Pénz számolatlanul, bank verve jó - tartja a dakota közmondás, melyet a miniszterelnök gyűjtéséből vettünk kölcsön. Ez az ősi indián közmondás nagyon megtetszhetett Orbán Viktornak, mert lassacskán öt éve ülteti át a gyakorlatba.Tegnap már törvénybe is iktatta az Országgyűlés a bankok elszámolásáról, szabad fordításban el-, vagy leszámoltatásáról szóló jogszabályt.
Talán szimbolikus jelentősége van annak is, hogy ugyanaznap szavaztak a kizárólag Fidesz jelölte három alkotmánybíróról is.Ez a testület lenne - lett volna - az utolsó, amelyik még megakadályozhatná egy visszamenőleges törvény hatályba lépését. A bankadó volt az első üveggyöngy szállítmány amit a tájékozatlan "zembereknek" osztogatott, arra hivatkozva, hogy ezek a gaz bankárok talicskával vitték ki az extra nyereséget az országból. Ebbe ugyan nem sok igazság szorult, de jól hangzott.
Azután újabb üveggyöngy szállítmány érkezett, sokkal csillogóbb még az előzőnél is: a devizahiteles mentőcsomag ábrándos meséje.
Ám a mesék egyszer véget érnek, a valóság meg nem. Talán érdemes fgelidézni, hogy a devizaalapú - és nem deviza - hitelek nyújtását, egyébként helyesen, az első Orbán kormány engedélyezte. Azután sajnos az állam, a bankok és a hitelfelvevők közösen, hosszú évek munkájával érték el azt az Európában is páratlan helyzetet, hogy a lakosság és a vállalkozások igen nagy hányada idegen devizában adósodott el. Az állam tág határok között engedélyezte a devizaalapú hitelezést, a bankok könnyelműen fűnek-fának adtak ilyen kölcsönöket, nem törődve az adós fizetőképességével, és az ügyfelek pedig talán még a nagybetűs részét sem olvasták el figyelmesen a szerződésüknek, nem hogy az árfolyamkockázatra vagy a szerződésmódosításokra figyelmeztető apró betűs részt.
Mindez még a válsággal együtt sem lett volna elég ahhoz, hogy százezrek kerüljenek az otthonvesztés küszöbére, sokan pedig át is bukjanak rajta, ha a Fidesz nem azzal kezdi 2010-es kormányzását, hogy két frontembere már az első napokban bedönti a forintot és négy év alatt 40 százalékkal gyengíti azt.
Bűnbak már van, megoldás még nincs. Így nem is lesz.