Kodály körönd;Andrássy úti tűz;Terézvárosi Önkormányzat;

Az önkormányzat ötvenmillió forintot szán az épület helyreállításának megtervezésére FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Épülhet az ideiglenes védőtető

Sikerült megállapodniuk a nyáron leégett Kodály köröndi épület lakóinak a Terézvárosi Önkormányzattal a napokban tartott lakossági gyűlésen. Így hamarosan felépülhet az ideiglenes védőtető. A rekonstrukciós munkák még váratnak magukra, továbbra is az életveszély-elhárítási munkák zajlanak.

Mintha valami elmozdult volna az eddigi holtpontról, bár az is lehet, hogy kényszerpályára került a leégett Andrássy út 83-85. számú épület sorsa, s most már muszáj valamit csinálni, mert nem lehet hagyni, hogy a ház állapota tovább romoljon. Így összegezhető a lakók véleménye azután, hogy szerdán lakógyűlést tartott a társasház. A gyűlésen részt vett a Terézvárosi Önkormányzat, valamint Sághi Attila, az örökségvédelemmel és vagyongazdálkodással foglalkozó Forster Központ elnöke is.

Ez utóbbi azért volt fontos, mert az épület a világörökség része, s bár, mint Sághi hangsúlyozta, a Forsternek állami feladata nincs, szűk költségvetési keretből gazdálkodik, így pénzt nem tud nyújtani az újjáépítéséhez, de lehetősége van arra, hogy ideiglenes ,,kölcsöntetőt" emeljen a ház fölé, amit a jogi kérdések lezárása, valamint az új zárófödém és tető helyreállítása után elszállítanak. Úgy tudjuk, ez az ideiglenes tető 50-100 millióba kerül, s ami hasonlóan érdemi előrelépés: az önkormányzat 50 milliót szán az épület helyreállításának stratégiai megtervezésére, s öt milliót szán a Forster által felajánlott átmeneti megoldás megtervezésére.

Lámer Géza, az önkormányzat által megbízott statikus beszámolójából kiderült, hogy az épület mely részei pusztultak el, melyek várnak újjáépítésre. Mint elmondta: nyolc kémény dőlt le, de a többi is súlyos állapotban van, ezeket muszáj stabilizálni, mivel nemcsak az épületben, hanem az utcában is kárt tehet. A közműveket kikapcsolták, jelenleg egyik lift se működik, a harmadik emeleten pedig csak néhány nyílászáró maradt meg. A hat tűzfalból kettő megsemmisült.

Súlyos gond, hogy az épület átnedvesedett, ezért a födém egyes részeit meg kell vizsgálni. Lámer felhívta a figyelmet, hogy az épület falaiba víz került, így a penészedés egyes helyeken megindult. A legnagyobb veszélyt azonban a fagy jelenti, ugyanis az épületbe került víz mállaszthatja a falakat, már csak ezért is ideiglenes vízelvezetőt is ki kell építeni. A romokat hetven százalékban sikerült eltakarítani.

Óváry Gyula, a Terézvárosi Önkormányzat alpolgármestere elmondta, több kritika érte a testületet amiatt, hogy már rég el kellett volna kezdeni az építési munkákat. Hangsúlyozta, először a lakóházat és a környező utcákat kellett biztonságossá tenni, hogy a lakók bejuthassanak a lakásukba. A társasház közösségének döntése hiányában az önkormányzat nem tud tovább lépni, ezért szükséges, hogy a lakók megegyezzenek az épület fedéséről, a műszaki megoldásokról és mindezek finanszírozásáról.

Terézváros önkormányzata elkészítteti az épület ideiglenes fedésének koncepciótervét, ami alapfeltétele annak, hogy elkészülhessenek azok a tervek és költségszámítások, amelyek lehetővé teszik, hogy már az életveszély-elhárítás befejezése előtt a tulajdonosok felelős döntést hozhassanak az ideiglenes tető megépíttetéséről - közölte az önkormányzat. Kiss Róbert, a baloldal terézvárosi polgármester-jelöltje nehezményezte, hogy az önkormányzat miért nem kért eddig támogatást a kormány vis major alapjából. Óváry válaszában elmondta: már próbálkoztak ezzel, de nem kaptak pénzt.

A közgyűlésen a lakók megállapodtak a védőtető ügyében. Úgy határoztak, hogy együttműködnek a Forster Központtal. Az intézet vállalja az ideiglenes tető finanszírozását. A lakóközösség határozatot fogadott el, amelyben felkérte az önkormányzatot, hogy a koncepció elkészítésével Sáros László építészt bízza meg. A további rekonstrukcióról később döntenek.

A nyilvános ülésen elhangzott: a hatályos jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy az önkormányzat hitelt folyósítson bárkinek.

Lehet visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatást adni, de ennek nagyon szigorú feltételei vannak. Az önkormányzat a területén élő teljes lakosság ellátását szolgáló pénzzel gazdálkodik, ezért értelemszerűen nem hozhat olyan döntést százmilliós nagyságú támogatásról, amit hiteles számítások, szakvélemények nem támasztanak alá és hiányoznak a visszafizetés garanciái.

Az árvíz által érintett négy Dunántúli megye közül Somogy, Vas és Zala megyékben már csak figyelőszolgálatot működtet a katasztrófavédelem és csupán Baranyában, a Dráván és a Fekete-vízen működik gyorsreagálású készenléti szolgálat - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) által létrehozott Régiós Irányító Törzs szóvivője.