Heisler András erről Lévai Jenő A pesti gettó története című - először 1946-ban megjelent - könyvének bemutatóján beszélt kedden a Mazsihisz székházában.
A kommunista rendszer igyekezett elhallgatni a könyvben leírtakat, miként az egész holokausztot is - fogalmazott a Mazsihisz elnöke. Kiemelte: a zsidó közösség világi vezetőinek ez a kötet talán még fontosabb, hiszen mindig felmerül a kérdés, hogy hol a határ kooperáció és kollaboráció között a hatalommal kialakított viszonyban. Heisler András úgy fogalmazott: ez ma is napi kérdés a zsidó közéletben.
Kitért arra is, hogy az elmúlt hetven évben nem jelent meg Lévai Jenő művéhez hasonló átfogó munka, ráadásul a könyv nem fejeződik be a gettó felszabadulásával, hanem megkísérli tovább követni a zsidó tanács tagjainak sorsát. A kommunizmus idején a nyilas keretlegények helyett ÁVH-s rendőrtisztek brutalitását kellett a tanács egykori tagjainak elszenvedniük - fogalmazott Heisler András, hozzátéve, hogy volt aki túlélte, volt aki eszét vesztette a megpróbáltatások miatt, és volt, aki belehalt.
Heisler András megköszönte a VII. kerületi önkormányzatnak, hogy kiadta Lévai Jenő könyvét, jelezve, ez főhajtás az egykori gettólakók, a túlélők és az elpusztultak előtt.
Vattamány Zsolt (Fidesz-KDNP), Erzsébetváros polgármestere felidézte, hogy a Mazsihisz, a Budapesti Zsidó Hitközség és az önkormányzat tavasszal kötött együttműködési szerződése alapján megemlékezést szerveztek a csillagos házak napján, megkezdte munkáját a Zsidó Erzsébetváros Klub, most pedig közösen jelentették meg Lévai Jenő könyvét. A polgármester azt mondta, méltó megemlékezésre készülnek a gettó felállításának 70. évfordulóján, és hamarosan építeni kezdik az Erzsébetvárosi Zsidó Helytörténeti Tárat is
.Az 1983-ban, 91 éves korában elhunyt Lévai Jenő könyvét Vattamány Zsolt különleges dokumentum-összeállításnak nevezte, amely az adatokon túl azt a feszültséget is pontosan adja vissza, amelyet az "ide szorított" emberek megéltek.
Varga László, a könyvhöz kísérőtanulmányt író történész előadásában ismertette a Pesti Zsidó Tanács tevékenységét, és elmondta, hogy máig nem egységes a gettó fenntartásával megbízott zsidó tanács megítélése.
Dési János újságíró, aki könyvhöz írt tanulmányában Lévai Jenő életét mutatja be, úgy fogalmazott, hogy bár a nagyközönség előtt kevésbé ismert Lévai neve, az, aki a holokauszt korát kutatja, "egy lépést nem tehet" a könyvei nélkül.