A bukaresti sajtó már több mint egy héttel ezelőtt nyilvánosságra hozott egy román és magyar nyelvű „autonómiatervezetet”, amelyet az RMDSZ-nek tulajdonítottak. A magyar képviselet akkor jelezte, hogy csakis az RMDSZ honlapján közzétett és Kelemen Hunor szövetségi elnök által bemutatott dokumentumért vállal felelősséget. A román politika, média és közhangulat erősen autonómia ellenes, a kiszivárgott állítólagos székelyföldi autonómiatervezet is nagy visszhangot váltott ki, és nem csak a médiában. Többek között a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) is elítélte a benne foglaltakat. A CSM állásfoglalása viszont az RMDSZ vezetőit és több román civil szervezetet is felháborított, hiszen a testület nem jogosult politikai állásfoglalásra.
A mai bemutatót megelőzően Titus Corlatean külügyminiszter nyilatkozott az RMDSZ tervezete kapcsán. Corlatean jelezte, nem "lelkesedik" kormánykoalíciós partnerük székelyföldi autonómiatervezetéért, de szerinte még mindig jobb erről demokratikus keretetek között folytatni közvitát, mint az utcán. "A parlamentben minden érvet felsorakoztathatunk annak érdekében, hogy ezt az alkotmánysértő indítványt elutasítsuk" - mondta Corlatean. Hozzátette, az RMDSZ-nek is köszönhető, hogy az 1990-es marosvásárhelyi konfliktus után, az utóbbi években "stabilitás" volt Romániában.
A külügyminiszter állásfoglalása azután született, hogy a skót függetlenségi népszavazás miatt egyre inkább a román közfigyelem központjába kerülő székelyföldi autonómia igény megvitatását Victor Ponta kormányfő nem söpörte le az asztalról. Ponta, aki az utóbbi időben több székelyföldi magyar rendezvényen is megjelent – vélhetően nem függetlenül a novemberi elnökválasztási kampánytól, amelynek ő maga a fő esélyese - arra az álláspontra helyezkedett, hogy ha az autonómia decentralizációt jelent, lehet tárgyalni róla.
Ám ha az autonómia tervezet végre a román parlament elé kerül, az nagy előnyt jelent az RMDSZ-nek a romániai magyar pártok versengésében, hiszen mindegyik az autonómiát tűzte zászlajára. A magyar pártok között újra meg is indult a látványos vetélkedés autonómia-ügyben, igaz, ezt elsősorban a közelgő államfőválasztás befolyásolta, amelyen, mind Kelemen Hunor, mind Szilágyi Zsolt, Tőkés László pártjának ügyvezetője indulni kíván. Kelemen indulása biztos, mert számára összegyűlt a szükséges 200 ezer támogató aláírás, Szilágyi stábja egyelőre még nem jelezte ezt.
A Székely Nemzeti Tanács elnöke, Izsák Balázs mindeddig nem nyilatkozott, melyik magyar jelöltet támogatja, ám tegnap sajtótájékoztató keretében írta alá Szilágyi támogató ívét és szólította fel „az autonómia híveit” a néppárti jelölt támogatására. Izsák szerint ugyanis az RMDSZ jelöltjének számos olyan megnyilatkozása volt, melyek azt bizonyítják, hogy nem képviseli az önrendelkezés ügyét. Az SZNT elnök egyenesen a román titkosszolgálatok „trójai falovának" minősítette az RMDSZ-t, amely szerinte „Bukarestből ellenőrzött és irányított" autonómiamozgalmával „a román titkosszolgálatoknál is profibb módon árt a székelyek ügyének".
Izsák elvárása szerint az RMDSZ-nek nem saját autonómia tervezetet kellett volna készítenie, hanem az SZNT által kidolgozottat felvállalnia és képviselnie