főpolgármester-választás;cicaharc;

Akik megjelentek a vitán: Bodnár Zoltán, Magyar György, Bokros Lajos, Csárdi Antal  Fotó: TÓTH GERGŐ, Népszava

- Tarlósnak hat kihívója lesz

Nem lépnek vissza egymás javára a demokratikus ellenzék főpolgármester-jelöltjei, így a jelek szerint Tarlós Istvánnak hat kihívója lesz október 12-én. Legalábbis ez derült ki tegnap a Republikon Intézet által szervezett csonkára sikerült jelölti vitán, amelyre az újrázni akaró fideszes főpolgármester, illetve a baloldali párt által támogatott Falus Ferenc el sem ment. A főpolgármester nem méltatta válaszra a szervezőket, Falus pedig azért maradt távol, mert Tarlós is ezt tette. A főpolgármester egyébként a Figyelőnek azt mondta, három alapfeltételt szab a kormánynak, hogy folytatni tudja a munkáját. Ha ezek nem teljesülnek, el kell gondolkodnia.  

Nincs jelentősége a programoknak, azokat ha kell, könnyen össze lehet fésülni, a független Magyar György szerint. A kérdés az, sikerül-e elérni, hogy egyetlen baloldali kihívó álljon szemben Tarlós Istvánnal - fogalmazott tegnap a Republikon Intézet által szervezett főpolgármester-jelölti vitán az ügyvéd. Magyar napok óta arra készült, hogy a beszélgetés szünetében közös asztalhoz ülteti a demokratikus ellenzék jelöltjeit és addig nem engedi őket felállni, amíg maguk közül nem választják ki az újrázni akaró fideszes főpolgármester kihívóját.

Végül saját programjának ismertetése előtt kérte színvallásra azokat, akik elfogadták a liberális intézet meghívását. Kijelentette, 17 nappal az önkormányzati választás előtt ez az utolsó esély, hogy négyen hátralépjenek, és csak egy jelölt maradjon Tarlóssal szemben. Utalt rá, hogy maga hajlandó lenne visszalépni, ám az LMP-s Csárdi Antal és Bodnár Zoltán, a Liberálisok főpolgármester-jelöltje világossá tette, hogy elindul. Magyar álláspontját csupán Bokros Lajos, a MoMa főpolgármester-jelöltje osztotta, így az ügyvéd szavaival élve: maradt az egy helyben totyogás.

Többen egy lakásban
A szavazóköri névjegyzék szerint ugyanabba a VII. kerületi lakásba van bejelentve Garabits Károly önkormányzati képviselőjelölt, akitől kedden a baloldali pártok elhatárolódtak, mint Farkas Ferenc polgármesterjelölt - írja a hvg.hu. Garabitsot azt követően "ejtették" a demokratikus ellenzéki pártok, hogy a Magyar Nemzet nyilvánosságra hozott egy felvételt, amelyen a vállalkozó egyebek mellett arról beszél: "lopni az tud, aki profi a szakmájában". Az is elhangzik, hogy maga nem lakik a kerületben, csak oda van bejelentve és szó esik "Káposztás Bandiról", akinek amikor erre volt szükség, a nevére iratta az egymilliárd forintot érő irodaházát. A hvg.hu kiderítette, hogy a baloldali pártok erzsébetvárosi polgármesterjelöltje abba a Murányi utcai lakásba van bejelentve, mint Garabits, a lakás Káposztás fiáé, Káposztás Endrének pedig élethosszig tartó haszonélvezeti joga van. Farkas lapunknak kijelentette, júliusban letette a foglalót, akkor jelentkezett be a Murányi utcába. Ám mert Káposztásék azt kérték, hogy csak decemberben költözzön, a vételárat még nem fizette ki és a tulajdoni lapot sem nézte meg, így fogalma sincs arról, hogy oda másvalaki is be van jelentve.

Bodnár közölte, felesleges visszalépésekről beszélni, a kérdés ugyanis már az, hogy ki kezd el új ellenzéket építeni 2018-ra. A Liberálisok ezt teszik, mert reményt akarnak adni az embereknek. Csárdi Antal azt mondta, pártja tavasz óta sem lett nagyobb híve az összefogásnak, a programokat pedig nem lehet összetolni, ezért álságos is erről beszélni a fővárosiak napi gondjai helyett. A visszalépésről folyó diskurzust pedig cicaharcnak nevezte. Bokros szerint is érdemes lenne megpróbálni összefogni a demokratikus ellenzéki oldalon.

Nincs jelentősége a programoknak: Bokros Lajos és Magyar György FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Nincs jelentősége a programoknak: Bokros Lajos és Magyar György FOTÓ: TÓTH GERGŐ

A volt pénzügyminiszter a vitán egyebek mellett azt mondta, Magyarországon vezérelvű parancsuralom van, megszűnt az alkotmányos jogállam, ezért a választást úgy kell felfogni, hogy a demokrácia újjáépítése az önkormányzatoknál kezdődik. A Fidesz kiüresítette az önkormányzatokat, amelyektől sok közszolgáltató intézményt vett el, a közigazgatási feladatok jelentős részét pedig járási kormányhivatalokhoz csoportosította át, és ezt a folyamatot meg kell szüntetni - szögezte le. Bokros szerint az önkormányzatoknak ellensúlynak kell lenniük és nem szabad a felsőbb hatalom kegyeit keresniük.

Magyar arról beszélt, ha megválasztanák, a jelenlévőknek is szerepet adna a város irányításában, ahogy egy "magisztrátuson" keresztül a fővárosiaknak is. Kijelentette, lehet, hogy Budapestnek most egy pártokhoz nem kötődő főpolgármesterre lenne szüksége. A Liberálisok jelöltje hangsúlyozta, hogy "politikai helyzet van", tehát az októberi választás a fővárosban nem egyszerűen az önkormányzatokról és a főpolgármesterről fog szólni. Ez egy politikai választás lesz, ahol a liberális vagy baloldali érzelmű választók egyértelművé tehetik, hogy nem kérnek abból az orbáni vízióból, amit a miniszterelnök Tusnádfürdőn felvázolt - mondta.

Csárdi programjuk "szentháromságaként" nevezte meg a közbiztonságot, a közlekedést és a köztisztaságot. Budapesten szerinte valódi lakhatási válság van. Jelezte, szeretnék elérni, hogy a fiatal szülőknek ne kelljen választaniuk a munka és a gyermekvállalás között, ezért az első ciklus végére megdupláznák a jelenleg alig több mint tízezer bölcsődei férőhely számát. Célnak nevezte a zöldfelületek arányának növelését is.

A vitára meghívták a fideszes főpolgármestert, aki azonban válaszra sem méltatta a szervezőket. A jobbikos Staudt Gábort nem invitálták. Horn Gábor, a Republikon Alapítvány elnöke azt mondta, a liberális intézetnek nincs beszélnivalója a Jobbikkal. Falus Ferencet viszont várták volna, annál is inkább, mert a baloldali jelölt korábban emailben jelezte, hogy örömmel elmegy. Később viszont a kollégája jelezte, Tarlós nélkül nem tartja érdeminek a vitát. Horn szerint szomorú, hogy Falus tegnap nem jelent meg az A38-on, annál is inkább, mert a politikusnak nem ez az első rossz döntése.

A baloldali pártok főpolgármester-jelöltje eközben a Szabadság téren emelt német megszállási emlékműnél bejelentette, ha október 12-én elnyeri a választók bizalmát, visszaállítja Budapest korábbi zászlaját, visszaadják a kultúra autonómiáját, Tarlóst főbűnösnek nevezte abban a folyamatban, amellyel "Budapest kulturális élete politikai bábszínházzá változott". Falus ismét egyértelművé tette, hogy egyetlen más jelölt javára sem akar visszalépni.

Tarlós feltételei
Tarlós István három alapfeltételt szab a kormánynak, hogy folytatni tudja a munkáját: a BKV és a fővárosi cégek finanszírozásának megoldását, a 3-as metró infrastruktúrájának felújítását. A főpolgármester a Figyelőnek azt mondta, ha ezek a feltételek a választások után rövid időn belül nem teljesülnek, komolyan el kell gondolkodnia a munkájáról. Hozzátette, nem beszélne konkrétan a lemondásról, de addig tudja végezni a munkáját, amíg van értelme. Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője lapunknak kijelentette, miután még nem tudni, hogyan alakítja át a kormány a fővárost, illetve milyen hatáskörei maradnak majd a főpolgármesternek, komolytalan bármilyen feltételt megfogalmazni. Tarlós tegnap egy más témájú rendezvényen közölte, sosem hagyott kétséget, hogy ezeket a problémákat záros határidőn belül rendezni akarja. A politikus lapunknak adott szombati interjújában arról beszélt, maga vetette fel, hogy a főpolgármester jogköreit meg kell változtatni. Mert az nem lehet, hogy egy főpolgármester felelőssége sokkal nagyobb legyen, mint a mozgástere. Akkor ugyanis nem tud felelősséget vállalni.

Sem Juhász Péternek, sem az Együtt-PM-nek semmi köze nincsen Hagyó Miklóshoz vagy feltételezett "üzleti köreihez" - tudatta a pártszövetség csütörtökön, reagálva a Fidesz által közöltekre.