Az ukrán államfő javaslata, amelyet a parlamentnek is jóvá kell hagynia, három évre biztosítana különleges státust, vagyis a központi vezetéstől független önkormányzást és ehhez kapcsolódóan különleges jogokat Donyeck és Luhanszk megye azon régiójának, amelyre jelenleg kiterjed a Kijev által indított "terrorellenes hadművelet". A különleges státus megteremtése érdekében rendkívüli helyhatósági választások megtartásáról rendelkezik a régióban, amelyek időpontjául november 9-ét jelöli ki, szavatolja "az orosz és minden más nyelv" szabad használatát a magán és a hivatalos életben, és kimondja, hogy támogatja valamennyi nyelv oktatását és fejlesztését, illetve amnesztiában részesíti a két megyében történt "események" résztvevőit, megtiltva mindenféle üldöztetést és diszkriminációt a szakadárokkal szemben.
Az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportálon közölt kommentekben sokan felháborodásuknak adtak hangot a kelet-ukrajnai konfliktus ily módon történő rendezése kapcsán. Egyesek egyenesen lehazaárulózták az elnököt, szemére vetve a sok elesett ukrán katona értelmetlen halálát. Szerintük az államfő azért enged a szeparatisták követeléseinek, mert gyenge, a Nyugat és Moszkva között ingázó, mindkét oldal által irányított elnök.
Moszkvából ez másképpen látszik. Az Oroszország Ma honlapján olvasható elemzés szerint jelenleg Porosenko „az egyetlen ukrajnai politikus, aki a békét próbálja helyreállítani az országban, bár a háborús pártnak nagyon erős pozíciói vannak úgy környezetében és a kormányban, mint a Legfelsőbb Tanácsban is”. A tíz napja életbe lépett, de folyton megsértett tűzszünetet az orosz portál egyértelműen Porosenko érdemének tekinti. „Világos, hogy ezt nem volt könnyű elérni, Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök, Arszen Avakov belügyminiszter, Olekszandr Turcsinov házelnök és Ihor Kolomojszkij oligarcha környezetében lavírozva.
Ehhez bizonyos merészség kellett, és már az is örvendetes, hogy Porosenko képes volt erre” – fogalmaz a cikkíró Andrej Fegyasin. Ez az elemzés is kiemeli, hogy Porosenko állítólag nem önálló, azt állítja, hogy több belső tényezőtől függ, például a környezetétől, az oligarcháktól. „ Ne felejtsük, hogy Porosenko meghallgatja az USA és egyes európai országok képviselőinek kritikáját és kívánságait. Hajlamos a nekik szükséges „kompromisszumokra”. Azonban a legnagyobb próba október 26-án várja Porosenkót és az egész országot, amikor Ukrajnában előrehozott parlamenti választások esedékesek. Jelenleg Porosenko elnök lényegében nem rendelkezik támasszal a Legfelsőbb Tanácsban.
És nincs kilátás arra sem, hogy a parlamenti választások után szilárd platformja jelenne meg” – vélekedik az orosz elemző.