Vladimir Meciar;szabadságvesztés;Eva Rezesova;Gödöllői Járásbíróság;halált okozó ittas vezetés;

A közvélemény nyomását sem hagyta figyelmen kívül a Rezesovát elítélő Stubeczky Sarolta FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Kilenc év börtönre ítélte a bíróság Rezesovát

Súlyosbította a Gödöllői Járásbíróság tavaly ősszel nem jogerősen - hat év fogház - kiszabott szabadságvesztését és jogerősen kilenc év börtönre ítélte csütörtökön a Budapest Környéki Törvényszék Eva Rezesovát négy ember halálát okozó ittas járművezetés miatt.

Eva Rezesová 2012. augusztus 21-én hajnalban, ittasan, az M3-as autópályán X5-ös BMW-jével mintegy 165 kilométeres óránkénti sebességgel hátulról belerohant egy személyautóba, amelyben négyen életüket vesztették. Az ügyészség szerint Rezesová közúti veszélyeztetést is elkövetett azzal, hogy a sztrádán a baleset előtt nem sokkal agresszíven vezetett, több járművet, köztük a későbbi áldozatok autóját is veszélyesen megközelítette.

A tegnap - a Budapest Környéki Törvényszéken - kihirdetett jogerős ítélet az első fok hat év fogházával szemben kilenc év börtönről szól: a szlovák nő leghamarabb a büntetése kétharmadának letöltése után, 2018-ban szabadulhat, miután két évet már előzetes letartóztatásban töltött. A törvényszék arról is döntött, hogy Rezesovát nyolc évre eltiltja a közúti járművezetéstől, így 2026-ig biztosan nem ülhet volán mögé.

A bíró a büntetés kiszabásáról szólva elmondta: ezért a bűncselekményért 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki, és a törvényszéknek a középmértékből, a hét és fél évből kellett kiindulnia. A törvényszék nyomatékos enyhítő körülményt sem talált. Azt azonban enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy Rezesovának, aki maga is megsérült a balesetben, két kisgyereke van. Súlyosbító körülményként értékelte viszont a bíróság a halálos áldozatok számát, valamint Rezesová vezetési stílusát.

A bíró a védő korábbi érvelésével egyezően kifejtette: a közvélemény valóban nem súlyosbító körülmény, viszont töretlen bírósági gyakorlat, hogy az általános megelőzés érdekében értékelni kell, hogy az eset közfelháborodást keltett. Arról is szólt, hogy a vádlotti beismerést és megbánást akkor tudja figyelembe venni, ha az feltáró, beismerő vallomással párosul, segíti a bíróság munkáját. Rezesová azonban - bár kifejezte megbánását - nem tett vallomást.

A bíró kifejetette továbbá: nem történt olyan eljárási hiba, amely az eljárás megismétlését tette volna szükségessé. A bíró szerint a vádlott bűnössége kétséget kizáróan bizonyított volt, a szakértők szerint a baleset elkerülhető lett volna még a gyors sebesség ellenére is, és a sofőr meg tudott volna állni időben, ha nem ittas.

Az ügyészség korábban arra hivatkozva kérte az eljárás megismétlését, hogy a vádlottal szemben felmerül a közúti veszélyeztetés is, de a bíró szerint ezt sem az autópálya kameráinak felvétele, sem más bizonyítékok nem támasztják alá. Végül megjegyezte, nem tud elmenni szó nélkül a magánszakértői szakvélemény intézménye mellett, ennek alkalmazhatóságát szerinte a jogalkotónak felül kellene vizsgálnia.

Korábbi szlovák sajtóhírek szerint a most kilenc év börtönre ítélt Rezesová a kassai "Rezes klán" egyik tagja. Apja Alexander Rezes, az 1990-es években Vladimír Meciar kormányának közlekedési minisztere, a kassai vasmű privatizációjának kulcsszereplője, az ország második leggazdagabb embere volt.

Kivégzés, vérfürdő, gyilkosság -ezekkel a szavakkal jellemezte Marcelo Soza volt bolíviai főügyész, hogy mi történt több mint öt évvel ezelőtt abban a Santa Cruz-i szállodában, ahol kommandósok törtek rá Rózsa Flores Eduardóra és társaira.