Kiváló gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antibakteriális, és vízhajtó, rendkívüli hatékony a vérkeringésre, (gyógynövény szaküzletekben használják fitoterapikus kezelésre) és kitűnő kiegészítő a duzzanatok és narancsbőr ellen. A és C vitamint tartalmaz, és jót tesz a szemnek, mivel védelmezi a retinát és a hajszálereket, üdítő és felfrissítő, gátolja a hajszálerek kitágulását, (áfonyaalapú maszkokat és krémeket a természetgyógyászat is alkalmaz) és bélrendszeri zavaroknál a különböző kutatások tumor elleni képességet is tulajdonítanak neki.
Hogyan fogyasszuk őket? Az áfonya valójában nemcsak friss gyümölcsként ehető, hanem gyümölcssalátában, joghurtban és fagylaltban vagy süteményekben is (híres és finom az áfonyás muffin). Vannak, akik saláta recept kiegészítőjeként alkalmazzák. Nagyon elterjedt Kelet- és Észak Európában az áfonyával töltött ravioli, (derelye) amelyben az édessel ellensúlyozzák a tejfölt; vagy alkalmazni lehet egy erős ízű sajttal, és eredeti tölteléket lehet alkotni a házi készítésű tésztákba. Ezek közül az első helyen áll az áfonyás rizottó, egy ínyenceknek való tál, amelyet lehet önmagában készíteni, vagy hozzá lehet csatolni az erdő egy másik nagyszerűségét, a gombát
Az áfonya kitűnő mártás a húsokhoz, például a hagyományos amerikai Hálaadás napi pulykához. A hegyekben a vadhúshoz, vagy a szalonnához csatlakoztatják. Az áfonyamártás nagyon jól illik a sajtokhoz, a méz alternatívája. Ezen kívül a kapribogyóval együtt kiváló társa a kékhalnak, amelynek fanyar és gyümölcsös ízt ad. Végül ez az erdei gyümölcs kiváló ízesítője a keserű salátának, Próbálják meg hozzáadni például a rukkolához, a cikóriához vagy a fodros salátákhoz!