;

Nagy-Britannia;Ed Miliband;

Ed Miliband és felesége párttársai gyűrűjében FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Miliband felkészül

New York új polgármestere, a demokrata Bill de Blasio volt a díszvendége a brit Munkáspárt tegnap zárult őszi konferenciájának. A Manchesterben tartott tanácskozás a Labour utolsó nagy seregszemléje volt a jövő májusban esedékes választások előtt. Ed Miliband munkáspárti vezér több mint egy órás beszédében számos ígéret hangzott el.

Bár élete nagy fellépésére készült, a 44 éves munkáspárti vezér keddi szereplése alatta maradt a várakozásoknak, még a párttagok körében is vegyes fogadtatásra talált. Miliband egy jövendő kormányfő programbeszédének - "miniszterelnöki állásinterjúnak" - szánta a manchesteri pártkonferencián mondottakat. Tony Blair egykori külügyminiszterének, David Milibandnek az öccse már négy éve áll a Munkáspárt élén, de még mindig nem győzte meg a kétkedőket, hogy jó miniszterelnök válna belőle. Az ifjabbik Milibandben elvileg minden megvan, ami a sikerhez kell, jóképű, ha nekidurálja magát, magával tudja ragadni a hallgatóságát. 2011-ben még az élettársát, gyermekei anyját, Justine Thorntont is feleségül vette, a média szerint azért, ne érje szó a ház elejét, ha majd beköltöznek a Downing Street 10-be.

Csakhogy a Munkáspárt előnye egyelőre nem akkora, hogy biztosra vehetnék, 2015 májusában - egy ciklus után - ki tudják penderíteni a konzervatívokat a hatalomból. Ha az élen végeznek is, Milibandnek ugyanúgy koalíciós partnert kellene keresnie, mint 2010-ben David Cameronnak kellett. Partnerként pedig nemigen kínálkozik más, mint a Liberális Demokrata Párt, amely megsínylette a koalíciókötést a torykkal.

A pártkonferencián visszafogott volt a hangulat, de Milibandet a szokásos hosszú tapsviharral ünnepelték. A visszhangok azonban ellentmondásosak. A Labour-vezér az árnyékkormány minisztereit arra kérte, fogják rövidre mondanivalójukat, neki magának is ezt kellett volna tennie, írta valaki twitteren. Más vélemény szerint Miliband jól beszélt, de hiányzott belőle a "szenvedély". A skót népszavazás katarzisát eleve nehéz lett volna túlszárnyalni a pártértekezlettel, s a figyelmet még az Iszlám Állam elleni légicsapások is elterelték. A pártvezér köszönetet mondott a skót kampány vezetőinek, az esetleges brit részvételt a légicsapásokban óvatos támogatásáról biztosította.

Miliband kétségkívül ambiciózus programmal állt elő, azt mondta, legalább tíz évre lenne szükség, hogy a Munkáspárt megvalósítsa terveit. A Britain 2025 tervezetben hat célkitűzést jelölt meg: növelnék a szakképzésben részesülők számát, segítenék az egyéni vállalkozókat, támogatást nyújtanának az első lakást vásárlóknak, több önkormányzati lakást építenének, felére csökkentenék az alacsony fizetésből élők számát (jelenleg a fizetésből élők ötöde, mintegy ötmillió ember sorolható ide), egymillióval több high-tech állást teremtenének, különös tekintettel a zöld iparágakra. Összességében több mint kétmillió ember életkörülményeit javítanák. Nagy-Britannia, mint rámutatott, lemaradásban van Németországhoz, Japánhoz, az Egyesült Államokhoz, de talán még Kínához és Indiához képest is a zöld technológiák alkalmazása terén.

A munkáspárti vezér legfontosabb ígérete kétségkívül az egészségügy rendbetétele. Az erre szánt 2,5 milliárd fontból további 20 ezer nővért, 8 ezer orvost, 5 ezer ápolót, 3 ezer szülésznőt alkalmaznának. Az ehhez szükséges alapot pedig a dohánycégek megadóztatásával, az adóelkerülők megbüntetésével, illetve a 2 millió fontnál nagyobb értékű házakra kivetett adó révén töltenék fel. Miliband szerint elfogadhatatlan, hogy a betegeknek gyakran egy hétnél is tovább kell várakozniuk, mire valaki megvizsgálja őket, hogy egy idős emberre az orvos 15 percnél nem tud többet fordítani.

Papír nélkül beszélt
Ed Miliband papír nélkül mondta el beszédét. Péntek reggeli interjúiban elismerte, hogy néhány bekezdést véletlenül hagyott ki, így a deficitre vonatkozót is. A deficit csökkentését azonban a legfontosabb prioritásai közé sorolta. Mint mondta, a jövőben sem akarja felolvasni beszédeit, mert így könnyebben tud kapcsolatot teremteni hallgatóságával.

A konzervatívok szerint Miliband nem állt elő valódi gazdasági programmal, George Osborne, a jelenlegi pénzügyminiszter hiányolta, hogy egy szóval sem tért ki a deficit kérdésére, márpedig a gazdaság rendbetétele nélkül az egészségügy finanszírozását sem lehet megoldani.

Egy friss YouGov-felmérés szerint a Munkáspárt 35 százalékon áll, a konzervatívok 33 százalékot szereznének. A konzervatív Lord Ashcroft intézetének mérései szerint a Labour 33 százalékon áll, míg a toryk csak 27 százalékot érnének el. Az euroszkeptikus Ukip 17 százalékkal a harmadik, a liberális demokraták és a zöldek 9-9 százalékot kapnának, ha most lennének a választások.

Miliband számára kevéssé kedvező, hogy a YouGov szerint megkérdezettek 65 százaléka kétségbe vonja, kellően alkalmas-e a kormányfői posztra. Egy korábbi IPSOS-Mori közvélemény-kutatásban a nyilatkozók 30 százaléka látta benne a jövő miniszterelnökét, 46 százalék viszont úgy vélte, nem érzi át az emberek problémáit. Cameron kormányfő pedig korántsem népszerű, nemzetközi teljesítményével viszont inkább elégedettek.

A Guardian szerint Milibandnek nem sikerült leküzdenie a "hitelességi" problémáját: a választók tartanak az "Obama-effektustól", az embereknek tetszenek a Labour ígéretei, de nem biztosak benne, hogy ténylegesen megvalósíthatók. Az üzleti köröknek pedig az "Új-Munkáspárt" középutas politikájától balra eltérő vonallal szemben vannak fenntartásai.

 A kormány és a bankok viszonyáról közölt kommentárt szerdán a Der Standard című osztrák liberális napilap.