Tegnap hajnalban, közép-európai idős szerint fél háromkor, indította el az Iszlám Állam (IS) szíriai állásai elleni légicsapásokat az Egyesült Államok irányításával felállt nemzetközi koalíció. John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője jelentette be a támadások kezdetét.
Elmondta, a légicsapások a szélsőségesek által megszállt Rakka városát és a környező tartományt célozzák, az amerikai hadsereg és partnerországai a dzsihádisták állásait vadászgépekkel, bombázókkal és Tomahawk manőverező robotrepülőgépekkel lőtték.
A harcban az Egyesült Államok oldalán részt vett Katar, Bahrein, Jordánia, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek. Szárazföldi csapatokat továbbra sem vetnek be Szíriában sem, mint ahogyan Irakban sem.
Irakban eddig több mint 190 légicsapást hajtott végre Washington, így támogatva az iraki hadsereg és a kurd pesmergák szárazföldi harcát.
A légicsapások megkezdéséről hétfőn hozott döntést az amerikai légierő parancsnoksága. Barack Obama amerikai elnök szeptember 10-én jelentette be, hogy az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció kiterjeszti légicsapásait Szíria területére is, és felhatalmazást kért a kongresszustól a szíriai mérsékelt ellenzék felfegyverzésére és kiképzésére.
Az ötezer ellenzékit Szaúd-Arábiában képezik ki. Ugyancsak hétfőn a szíriai mérsékelt ellenzék a szíriai légicsapások elindítására kérte fel Washingtont.
A hadművelet legnagyobb akadálya az volt, hogy Washington és szövetségesei nem kívánnak együttműködni Bassar el-Aszad szír elnökkel. Valíd Moallem szíriai külügyminiszter korábban jelezte, Damaszkusz mindenféle katonai akció elindítását előzetes jóváhagyáshoz köti.
A szír külügy tegnapi közleménye szerint a támadásról előzetes értesítést kapott Damaszkusz, Washington értesítette Szíria ENSZ-képviselőjét, hogy légicsapásokat indítanak az IS terrorszervezet ellen Rakka városánál. Moszkva ellenezte a légicsapások elindítását Szíria területén a szír kormányzat beleegyezése nélkül.
Tegnap az orosz külügy úgy nyilatkozott, hogy az IS állásai elleni légicsapások feltétele kellene legyen, hogy Damaszkuszt ne csak egyoldalúan tájékoztassák az országban végrehajtott műveletekről, hanem szerezzék meg hozzájárulását, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának jóváhagyását. Damaszkusz viszont nem tiltakozott.
Barack Obama a nap folyamán sajtótájékoztatón számolt be a hadművelet elindításáról. Hangsúlyozta, Amerika nem egyedül küzd Iszlám Állam ellen több mint 40 nemzet nyújt segítséget ebben a harcban. A koalíció ereje egyértelművé teszi a világ számára is, hogy ez nem csak Amerika harca, mondta az elnök.