Demonstrációt tartottak a napokban a XIII. kerületben: a Pannónia utcában lévő, ma már nem működő óvodaépület előtt a környéken lakók - szülők és gyerekek - tartottak "tüntetést" a Tutaj Projekt elnevezésű civil csoport szervezésében. A megmozdulás célja az volt, hogy felhívják a figyelmet az óvodát és az épületet körülölelő zöldterület megőrzésére, az önkormányzat ugyanis el szeretné adni az ingatlant, ahová újabb lakótömböt építenének - ez viszont a kerület számára jelentős faáldozatokkal járna a demonstrálók szerint. A Tutaj Projekt képviselői és az őket támogató lakosok úgy vélik, hogy az amúgy is sűrűn beépített környék számára ez egy fontos zöldterület, ahol több ősfa is áll, köztük az Év Fája versenyben döntős hatalmas jegenyenyár.
Az ügy előzményeiről Kiszely Márta, a civil szervezet egyik képviselője tájékoztatott: elmondása szerint az önkormányzat tavaly októberben fogadta el azt a szabályozási tervet, amivel lehetővé vált a Pannónia és a Tutaj utca sarkán lévő terület eladása. A zöldterület lehetséges elvesztése nem tetszett néhány környéken lakónak, ezért alapították meg a Tutaj Projektet. A szervezet még februárban engedélyt kapott a hivataltól, hogy a Védegylettel közösen felmérhessék a területen élő fák állapotát. Szerintük a fák többsége jó állapotban van, és ahhoz, hogy a park kivágásra ítélt fáinak oxigéntermelő kapacitását pótolják, legalább háromezer facsemete elültetésére volna szükség.
A Tutaj Projekt képviselői és szimpatizánsai szerint az önkormányzat múlt évi döntése az óvodaépületnek és 63 fának is megpecsételi a sorsát, holott úgy vélik, hogy a kerületben zöldterületből és óvodai férőhelyekből is hiány van. A szervezetet pedig azért is hozták létre, hogy "civil nyomásgyakorlással" elérjék, az óvodáról és a fákról a helyi lakosok bevonásával döntsön az önkormányzat. Kiszely Márta szerint ugyanis még nem sikerült "aktív és produktív" párbeszédet kialakítani a hivatallal.
Borszéki Gyula, a XIII. kerület alpolgármestere, az MSZP kerületi elnöke azonban másként emlékszik, szerinte az önkormányzat és a civilek között van párbeszéd, ebben a konkrét esetben a képviselőtestületi ülésen is szót kapott a Tutaj Projekt képviselője. "Ugyanakkor, ha a párbeszédtől azt várjuk, hogy mindig csak az egyik fél akarata érvényesüljön, úgy nem beszélhetünk valódi párbeszédről" - mondta a politikus, hozzátéve: figyelembe veszik mindenki véleményét, ám olyan döntés kell hogy szülessen, amit a többség támogat, valamint figyelembe kell venni a gazdálkodási szempontokat is.
Az óvodaépülettel kapcsolatban úgy nyilatkozott: azt rendkívül rossz műszaki állapota miatt kellett bezárni évekkel ezelőtt. Megjegyezte, a térségben nem is volt szükség annyi óvodai férőhelyre. Az ottani fák állapotáról az önkormányzat is készítetett felmérést, ám ez a szakvélemény más eredményre jutott, mint a civilek: a hivatal szerint a fák nagyobbik része értéktelen és rossz állapotban van, többségüktől akkor is meg kellene szabadulni, ha a terület ismét óvodaként funkcionálna.
"A zöld területek védelmével, újabbak kialakításával mi is egyetértünk, a Pannónia utcától néhány száz méterre is komoly zöldterületek vannak" - mondta az alpolgármester, arra is emlékeztetve: a kerületben több éve tart a lakossági zöldterület védnökségi pályázat. A pályázati rendszer célja az előkertek, parkterületek ápolása, valamint a lakossági közösségek aktivitásának erősítése. Májusban a Dráva utcában újították fel a Kárpát parkot. Az önkormányzatnak külön programja van a lakótelepek, valamint az egész kerület zöldterületeinek fejlesztésére, amelyre évente másfél milliárd forintot fordítanak.