan EP-képviselői mandátumokra váltották a demokratikus játékszabályok szerint. Nem tudom, mennyire demokratikus egy múltbéli - más témában lezajlott - szavazásra hivatkozva automatikusan helyeket követelni a majdani önkormányzati képviselő-testületben. Én szívesebben támogatom a közvetlen választás lehetőségét. Október 12-én az önkormányzati választáson a XIII. kerület lakossága eldönti, hogy melyik szervezeteknek és jelölteknek mekkora bizalmat szavaz a következő öt esztendőre a kerület működésére. Nyilvánosságra került az a reprezentatív közvélemény-kutatás, amely egyértelműen megállapítja: a kerületben vagy az általam is támogatott MSZP-LPE 13 jelölt vagy a Fideszes jelölt képes nyerni az egyéni választókerületekben.
A DK-Együtt-PM-MoMa szövetségnek kizárólag kompenzációs listáról van esélye politikust a testületbe delegálni és ott véleményüket képviselni. Ennek ismeretében méltányosnak hiszem szövetségünk azon korábbi ajánlatát, amely szerint a 15-ből 4 választókerületben átadtuk volna az indulás jogát. Hogy a tárgyalópartnerek nem fogadták el ajánlatunkat, az ma már történelmi tény - és ugyanolyan demokratikus cselekedet, mintha megállapodtunk volna. Nem látom, hogy mitől sértené a demokrácia eszméjét a külön indulás. Az egyértelmű, hogy a megegyezésből idő előtt kifaroló pártoknak céljuk lejáratásunk és demokráciába vetett hitünk megkérdőjelezése. Ha röviden kell a választóknak megmagyarázni, hogy miért nem sikerült a megállapodás, azt a saját - és ezzel elhatárolódás híján nyilván jelölő szervezete - véleményét nyilvánosan megosztó egyik DK-Együtt-PM-MoMa képviselőjelölt fogalmazta meg velem és jelöltjeinkkel szemben: "Nem érdekel, mit tettek ebben a kerületben. (…) Nem bújhat amögé, hogy ő helyi kérdések miatt távol tartja magát a politikától."
Hiszek a demokráciában, és mindennél jobban hiszek a XIII. kerületben. Számomra ez a városrész sokkal fontosabb a nagypolitikai ambícióknál és a nagypolitika játszadozásánál. Hiszek abban, hogy ha helyben, civilekkel - mint ahogy azt tettük mi a XIII. Kerületi Lokálpatrióták Egyesületével - és a lakossággal összefogunk, akkor tudunk békés, nyugodt, biztonságos, élhető városrészt teremteni. Hiszek abban, hogy a XIII. kerületben élők felelősségteljes, a tetteket, munkánkat és jövőképünket értékelő döntést hoznak.
Amit biztosan ígérhetek: a választók döntését én, illetve mi elfogadjuk. Mert az úgy demokratikus.