Barack Obama;Libéria;ENSZ Biztonsági Tanácsa;ebolajárvány;Samantha Power;

- Amerikai katonák az Ebola ellen

Barack Obama tegnap bejelentette, hogy az Egyesült Államok háromezer katonát küld Libériába, hogy segítséget nyújtsanak az ebolajárvány elleni harcban.  Az amerikai katonák új orvosi központok felépítésében, illetve az orvosi-ápolói személyzet kiképzésében nyújtanak támogatást.

Az amerikai katonák hetente ötszáz ápolót képeznek ki, 17 darab, egyenként száz ágyas egészségügyi központot építenek fel a tervek szerint. A libériai fővárosban, Monroviában parancsnoki központot létesítenek, az amerikai és a nemzetközi segélyek elosztásának koordinálására. Felvilágosító kampányt indítanak a lakosság körében.

Maláriás a debreceni nigériai férfi
A tegnap lezárult laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy az a 22 éves fiatalember, aki a Debreceni Egyetem (DE) egyik kollégiumában lett rosszul, maláriás - közölte az intézmény szóvivője. Az egyetemi hallgató már korábban is volt ez a betegsége, de a gyógyszereit Nigériában hagyta. Miután a kórházban megkapta a gyógyszereket, jelentősen javult, stabil az állapota. A szóvivő hozzátette: a maláriával kezelt férfi nem veszélyes a környezetére, a betegséget egyes afrikai szúnyogok terjesztik. A nigériai férfi hétfőn jelentkezett háziorvosánál magas lázzal járó rosszullét miatt. Ellátását a nyugat-afrikai Ebola-járvánnyal összefüggő fokozott egészségügyi készültség miatt kiadott országos tisztifőorvosi utasítás szerint kezdték meg. A férfi egyébként nem járt olyan területen Nigériában, amelyet az Ebola-járvány érint, így nem állt fenn az Ebola-láz gyanúja. (MTI)

Amerikai kezdeményezésre rendkívüli ülést tart az ENSZ Biztonsági Tanácsa a nyugat-afrikai térséget sújtó Ebola-járvánnyal kapcsolatban - jelentette be Samantha Power, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete.

A csütörtökön tartandó találkozótól Washington azt reméli, hogy a világszervezet tagállamai konkrét kötelezettségvállalásokat is tesznek a válság leküzdése érdekében, különösen a három leginkább sújtott országra, Libériára, Guineára és Sierra Leonéra vonatkozóan.

Samantha Power azt mondta: azonnali nemzetközi fellépés nélkül a jelenlegi helyzet olyan válsággá fajulhat, amely a ma becsültnél jóval több emberéletet követelhet, és "egy generációval vetheti vissza a nyugat-afrikai országokat". Ha azonban a nemzetközi közösség összefog, a válság kezelhető - tette hozzá.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa elsősorban a békét és nemzetközi stabilitást fenyegető

veszélyekkel foglalkozik. Ritkán fordul elő, hogy napirendjére közegészségügyi témát vesz fel: eddig csupán egyetlen ilyen ülést tartottak, amely - szintén amerikai javaslatra - az AIDS terjedésével foglalkozott.

Sierra Leone, Libéria és Guinea területén tombol legintenzívebben a járvány. Eddig már több mint 2400-an haltak meg, az áldozatok több mint fele libériai volt. Az Egészségügyi Világszervezet szerint többezer új megbetegedés fenyeget Libériában, mielőtt enyhülne a járvány.

Tálib öngyilkos merénylő robbantotta fel autóját tegnap az afgán fővárosban, a nemzetközi repülőtér felé vezető úton, egy amerikai bázis előtt, nem messze a kabuli amerikai nagykövetségtől.