Thokozile Masipa bírónő szerint a paralimpikon nem bűnös előre kitervelt emberölésben – hangzott el a pretoriai perben. A nyilatkozat meglehetősen rövid volt. Az egykor bűnügyi újságíróként dolgozó a bírónő nem ment végig a tanúvallomások, illetve a bizonyítási eljárás minden részletén, csak a fontosabb részeket emelte ki.
A 27 éves Oscar Pistorius 2013-ban Valentin-nap éjszakáján négy lövést adott le a fürdőszobaajtón élettársára, a 29 éves Reeva Steenkamp modellre pretoriai otthonukban. A nő belehalt a lövésekbe. A sportoló ártatlannak vallotta magát gyilkosságban, az óvadék melletti szabadlábra helyezésének meghallgatásán azonban nem szándékos emberölésben elismerte bűnösségét, abban, hogy agyonlőtte barátnőjét. Pistorius azt állította, azt hitte, rablók törtek be a házába, és félelmében eresztett négy golyót a fürdőszoba ajtajába, amely mögött a nő volt.
Masipa bírónő ugyan megemlítette, hogy az eljárás során Pistorius nem volt mindig következetes az események felidézésében, de ez önmagában nem jelenti azt, hogy bűnös lenne. Azt is hangsúlyozta, hogy a vád által felsorakoztatott tanúk is többször ellentmondásba kerültek önmagukkal, és a lövésekkel, valamint a segélykiáltásokkal kapcsolatos vallomásaik nem voltak meggyőzőek.
A két vádpont alól való tisztázás még nem jelenti azt, hogy Pistorius ártatlan lenne és máris felmentették volna. Ugyanis még hátra van a vétlen emberölés esete, amelynél nyilvánvalóan enyhítő körülmény, hogy - mint a bírónő mondta - a bajnok úgy érezte: élete veszélyben forog. Ugyanakkor Masipa azt is kijelentette, hogy Pistorius elhamarkodottan cselekedett. Egy megfontolt ember valószínűleg nem kezdett volna el lövöldözni. Ez utóbbi bűntettért is kiszabható akár 15 évi börtön.
A tárgyalást és a további vádpontok, köztük a tiltott lőszer-birtoklás ügyében pénteken hirdeti ki döntését a bírónő.
A per 2014. március 3-án kezdődött és világszerte óriási médiaérdeklődés követte. Nem véletlen, hogy az ügyet "Dél-Afrika O.J. Simpson-ügyeként" emlegették, tekintettel arra, hogy nagy rajongótáborral rendelkező híres sportolóról van szó, aki ráadásul nemzeti hősnek és a fogyatékkal élők példaképének számított az egészségesek közötti versenyzésért folytatott harcával. Sokan azt jósolták, hogy e körülmények miatt nehéz lesz a pert objektíven végigvinni, ráadásul a gyilkosság után számos olyan hír és fotó jelent meg a médiában Reeva Steenkampról, amelyek nem éppen szentéletűnek mutatták be a topmodellt.
Míg a per ügyésze mindenáron azt akarta bebizonyítani, hogy Pistorius előre megfontolt szándékkal ölte meg barátnőjét, akivel kapcsolatuk nagyon is zaklatott volt, az ügyvédek a vétlenség bizonyítása mellett azt a kártyát is megpróbálták kijátszani, hogy a bajnok, tekintettel fogyatékosságára, labilis idegzetű és érzelmileg mindent mélyebben él át, mint egy ép ember. Júliusban egy hónapig pszichiátriai megfigyelés alá helyezték Pistoriust, hogy megállapítsák: beszámítható-e vagy sem. Az orvosok dodonai választ adtak: nem elmebeteg, de poszt-traumatikus stressz szindrómában szenved, és emiatt további kezelésre szorul.