A MOL Új Európa Alapítvány KÖSZ! című pályázati programja az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel (OFI) együttműködve valósul meg, és célja a diákok önkéntességének, azaz az iskolai közösségi szolgálatának a támogatása, melynek értelmében 2016. január 1-jét követően csak azok a tanulók kaphatnak érettségi bizonyítvány, akik teljesítették az 50 óra közösségi szolgálatot.
„Amikor bevezettük a közösségi szolgálat rendszerét a köznevelésben, akkor az a cél vezérelte a tárcát, hogy a felnövekvő generációban egy olyan hozzáállást, attitűdöt tudjunk kialakítani, amely az iskolarendszerben hozzáférhetővé válik sok-sok társadalmi szereplő, intézmény bekapcsolásával. Ez egy olyan nevelési cél és eszköz, amely során a felnövekvő fiatalokat érzékennyé, fogékonnyá tesszük a társadalmi problémákra” – fogalmazta meg Czunyiné dr. Bertalan Judit köznevelési államtitkár a KÖSZ! pályázati program tájékoztatóján.
Hozzátette: „Nemcsak a számszerűség és nemcsak a jelenlét a fontos, hanem az a vízió, hogy azok a gyerekek, akik részt vettek akár a hajléktalanokkal való foglalkozásban, akár betegápolásban, akár rászoruló gyerekek táboroztatásban, vagy bárhol, ahol a másoknak való segítségnyújtás, attitűdformálás az út, ők sokkal érzékenyebbek lesznek mások problémáira. Meg fogják látni a nehézségeket, és már eszköz is lesz a kezükben a segítésnyújtáshoz.”
A rendezvényen az OFI főigazgatója, dr. Kaposi József megfogalmazta: az iskolai közösségi szolgálat sikertörténet, „mert ritka az olyan program, amely kapcsán olyan nagy társadalmi aktivitás fogalmazódott meg, mint ami az elmúlt években a közösségi szolgálat terén leírható. Naponta négyezren látogatják a közösségi szolgálat híreit tartalmazó oldalt, és a www.kozossegi.ofi.hu portálon 1704 fogadóintézmény jelent meg, és 1300 iskola tett fel olyan programot, amelyet mintaértékűnek tart.”
Kiemelte: emellett olyan akkreditált továbbképzést fejlesztett az intézet, amelyen az elmúlt időszakban több mint ezer pedagógus vett részt, és az idén is meghirdette az OFI a „Segítő diákok” pályázatot a közösségi szolgálatban résztvevő diákok, pedagógusok és fogadóintézmények számára, melynek ünnepélyes díjátadója szeptemberben lesz.
„Mi a MOL-nál meg vagyunk győződve arról, hogy akkor tudjuk előremozdítani az országot, ha az önkéntességet, közösségi szolgálatot mindannyian jobban tudjuk gyakorolni. Akkor fog működni az ország, ha a génjeinkben lesz az önkéntesség” – fogalmazta meg Szollár Domokos, a MOL kommunikációs igazgatója. Elhangzott: egy közösséget és közösségi szolgálatot támogató program nagyon jól illeszkedik a MOL társadalmi felelősségvállalási koncepciójához, amelyben a szolidaritásnak és a rászorulókért és a közösségért vállalt felelősségnek fontos szerep jut.
A KÖSZ! Programra magyarországi nonprofit szervezetek, egyházi szervezetek, illetve intézmények mint lehetséges fogadószervezetek tudnak pályázni, amennyiben oktatási intézménnyel együttműködve az iskolai közösségi szolgálat előírásainak megfelelő programokat valósítanak meg a középiskolák 9-11. évfolyamos diákjai számára. A pályázatokat – melyekkel a közösségi szolgálat megvalósítása során felmerülő költségekre lehet pályázni – október 15-ig lehet benyújtani, így a projektet 2015-ben tudják megvalósítani a támogatott szervezetek.