Műsormagazin;korrupció;önkormányzati választások;Falus Ferenc;

Fotó: Népszava

- Falus Ferenc átláthatósági biztosi pozíciót hozna létre

Teljes átláthatóságot és egy átláthatósági biztosi poszt létrehozását ígérte a fővárosi önkormányzatnál Falus Ferenc, a baloldali pártok közös főpolgármester-jelöltje vasárnap Budapesten.

Kitért arra is: a korrupció visszaszorítása érdekében minden szerződést és árajánlatot előzetesen nyilvánosságra hoznának, és a szerződések addig nem léphetnének életbe, amíg meg nem jelentek az interneten.

Közbeszerzési portált is létrehoznának, ahol az egyes adatok hozzáférhetők lennének mindenki számára. Beszélt arról is, hogy a lehető legtöbb városgazdálkodással összefüggő adatot online megismerhetővé tesznek, hogy  ellenőrizhető legyen a város működése.

Falus Ferenc úgy fogalmazott: ha ő lesz a főpolgármester, egyszer s mindenkorra leszámolnak a korrupcióval. Főpolgármesterként a budapestiek "érdekképviselője, szószólója és érdekeinek garanciája, az átláthatóság biztosítója" lesz - ígérte a jelölt.

Mint fogalmazott, Orbán Viktor álmát, hogy "a királyi várba költözzön és helytartókat küldjön Budapestre", csak együtt tudják megakadályozni, ha ugyanis a helytartók megérkeznek, az átláthatóságnak nyoma sem marad.

Karácsony Gergely (Együtt-PM), aki Zugló polgármesterjelöltjeként méretteti meg magát, úgy fogalmazott: a XIV. kerület az elmúlt években a zavaros közbeszerzésekről volt híres, több más botrány mellett. Zugló jelenlegi polgármestere, Papcsák Ferenc (Fidesz-KDNP) például nem tudta megmagyarázni, miként sikerült 160 millió forintos ügyvédi jövedelemre szert tennie, és állítása szerint az önkormányzat kizárólag azzal az építésügyi vállalkozóval dolgozott együtt, aki korábban megvásárolta a fideszes polgármester autóját.

Karácsony Gergely szerint október 12-én nem elég csupán tisztességes politikusokat megválasztani, hiszen a korrupció sok száz éve jelen van a magyar társadalomban. Azt gyökerestől kell kiirtani, és meg kell teremteni az átláthatóságot - hangsúlyozta.

Az Együtt-PM valamennyi önkormányzati képviselője, polgármestere és főpolgármestere is ezen elvek mentén fogja irányítani kerületét, illetve a fővárost - hangsúlyozta.

Az ellenzéki politikus beszámolt arról is, megszüntetnék a nagyon eltérő gyakorlatot a polgármesterek és a képviselők vagyonbevallásánál, mivel, aki közhatalommal él, jövedelmének egy része az adófizetők támogatásából származik, annak el kell számolnia vagyonával.

A nagy önkormányzati projekteknél pedig nem csak a törvényi kritériumnak kellene megfelelni, de antikorrupciós civil szervezetekkel megállapodást kötnének a programok monitorizálására - fűzte hozzá.

Juhász Péter (Együtt-PM) V.kerületi polgármesterjelölt szerint az átláthatóság megteremtése azért fontos, mert a Fidesz folyamatosan csorbítja az információszabadságot. Állampolgárként például nem juthatnak hozzá adatokhoz arról, hogy hogyan működik egy önkormányzat, miből tevékenykedik. Közlése szerint számos fideszes politikust találni, akik nem tudnak saját vagyonosodásukkal elszámolni. Példaként említette Rogán Antalt és alpolgármesterét, akiknél - szavai szerint - félmilliárdos vagyon keletkezett, de ennyit életükben nem kerestek, úgy sem, ha semmit nem költöttek megélhetésükre. Azt sem tudni, hogy Szentgyörgyvölgyi Péter (Fidesz-KDNP) polgármesterjelölt valóban 44 milliós lakást vásárolt-e 19 milllió forintért - jegyezte meg.

Kérdésre azt mondta: nem igazak azok a hírek, hogy 7 milliós tartozással szűntek volna meg cégei. Jelen pillanatban csak egy cége van, annak nincs tartozása - közölte Juhász Péter.

Az MSZP képviselői nem vesznek részt a parlament igazságügyi bizottságának hétfői ülésén, amelyen meghallgatják az alkotmánybíró-jelölteket - közölték a testület szocialista tagjai vasárnap az MTI-vel.