Munkáspárt 2006;

- A strasbourgi pernyerés is mutatja, hogy a kormány legyőzhető

Három ügyben is kártérítést ítélt meg a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) kedden az Európai Baloldal - Magyarországi Munkáspárt 2006 tagjainak, akiket a magyar bíróság elmarasztalt tiltott önkényuralmi jelképek: vörös csillag, valamint sarló-kalapács használatáért. A párt szerint ez azt mutatja, hogy a kormány politikája legyőzhető. A kártérítésekből gyermekéhezés ellen küzdő szervezeteket támogatnak majd.

 A párt a közleményében azt írta: ismét megmutatták, hogy a kormány "emberi jogokat lábbal tipró politikája" legyőzhető. Hozzátették: ha a munkásmozgalom jelképeit "fel lehet szabadítani", akkor "4,6 millió nyomorba taszított ember" jogait is lehet erőteljesen képviselni Magyarországon. Álláspontjuk szerint Strasbourgban nem Magyarország, hanem az "újhorthysta magyar állam" vesztett pereket.

Hangsúlyozták: noha a kártérítéseket a pártok költségvetéséből fogják kifizetni, álláspontjuk szerint igazságosabb lenne, ha azoknak a politikusoknak juttatásaiból vonnák el, akik felelősek a strasbourgi ítéletekkel ellentétes törvény megalkotásáért.

Az Európai Baloldal - Magyarországi Munkáspárt 2006 pernyertes tagjai kifejezték szándékukat, hogy a kártérítések összegéből olyan alapítványokat támogatnak, amelyek a gyermekéhezés felszámolását segítik - tették hozzá.

Az EJEB kedden hat olyan ügyben hozott elmarasztaló ítéletet kedden Magyarország ellen, amelyekhez hasonlókban a bírák már korábban is megállapították, hogy a magyarországi szabályozás vagy eljárás sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét. Ezek közül három ügyben az Európai Baloldal - Magyarországi Munkáspárt 2006 tagjai azért kaptak kártérítést, mert a bíróság szerint a magyar állam megsértette az önkifejezés szabadságához való jogukat azáltal, hogy a magyar bíróság elmarasztalta őket tiltott önkényuralmi jelképek, vörös csillag, valamint sarló-kalapács használatáért. A eljárásokat Vajnai Attila (a párt elnöke), Noé Krisztina, Bakó András Attila és Horváth Sándor Tibor kezdeményezte a magyar állam ellen.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nemzetközi emberi jogi tanácskozásán a magyarországi civil szervezetek mellett a külföld képviselői sem hagyták szó nélkül a magyar kormány civil társadalom ellen tett intézkedéseit - közölte a Magyar Helsinki Bizottság.