Mint megírtuk, a médiatanács szokatlanul magas, összesen 39 millió 375 ezres büntetést szabott ki az RTL napi sorozata, az Éjjel-nappal Budapest téves korhatár-besorolása miatt, összesen 6 epizód kapcsán: a műsorban ugyanis tavasszal egy lány drogfüggővé válását lehetett látni, de a médiatanács szerint "minden ellenpontozás, értelmezési keretbe helyezés nélkül". A szerhasználatot 12 éves korhatár helyett 16-os karikával lehetett volna csak adásba engedni 21 óra előtt, vagy pedig csak 21 óra után lehet volna bemutatni.
Csakhogy a sorozatban - mint a médiatanács az indoklásával ellentmondásban maga is kiemelte - látni lehetett a drog beszerzésén túl a barátok és hozzátartozók eredménytelen próbálkozásait, a szintetikus drogtól függővé vált lány felelőtlen viselkedését, a drogkarrier végkifejletét, majd "a lány személyiségének torzulását, fokozódó pszichés zavarait, morális leépülését, kapcsolatainak teljes kiüresedését, végül fizikai kimerülését". Ráadásul a drogkarrier egy rendőri rajtaütéssel ért véget, hiszen a sorozatban Fanni álruhás nyomozóknak próbált kábítószert eladni, és miután felfedték magukat, eljárás is indult a lány ellen.
A sorozatban már nem szereplő Fanni egyébként az RTL tehetségkutatójában, az X-faktor tavalyi évadában énekelt is.
Forrás: RTL Klub/Sajtóklub
"A sorozat kapcsán kért szakértői vélemény szerint is ezen epizódok megfelelnek a szakmai előírásoknak és a drogprevenciós iránymutatásoknak" - húzta alá közlésében az RTL Klub, amely szerint a szakértők úgy vélik, a kizárólag az elrettentésen alapuló programok "teljességgel hatástalanok a fiatalok elérése és szemléletformálása" szempontjából. A kizárólag negatív példák és a szerhasználathoz kapcsolódó egészségügyi kockázatok ismertetése, bár felkavaróan hat a védendő korosztály számára, mégsem akadályozza meg az első kipróbálást vagy a későbbi használatot. Ezért tehát azok a prevenciós programok tudnak hosszútávon sikeresek lenni, amelyek képesek a szenvedélybetegséget a maga összetett bio-pszico-szocio-kulturális kontextusában bemutatni, és nem az elrettentésen hanem az objektív informáláson alapulnak" - írta a csatorna, amely szerint Fanni története így hiteles és objektív volt. Az NMHH döntése ellenére bíznak abban, hogy a drog téma objektív bemutatása az Éjjel-Nappal Budapest népszerűsége okán "a drogprevenciós szemléletnek köszönhetően fontos információkkal látta el a védendő korosztály tagjait és környezetüket."
Ez már csak azért is védhető álláspont, mivel az Éjjel-nappal Budapest rendszeresen nyeri saját, főműsoridős sávját, stabilan 40 százalékos nézettséget hozva a csatornának.
Ugyanakkor egy évvel ezelőtt a műsor miatt még adásonként 6-6 millióra - összesen 14,3 millióra - büntette a csatornát a médiahatóság, ugyancsak téves besorolásért. A testület 2011 óta az RTL Klubot 11 alkalommal, a TV2-t 13 alkalommal szankcionálta, és bár a köztévék - az m1, m2 és a Duna - is kaptak bírságot, ám csak a hangos reklámok miatt, alkalmanként néhány tízezer forintot.