Tudomány;egyiptomi fáraók;piramisok;librarius.hu;gízai fennsík;

Fotó: Jeff J Mitchell/Getty Images

- Kik építették a piramist?

A történetírás talán legnagyobb blöffje, miszerint az egyiptomi fáraók korának piramisait rabszolgák munkájának köszönhetjük - adta hírül a librarius.hu.

Úgy tűnik, el kell vetnünk a gigantikus kőtömbök alatt roskadozó, bilincsre vert szolgák vízióját, a világ hét csodájának egyikét ugyanis maguk az egyiptomiak hozták létre. Méghozzá felbérelt, fizetett munkások – állítják az archeológusok. A téves elgondolás abból indult ki, hogy a görög tudósok nem tudták elképzelni ekkora építészeti monstrumok létrehozását több ezres tömegek megmozgatása nélkül. Több ezer munkás? Akkor biztos a rabszolgák - vélték..

A gízai fennsíkon végzett ásatások azonban azt mutatják, hogy az egyiptomi kultúra nagy projektjeit valójában a helyi lakosság hozta létre. A régészek feltárták azoknak a munkásoknak a sírjait, akik feltehetően 4500 évvel ezelőtt a Kheopsz és a Chepren piramisok építkezésein dolgoztak. És mit találtak? Egyiptomi holttesteket.

Már pedig Egyiptomban egyiptomi rabszolgákat aligha tartottak. A kutatók állításait egyébként több további régészeti lelet és dokumentum is alátámasztani látszik. Például fennmaradt korabeli dokumentumok azt mutatják, hogy a gazdagabb családok – adókedvezmények fejében – családonként napi 21 borjút és 23 juhot küldtek az építkezések helyszínére, hogy kellően jól lakassák a munkásokat.

Sőt mi több, utóbbiak nem csupán bér és étel fejében dolgoztak, de még tüntettek is, ha esetleg késett a fizetés. A témával kapcsolatban az egyik legfontosabb fennmaradt ókori forrást a torinói Egyiptomi Múzeum őrzi. A több ezer éves papíruszból feketén-fehéren kiderül, hogy III. Ramses uralkodásának 29. évében a munkások egyenesen sztrájkba léptek (és leállították a piramis építését) az elmaradt bérek miatt.

Gercsák Szabina aranyérmet nyert a junior cselgáncsozók bukaresti Európa-bajnokságán.