A szeptember 5-én aláírt ideiglenes tűzszünet után a pénteken kezdődő újabb tárgyaláson a tartós fegyvernyugvás feltételeit rögzítették a felek. A fehérorosz fővárosban zajló egyeztetésen az EBESZ közvetít, részt vesznek a szakadárok, az ukrán és az orosz kormány képviselői.
Több órás, éjszakába nyúló tárgyalás után, szombaton megállapodtak egy fegyvermentesített, 30 kilométeres semleges övezet létrehozásában. A harcban álló felek vállalták, hogy a kijelölt övezet határain belül felfüggesztik a támadó hadműveleteiket, és nem indítanak légi támadásokat.
A kilenc pontos megállapodás előirányozza a külföldi fegyveres egységek visszavonását, valamint az Oroszországból érkező fegyveresek erők és zsoldosok áramlásának megszüntetését is. Az EBESZ nemcsak közvetíti a fegyverszüneti tárgyalásokat, hanem ellenőrzi a megállapodás végrehajtását, a fegyverszünet betartását, a leszerelést is.
Megfigyelői a szerződés életbe lépése után elutaznak a fegyverszüneti zónába. A megfigyelők számát ezért 250-ről 500-ra tervezik növelni. Ertugrul Apakan az ukrajnai EBESZ-küldöttség vezetője a minszki tárgyalásokkal egyidőben beszámolt az utóbbi napok helyszíni fejleményeiről.
Közlése szerint autójukra tüzet nyitottak, azonban a tűzszünet megsértésének tényét ennek ellenére még sem állapították meg. Apakan nem mondta el, ezért ki a felelős és hozzátette, hogy a tűzszünetet - a lövések ellenére - mindkét fél betartja. Arról sem beszélt, hogy orosz katonák állomásoznak Ukrajna területén, valamint hogy fegyvert szállítanának át a határon.
A diplomata hangsúlyozta, hogy az EBESZ nem értékeli a helyzetet, csupán tényeket gyűjt - írja a Tsn.ua internetes hírportál.Csütörtökön az Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottsága azonban hivatalosan elismerte, hogy vannak orosz csapatok Ukrajna területén.
A NATO európai erőinek főparancsnoka, Philip Breedlove szombaton Vilniusban az észak-atlanti szövetség vezérkari főnökeinek kétnapos találkozóján névlegesnek minősítette a Kelet-Ukrajnában szeptember elején életbe lépett tűzszünetet. A tábornok közölte, hogy az erőszakos összetűzések száma ugyanannyi, mint a fegyvernyugvás bevezetése előtti időszakban.
Hangsúlyozta, a NATO értesülései szerint továbbra is vannak orosz fegyveres egységek Ukrajna területén, pontos számuk azonban nem ismert, mert azzal, hogy a szakadárok ellenőrizte ukrán-orosz határon keresztül lehetővé vált a fegyverek és katonák nem ellenőrzött mozgása, szinte lehetetlenné vált annak megállapítása, pontosan hány orosz fegyveres egység lépett Ukrajna területére, vélekedett Breedlove. Korábban ezer orosz katonáról beszélt a szövetség.
Az orosz média számolt be arról, hogy az ukrán hadsereg a minszki megállapodást követően több rakétacsapást mért Donyeckre. Két rakéta egy donyecki katonai gyárba csapódott, lakónegyedet is ért találat. A várost az ukrán tüzérség állítólag Grad típusú rakéta-sorozatvetők lőtte. A szakadárok tájékoztatása szerint néhányan meghaltak, de a pontos számot nem közölték, több mint húszan megsebesültek.
Az önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaság katonai foglyokért felelős tanácsának elnöke, Darja Morozova bejelentette, hogy Donyeck és az ukrán hadsereg katonái megkezdték a foglyok cseréjét a tűzszüneti megállapodásnak megfelelően. Az EBESZ képviselőinek jelenlétében a felek 38-38 fogylot cseréltek szombaton, vasárnap pedig további huszonhetet. Becslések szerint több száz fogoly van még mindkét oldalon.