index;állampolgársági törvény;

- Átvilágíttatnák a honosítást

Miközben a kormány lejáratásnak tartja az Index elmúlt napokban közzétett cikkeit arról, hogyan lehet a környező országokban pénzért állampolgársághoz jutni az egyszerű honosítás leple alatt, valójában sokasodnak az ellentmondások a kormányzati retorikában, s egyre több adat is kerül nyilvánosságra, amely az állampolgársági törvénnyel való tömeges visszaélést bizonyítja.

A Belügyminisztérium ugyanis közölte, már 256 ügyben, 1032 érintettel szemben van folyamatban büntetőeljárás állampolgárság megszerzésével összefüggésben elkövetett közokirat-hamisítás, hivatali vesztegetés, hivatali visszaélés és hivatali vesztegetés elfogadása gyanújával. Sőt, tegnap is indult ilyen eljárás.

Ennek ellenére Wetzel Tamás nemzetpolitikai helyettes államtitkár tegnap is azt állította, nincs iparágszerű állampolgárság-osztás hamis papírokért, és az ezt bemutató Index-cikk nem igaz, "csúsztatásokkal teli" és egyébként is "badarság". Szerinte nem nagyüzemi bizniszről van szó, sőt, valójában nem is létezik a probléma, ugyanakkor hozzátette: a rendőrség és a belső elhárítás már "nagyon komolyan ráment" a dologra. Megírtuk azt is: Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes is úgy reagált a botrányra: az MSZP és a Demokratikus Koalíció politikusai indítottak támadást a kettős állampolgárság ellen. Semjén az MTI-nek azt mondta, szomorú, hogy "bizonyos baloldali médiumok" átvették azokat a híreszteléseket, miszerint maffia épült a kettős állampolgárságra, és óvatos becslések szerint is tízezrével kaphattak állampolgárságot hamisított papírokkal ukránok, oroszok, szerbek. A kormányfő-helyettes hazaárulással is megvádolta az ellenzéki pártokat, amiért azok korábban az ügy kivizsgálását, az egyszerűsített honosítás jogintézményének biztonságossá tételét, na meg Semjén menesztését követelték.

"A felmerült kérdések sokkal súlyosabbak annál, semhogy leegyszerűsített pártpolitikai viták terepévé váljanak" - közölte tegnap Molnár Zsolt. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának MSZP-s elnöke a testület jövő heti ülésén világos válaszokat vár a felmerült kérdésekben. A szocialisták egyébként is megfelelő vizsgálatot követelnek az ügyben. Magyarország biztonsága nem alapozható arra, hogy a hatósági és közigazgatási szervek a "lehetőségekhez képest" ellenőrzik csupán a benyújtott dokumentumok hitelességét, ezért az állampolgársági törvény végrehajtásának azonnali és teljes átvilágítására van szükség - közölte Kiss László. Az MSZP-s képviselő szerint a megfelelő biztonsági elemek beépítése nélkül a hatóságoknak és közigazgatásnak esélye sem volt arra, hogy védekezzen azok ellen, akik a magyar állampolgárságot üzletnek tekintik. Emlékeztetett: pártja több mint egy éve konkrét délvidéki, erdélyi és kárpátaljai eseteket említve jelezte, hogy visszaélések lehetnek a könnyített honosítási eljárásokkal. Semjén akkor arról biztosította őket, hogy "az egyszerűsített honosítás kapcsán minden törvényi garancia fennáll a törvénytelenségek kiszűréséhez", továbbá "példátlan sikertörténetnek"nevezte a Fidesz-KDNP-kormány nemzetpolitikáját.

Miközben Orbán Viktor külföldről fizetett ügynököknek nevezte Tusnádfürdőn a külföldi támogatást kapó magyarországi civil szervezeteket, hazánk a rendszerváltás óta következetesen anyagi támogatást nyújt határon túli magyar civil szervezeteknek. Külföldi ügynököknek minősülnek ők országaikban? Mit szólna Budapest ahhoz, ha hirtelen, az orbáni mintát követve, a szomszédos államok kormányzatai így viszonyulnának a határon túli magyar civil szervezetekhez? Magyar kormányzati szervek vegzálják a magyar civileket, közpénznek minősítve a külföldi támogatást, de mit szólna Budapest, ha például Bukarest román közpénznek tekintené a könnyített honosításban szerepet kapó Erdélyi Demokrácia Központoknak nyújtott magyar költségvetési támogatást?