Spanyolország;Katalónia;Mariano Rajoy;függetlenségi népszavazás;La Diada;

Múlt csütörtökön hatalmas tömeg tüntetett az elszakadásért FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID RAMOS

- Katalónia szembemegy Madriddal?

Miközben a brit kormány zöld utat adott a skót népszavazásnak, Spanyolországban alkotmányos válság fenyeget a Katalónia elszakadásáról tervbe vett referendum miatt. A katalán helyi parlament még e héten, a tervek szerint pénteki plenáris ülésén elfogadja a népszavazási törvényt, ám a rendelkezést várhatólag törvénytelennek nyilvánítja a spanyol alkotmánybíróság.

Szimbolikusan a győzelem jelét, V betűt formáló két utcát töltöttek meg a demonstrálók pár napja Barcelonában, a katalán nemzeti ünnep, a La Diada alkalmából. A városi rendfenntartók becslései szerint legalább 1,8-2 millióan, de a helyi kormányzat szerint is legalább 450-500 ezren jöttek össze, hogy a katalán nemzeti zászló alatt felvonulva kinyilvánítsák akaratukat a függetlenség mellett. Idén először a függetlenségi népszavazás ellenzői is az utcára vonultak.

Nemzeti identitás
Katalónia területe körülbelül akkora, mint Belgiumé, lakosainak száma mintegy 7,5 millió. A történelemkönyvek a XI. századtól említik külön területi egységként, a XV. század óta része Spanyolországnak. A Franco-rezsim által megvont autonóm jogait az 1978-as demokratikus spanyol alkotmány adta vissza. Az alaptörvény a baszkokkal és a galíciaiakkal együtt a katalánokat is nemzetiségként ismerte el. Ők maguk "a spanyol államon belüli nemzetnek" tekintik Katalóniát. Spanyolország 17 autonóm területe közül a három "történelmi" tartomány rendelkezik a legkiterjedtebb jogosítványokkal. Katalóniának saját parlamentje, helyi kormányzata van. A katalán a spanyollal együtt hivatalos nyelv, a lakosság 93 százaléka érti, 68 százaléka beszéli is, de írni még mindig csak 56 százalék tud katalánul. A katalán autonóm jogosultságok kiterjesztését 2006-ban hiába erősítették meg népszavazással, számos kulcselemét 2010-ben az alkotmánybíróság megsemmisítette, köztük az önálló adóhatóság, illetve az önálló alkotmánybíróság felállításának tervét. Barcelonában akkor tartották meg az első nagy tüntetést a taláros testület döntése ellen, 2012 óta pedig a mostani volt a harmadik tömegdemonstráció.

Artur Mas, a katalán helyi kormányfő, a nacionalista Konvergencia és Unió (CiU) párt vezetője a nagy tömegdemonstráció másnapján egy interjúban leszögezte: akár akarja Madrid, akár nem, Katalónia november 9-én megtartja a népszavazást. Időpont tehát van, s már a szavazólapra kerülő két kérdést is megfogalmazták. Ám ami - a skót helyzettel ellentétben - hiányzik, az épp a madridi központi kormány jóváhagyása.

Soraya Sáenz de Santamaría, a spanyol kormányfő helyettese a demonstrációra válaszul közölte: "Az embereknek joguk van a tiltakozásra, de a kormányon lévőknek, így Artur Masnak is, be kell tartania a törvényt."

A spanyol bírák szövetsége pedig azzal állt elő, hogy ha a katalánok szembeszegülnek az alkotmánnyal, amelynek 92. cikkelye értelmében csak a madridi kormány hozzájárulásával tartható népszavazás, s mégis megtartják a referendumot, akkor Artur Mast engedetlenség és lázadás vádjával akár 15 évnyi börtönre ítélhetik.

Mas arra panaszkodik, hogy a madridi kormány tapodtat sem hajlandó engedni, mindenre csak nemet mond. Azt szeretné, ha a spanyol kormányfővel meg tudnának állapodni a referendum feltételeiről. Madrid azonban kitart álláspontja mellett, hogy az alkotmánybíróság elé utalja, s ezzel

automatikusan felfüggeszti a katalán népszavazási törvényt. Mariano Rajoy miniszterelnök azt mondja, mindent meg fog tenni, hogy leállítsa a népszavazást. Katalóniában ugyanakkor vannak, akik azt javasolják, induljon polgári engedetlenségi mozgalom, s a tilalom ellenére is nyissák meg a szavazóhelyiségeket. Artur Mas szerint pedig azt semmiképp nem vétózhatja meg a központi kormány, hogy "jogilag nem kötelező erejű konzultáción" kérjék ki a katalánok véleményét.

Miközben mind a két nagy országos párt, a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) és az ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) is ellenzi a referendumot, van azért köztük különbség. Pedro Sánchez, a PSOE nemrég megválasztott új főtitkára a múlt heti felvonulás után szorgalmazta, hogy Rajoy és Mas mégiscsak üljenek le tárgyalni egymással. A PSOE az 1978-as spanyol alkotmány reformját, az autonóm jogosítványok újratárgyalását sem ellenezné.

A spanyol gazdaság "dinamója"
Az elszakadás támogatóinak meggyőződése, hogy Katalónia gazdaságilag nem húz hasznot abból, hogy része Spanyolországnak, éppen ellenkezőleg, az erős centralizáció és a gazdasági reformok hiánya inkább visszatartja fejlődését. Ha különválnának, s az adóbevételek teljes egészében a Generalitat kasszájában maradnának, hozzá tudnának kezdeni az infrastruktúra modernizálásához, több külföldi tőkét vonzanának, s több új vállalkozás létrejöttét tudnák segíteni. Érvelésük szerint Katalónia a spanyol gazdaság "dinamója", a spanyol nemzeti jövedelem 19 százalékát termeli meg. Minden ötödik katalán cég exportra termel, s az exportáló spanyol vállalkozások 34 százaléka katalán. 5600 külföldi vállalat telepedett le a tartományban. Katalónia fő sérelme, hogy 19,5 százalékot fizet be a madridi közös kasszába, de a központi kiadásoknak csak 14 százaléka jut vissza hozzájuk.

Alberto López Basaguren baszk alkotmányjogász, a skót és a kanadai quebeci népszavazások egyik szakértője az El País című lapnak nyilatkozva elmagyarázta: a skót példa nem kínál megoldást Spanyolország számára, mivel a brit jogrend más, Nagy-Britanniában a helyi törvénykezést nem írja felül semmiféle alaptörvény.

Másfelől a skót vezetés meg tudott állapodni a londoni Cameron-kormánnyal a referendum feltételeiben. Igaz, akkor még nagy fölénnyel vezettek az elszakadás ellenzői, azóta igen szorossá vált a verseny.

Egy szeptember elején készült Metroscopia-felmérés szerint a katalánok 45 százaléka elfogadná az alkotmánybíróság döntését és új tárgyalásokat szorgalmazna, 23 százalék a tiltalom ellenére is megtartaná a népszavazást, 25 százalék pedig eleve olyan megoldást keresne, ami nem igényel referendumot. Ha elbukik a népszavazási terv, nem kizárt, hogy Mas előrehozza a

katalán választásokat, igaz, számításba kell vennie, hogy elődje, a veterán Jordi Pujol hangos korrupciós botránya súlyosan ártott a nacionalista párt népszerűségének.

Nyugat-Afrikában már csaknem 4800-an fertőződtek meg az ebolával, és az áldozatok fele bele is halt. Ezt közölte Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) igazgatója. Szavait alátámasztja, hogy csak az utóbbi három hétben annyian betegedtek meg, mint az azt megelőző hat hónapban összesen.