őszi ülésszak;Orbán;

MTI Fotó: Illyés Tibor

- Orbán: Már kikényszeríthetjük a döntéseket

A Ház pár perccel 13 óra után kezdte meg a munkát Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával. A kormányfő beszéde előtt két közelmúltban elhunyt képviselőre, a szocialista Kiss Péterre és a korábban az MDF színeiben politizáló Szűcs Istvánra emlékeztek a képviselők. 

Orbán Viktor a nyári szünet idejére is „mozgalmas hónapokról” beszélt, majd a rövid bevezető után a jelenlegi árvízi helyzetről adott tájékoztatást. A kormányfő megköszönte a rendőrség munkáját, miután a kényszerűen magára hagyott házak ellenére sem történt bűncselekmény. A miniszterelnök hangsúlyozta: akárhogy is lesz, „Magyarország állni fogja a sarat”. Elmondta azt is, hétfő délelőtt jelentést kapott a katasztrófavédelmet vezető Bakondi Györgytől és Pintér Sándor belügyminisztertől, akik beszámoltak neki a sok eső okozta áradások miatt szükséges eddigi védekezési munkálatokról.

Orbán Viktor a deviza-ügyek taglalását a bankok ismételt ostorozásával kezdte, hangsúlyozva: a pénzintézetek visszaéltek az erőfölényükkel, és újra jövendölte a – megfogalmazása szerint – fair bankok idejének eljövetelét. Jelezte, hogy a kormány elfogadta a Kúria érvelését, miszerint az egyoldalú szerződésmódosítás helytelen, igazságtalan és ezért tisztességtelen gyakorlatnak minősül. A miniszterelnök szerint négy éve még gyengék voltak, de most már visszanyerték erejüket. "Magyarország ma már elég erős ahhoz, hogy meghozza, betartassa, kikényszerítse a szükséges döntéseket.   Orbán Viktor kitért arra is: ésszerű és indokolt felkészülni a küzdelemre, mert látni, hallani lehet "Brüsszel mozgolódásait", a bankok pedig önmagukban is erősek, bátrak és ravaszak.

MTI Fotó: Illyés Tibor

MTI Fotó: Illyés Tibor

A kormányfő pénteki rádióinterjújában már jelezte: a bankok elszámolásának végén átlagosan egyharmaddal biztosan csökkenni fog az adósok fennmaradó hiteleinek törlesztőrészlete. A kormány erről szóló javaslatát pénteken nyújtotta be az Országgyűlésnek. Az előterjesztés alapján a pénzügyi intézményeknek el kell számolniuk fogyasztóikkal a múltbeli túlfizetéseket, a kiszámítási és elszámolási módszertan részletszabályainak megállapítását ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank  kompetenciájába utalja.

Orbán Viktor beszédében szólt még a rezsicsökkentésről is, kiemelve annak a gazdaságra gyakorolt pozitív hatásait, első helyen a jelentős gazdasági bővülést.

A rezsicsökkentés "egész politikánk sűrítménye (...), arról szól, hogy a magyarokról senki sem húzhat le hét bőrt az alapvető szolgáltatásokért". A rezsicsökkentés folytatódik, októbertől a távhő ára csökken 3,3 százalékkal - jelezte.

A miniszterelnök beszélt a Magyarország és az Európai Bizottság közötti partnerségi megállapodásról is, amely "új korszakot nyit" az ország és az EU viszonyában. Azoknak, akik a magyar-uniós viták miatt epés megjegyzéseket tesznek a közösségi forrásokkal kapcsolatban, azt üzente: a konfliktusokat akkor kell vállalni, amikor azt az ország érdekei megkövetelik, amikor pedig a magyar érdekeket a megegyezés szolgálja, akkor habozás nélkül meg kell egyezni.

Oktatási ügyeket is szóba hozott, közölve, hogy mindenkinek olcsóbb lett a tanévkezdés, a diákok 60 százaléka pedig ingyenesen jutott hozzá a tankönyvekhez. A törvényeket azonban szigorítani kell a gyermekek védelme érdekében - utalt az elmúlt időszakban kiderült, gyermekek elleni erőszakos bűncselekményekről szóló hírekre.

Az őszi ülésszakot megnyitó beszédének zárásaként Orbán Viktor az október 12-ei önkormányzati választáson való részvételre buzdította a választókat, mint mondta: Magyarország felkészült az őszi választásra.

LMP: a foglalkoztatás növekedése nem jár együtt a szegénység csökkenésével

A foglalkoztatás növekedése Magyarországon nem jár együtt a szegénység csökkenésével - reagált a kormányfő hétfői, napirend előtti parlamenti felszólalására az LMP frakcióvezetője. Schiffer András kijelentette: a amíg az Európai Unióban az elmúlt években négy, addig Magyarországon 14 százalékkal nőtt a szegénység. Szerinte a foglalkoztatás nem azért bővül, mert valódi munkahelyek jöttek létre a versenyszférában, a szociális juttatásokat "átcserélték" közfoglalkoztatásra.

Egy olyan országban, ahol folyamatosan vonnak ki forrásokat a tudásgazdaságból, ott az az igazi kérdés, hogy közmunka vagy tudásalapú társadalom lesz-e Magyarország - jelentette ki Schiffer András, hozzátéve: amíg a nemzetgazdaság nem képes magasabb hozzáadott értéket termelni, addig az emberek bére sem fog tudni hosszú távon növekedni.

Az MSZP elnöke "a társadalom hűtlen kezelésével" vádolja a kormányt

A társadalom hűtlen kezelésével vádolom a kormányt - mondta Tóbiás József hétfőn az Országgyűlésben.

A kormányfő felszólalására válaszolva az MSZP frakcióvezetője kifogásolta a szerinte 2010 óta növekvő társadalmi egyenlőtlenségeket, a központosított iskolarendszert. Azt javasolta, hogy a parlamenti bizottságok mellett jöjjenek létre albizottságok, amelyek megvonják a 2010 és 2014 közötti kormányzati teljesítmény mérlegét, különösen az egészségügy területén. Hozzátette: a vizsgálatoknak ki kell terjedniük a közbeszerzésekre.

Az MSZP elnöke szerint a kormány úgy akarja a közjót szolgálni, hogy üldözi a szegényeket, megfélemlíti a civileket, és nem társadalmi békét akar, hanem folyamatosan harcban állni.

Együtt-PM: a kormány öt éve hitegeti a devizahiteleseket

A pártszövetség politikusa, Szelényi Zsuzsanna független országgyűlési képviselő Orbán Viktor miniszterelnök hétfői, napirend előtti parlamenti felszólalására reagált így újságírók előtt. Úgy fogalmazott, a kabinetet "fogva tartja az ügy", augusztusban még idén őszre ígértek megoldást, Orbán Viktor most pedig tavaszról beszélt. A Fidesz számára az egész csak arra jó, hogy folyamatos hecckampányt folytasson a bankok ellen és szórakozzon a kiszolgáltatott emberekkel - értékelte.

Szelényi Zsuzsanna azt is mondta, hogy az elmúlt hetekben egyértelműen kiderült, Matolcsy György jegybankelnök olyan "áldatlan" kamatcsökkentési politikát folytat, amelynek eredményeként a forint árfolyama leromlott. A Magyar Nemzeti Bank árfolyam-politikájával a jegybank jól jár, az emberek többsége viszont rosszul és nő az államadósság - közölte, hozzátéve, hogy a forintromlás során keletkező pénzt Matolcsy György a parlament felhatalmazása nélkül "saját hobbijaira költ el", pedig az a magyar adófizetők tulajdona.

Az Együtt-PM évek óta azt javasolja, hogy a devizahitelesek problémájának megoldása során a terheket a kormány, a hitelfelvevők és a bankok közösen viseljék - ismertette álláspontjukat.

Közös sajtótájékoztatón tiltakozott az MSZP és a Demokratikus Koalíció (DK) azért, mert a Hortobágyi Nemzeti Park területén meghirdetett pályázatok során állattartó gazdák veszítették el a korábban használt legelőiket.