MNB;Eiffel Palace;

- A hirdetési árnál többet adott az MNB a házért

"Csak" negyven millió eurós indulóárért hirdették korábban az Eiffel Palace-t a nemrégiben átnevezett Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján, ahol az Átlátszó bukkant rá a leleplező hirdetésre. Az MNB viszont nemrég ennél 5,3 millió euróval (1,6 milliárd forinttal) drágábban, 45,3 millió euróért vásárolta meg  - számol be az ingatlan megvásárlásának legújabb fejleményéről az Index.

Az Eiffel Palace eladói továbbra titkosak, mivel offshore cégek voltak a tulajdonosai. Egészen pontosan az Eiffel Palace tulajdonosai az ingatlan eladásának időpontjában, július 28-án egy ciprusi offshore cég (Qualmiston Ltd.), és egy a Kis-Antillákra bejelentett másik offshore cég (Stringston Ltd.) által tulajdonolt magyar társaság, az EFPA Estate Ingatlankezelő Kft. voltak - utóbbi tagsági jogviszonyát az ingatlan eladását követően, augusztus 1-jei hatállyal törölte a cégbíróság.

Az MNB már a korábbi túlfizetéses vádak miatt kiadott egy közleményt, amiben annyit árultak el, hogy szerintük valójában tisztességes áron és "jól" vették meg az ingatlant.

A jegybanki ingatlanügyeket szorosan figyelő Együtt-PM Szövetség azonnal reagált a hírre, és közleményében azt követelte, hogy a Magyar Nemzeti Bank adjon választ arra a kérdésre: kinek állt érdekében az Eiffel Palace értéken felüli megvásárlása, és kik állnak az ügyleten százmilliókat kereső offshore hátterű cégek mögött? Pápa Levente az Együtt elnökségi tagja, az Együtt-PM gazdaságpolitikusa a közleményben bírálta azt a módszert, amivel az ingatlan értékét megbecsülték, mert az szakmailag erősen vitatható, ráadásul más pénzügyi intézmények a hatályos jogszabályok szerint nem is alkalmazhatják. Az Együtt-PM Szövetség szerint felháborító, ami a Magyar Nemzeti Bankban zajlik, mert ahelyett, hogy a forintárfolyammal foglalkozna, a jegybank társadalmi felelősségvállalásnak hazudva luxusingatlanokat vásárol nyakra-főre. Az Eiffel Palace azonban mindennél többe került, sokak szerint ez az ország legdrágább irodaháza, hiszen a nemzeti bank négyzetméterenként mintegy 1,2 millió forintot fizetett érte - emlékeztet Pápa Levente.

Megerősítette Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és hazai valutában fennálló szuverén adósságának "BB/B" szintű adósosztályzatait pénteken a Standard & Poor's, az eddigi stabil kilátással.