RTL;NMHH;programdíj;

Fotó: Népszava

- NMHH: nincs tilalom a programdíjra

Nem cáfolta lapunknak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), hogy az RTL Klub - és a TV2 is - 2015. január 1-jével programdíjat kérhet a kábelszolgáltatóktól.

Megerősítette lapunknak az NMHH, hogy az NMHH Médiatanácsának érvényes hatósági szerződése van az RTL Klubbal, illetve a TV2-vel is: mint írták, a kontraktusban a csatornák azt vállalták, hogy 2014. december 31-ig nem kérnek programdíjat a kábelszolgáltatóktól. Ami egyébként - mint hangsúlyozták - a jelenleg is hatályos törvényi előírás megismétlése a szerződésben.

A programdíj kapcsán azután érdeklődtünk, hogy az RTL Klub vezérigazgatója, Dirk Gerkens kedden elmondta, még a digitális átállás idején állapodtak meg a médiahatósággal arról, hogy az analóg műsorszórás lekapcsolásával jövő évtől kérhetnek terjesztői díjat a szolgáltatóktól, és erre azért is bólintott rá az NMHH, mert a tévétársaság megígérte, cserébe nem lassítják a digitális átállást, holott az negatívan hatott a nézettségükre és az üzleti érdekeikre is.

Ám Lázár János kancelláriaminiszter múlt pénteken nyújtott be törvényjavaslatot a díj beszedésének ideiglenes tilalmáról, mondván, megnőnének az előfizetői díjak, ezért a kormány maga kívánja szabályozni a programdíj mértékét.

Most az NMHH azt közölte lapunkkal, hogy a 2015. január 1-je utáni időszakra vonatkozóan "jelenleg törvényi vagy szerződéses tilalom a programdíj tárgyában nincsen", ami "értelemszerűen nem zárja ki a kérdés jövőbeni jogszabályi rendezését". Vagyis nem cáfolták, hogy a csatornák akár kérhetnek is programdíjat. Hozzátették még, hogy a múlt héten benyújtott törvényjavaslat - "túl azon, hogy az egy javaslat, és nem kihirdetett jogszabály" - nem érinti az NMHH Médiatanácsa "jelenlegi hatásköreit, feladatait, jogviszonyait", és kérdésünkre még elárulták, a felmerült új helyzetben az RTL Klubbal Lázár javaslatának tartalmáról "nem folytatott egyeztetést".

A közbiztonságérzetet leginkább rontó szabálysértéseket és kisebb bűncselekményeket nagyrészt az adott településen élők követik el, ezért helyben működő és a helyi közösségbe beágyazódó közösségi rendőrség felállítására van szükség – mondta szerdai, székesfehérvári sajtótájékoztatóján az LMP önkormányzati és rendészeti szakszóvivője.