Az MLSZ elnöksége szerdán meghallgatta Pintér Attila szövetségi kapitány beszámolóját az első, északírek ellen Budapesten 2-1-re elveszített Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésről, megvitatta az elhangzottak, majd tegnap délelőtt Csányi Sándor elnök bejelentette: a tréner távozik posztjáról, ideiglenes utóda pedig a jelenleg a Hertha BSC utánpótlásedzőjeként dolgozó Dárdai Pál lesz.
"Ha kilenc hónap után távozik a kapitány, akkor legalább akkora, vagy még nagyobb az őt megválasztók felelőssége" - rögzítette mindenekelőtt az MLSZ első embere, aki Pintér tavaly december 19-i kinevezéséről elmondta, sikeres játékos- és edzői karrier állt mögötte (trénerként kétszer nyert bajnokságot és Magyar Kupát is), ráadásul habitusában eltért elődjétől, Egervári Sándortól. A szövetség vezérkara arra számított, hogy vezetésével a válogatott küzdőszelleme, harciassága sokat változik majd.
"Természetesen tisztában voltunk a veszélyekkel, például hogy kommunikációs képessége nehézkes, de arra gondoltunk, ezen a téren fejlődik kapitányként" - említette Csányi. Hozzátette, amit feltételeztek, nem csalódtak, Pintér szakmailag felkészült edző.
"Kevés olyan ember dolgozik a magyar labdarúgásban, mint ő, aki szívét, lelkét, egész lényét a munkának és a futballunk fejlődésének szenteli" - jellemezte Pintért. Menesztését azzal indokolta, hogy túl nagy kerettel dolgozott, túl sok játékost próbált ki, s az első tétmeccsen több újonc kapott szerepet a csapatban, túl sok játékrendszert akart begyakoroltatni, mindemellett sok összetartásra a külföldön játszók nem tudtak hazajönni, s a magyar klubok sem minden esetben voltak vele együttműködők, mindez ugyancsak nehezítette a dolgát. Ám természetesen az Eb-kvalifikáció nyitányán mutatott produkció volt a legnyomósabb érv.
"Az elnökség úgy ítélte meg, kisebb kockázatot vállalunk a személycserével, mint azzal, ha Pintérrel folytatjuk" - fűzte hozzá Vági Márton főtitkár.
Később kérdésre válaszolva Csányi elmondta, korrekt körülmények között váltak el, s habár korábban voltak olyan hírek, miszerint Pintér kinevezésében döntő jelentőségű volt, hogy olcsó edző (főleg a külföldi aspiránsokkal összevetve), Csányi ezt visszautasította. Mindazonáltal azt mondta: végkielégítése nem rázza meg a szövetséget.
Dárdai Pálról szólva azt mondta: szerette volna, ha hosszabb távra kötelezi el magát, ám a 38 éves tréner visszautasította a lehetőséget, családi és szakmai okok miatt nem tudja vállalni a feladatot.
"Az ő karaktere, az a 17 év, amit a profi világban töltött játékosként neves edzők irányítása alatt, valamint az elfogadottsága remélhetőleg egységet kovácsol a válogatott tagjai között, s bízunk benne, mindez ellensúlyozza a tapasztalatlanságát" - nyilatkozta róla Csányi, majd köszönetet mondott neki, illetőleg klubjának az együttműködésért. Elárulta, Dárdai nem kért pénzt a szolgálataiért.
Arra az újságírói fölvetésre, miszerint csökkentek-e az Eb-kvalifikációs esélyeink, Csányi igennel felelt, mondván hazai pályán veszítettünk három pontot, ám hozzátette: nem vált reménytelenné a helyzet.
A hosszabb távú megoldásról annyit tudtunk meg, hogy a téli szünetig próbálják előkeríteni a megfelelő trénert, s hogy Bölöni László nincs az aspiránsok között. Az elnök ugyan nem nevezte meg a romániai magyar szaktekintélyt, de nyilvánvaló volt, hogy róla beszél. Felrótta neki, hogy egy évvel ezelőtt a tárgyalások során hetekre eltűnt, s klubcsapatától sem tudott elszakadni. A további jelöltekről annyit árult el: 5-6 olyan neves edző van a kalapban, aki kijuttatott csapatokat vb-re, Eb-re, sőt, túljutott ott a csoportkörön. Csányi, okulva a legutóbb történtekből, mégsem akarta leszögezni, hogy külföldről érkezik a megoldás.
Dárdai Pál október 11-én Bukarestben, a románok elleni Eb-selejtezőn mutatkozik be, három nappal később a Feröer-szigetek csapatával szembeni idegenbeli találkozón, végül november 14-én az Üllői úton a finnek ellenében irányítja a magyar válogatottat.
1. Németország 1765 pont
2. Argentína 1631
3. Kolumbia 1488
4. Hollandia 1456
5. Belgium 1444
6. Brazília 1291
7. Uruguay 1243
8. Spanyolország 1228
9. Franciaország 1202
10. Svájc 1175
...14. Görögország 1052
...26. Románia 837
...54. MAGYARORSZÁG 548
...65. Finnország 491
...71. Észak-Írország 435
...179. Feröer-szigetek 67